En Ucuz Olanı Bulma

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Merhaba arkadaşlar, Bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz şimdiden allah razı olsun 1 haftadır ugraşıyorum ama bir türlü işin içinden çıkamadım.
4 hücrede girilmiş olan sayılardan en küçüğünü bularak ekrana en ucuz olan sayının hangi market olarak ekrana yazmasını istiyorum Yani ;

a2,b2,c2,d2 hücrelerinde sayılar olacak bunlar arasında en ucuz olanı bulup diğer hücreye yazdırması istiyorum...

Ekte dahada ayrıntılı belirttim arkadaşlar, Çalışmamdan kısa bir örnek gösteriyorum.. Teşekkür ederim

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba.
İstediğiniz ekli dosyada olduğu gibimi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Not: Eğer birden çok firma en ucuz fiyatı verirse formül sıralamada ilk bulduğu firmayı verecektir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
selam arkadaşım benim daha önce benzeri bir çalışmam olmuştu her iki örneğide ekte gönderiyorum. Zannediyorum istediğiniz böyle bir şey

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)
Merhaba arkadaşlar, Bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz şimdiden allah razı olsun 1 haftadır ugraşıyorum ama bir türlü işin içinden çıkamadım.
4 hücrede girilmiş olan sayılardan en küçüğünü bularak ekrana en ucuz olan sayının hangi market olarak ekrana yazmasını istiyorum Yani ;

a2,b2,c2,d2 hücrelerinde sayılar olacak bunlar arasında en ucuz olanı bulup diğer hücreye yazdırması istiyorum...

Ekte dahada ayrıntılı belirttim arkadaşlar, Çalışmamdan kısa bir örnek gösteriyorum.. Teşekkür ederim
G12:

=MIN($B12:$E12)

H12:

=COUNTIF(B$12:E$12,$G12)

Control+shit+enter...

I12, sağa kopyala:

=IF(COLUMNS($I$12:I12)<=$H12,INDEX($B$11:$E$11,SMALL(IF($B12:$E12=$G12,COLUMN($B12:$E12)-COLUMN($B12)+1),COLUMNS($I$12:I12))),"")

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Merhaba.
İstediğiniz ekli dosyada olduğu gibimi?
Dostum teşekkür ederim yüreğine sağlık, ama bu örneğinde ben birden fazla karşılaştırma yapmak istersem formullerin hepsini teker teker yazmam gerekicek.
Farklı bi bakış açıcı formüle teşekkür ederim, sevgilerle.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Teşekkürler

Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Not: Eğer birden çok firma en ucuz fiyatı verirse formül sıralamada ilk bulduğu firmayı verecektir.
Teşekkür ederim senin içinde üstte yazdıklarım geçerli sebeptir. Bu formülde dikkatimi çeken ise İNDİS ile bulunan marketin yanına, ucuz fiyatın yazması güzel. Bunu çalışmama ek olarak alabilirim. Eline, bileğine sağlık...

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Tam aradığım.

selam arkadaşım benim daha önce benzeri bir çalışmam olmuştu her iki örneğide ekte gönderiyorum. Zannediyorum istediğiniz böyle bir şey
irayka tam aradığım, istediğimi bulmuşsun kardeş. Benim için büyük bi kolaylık oldu artık. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Gösterdiğin bilgin ve emeğin için çok çok teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarında hakkını yememek suretiylede tabi.. ;)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Rica ederim yardımcı olabildimse ne mutlu bana

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)
irayka tam aradığım, istediğimi bulmuşsun kardeş. Benim için büyük bi kolaylık oldu artık. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Gösterdiğin bilgin ve emeğin için çok çok teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarında hakkını yememek suretiylede tabi.. ;)
IMB, 70
SurVefa, 70
Shell, 80

En ucuz kim?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
her ikiside ucuz kalite aynıysa yakın olanı tercih et bence
IMB, 70
SurVefa, 70

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)