Excel dosyalarını veritabanı olarak kullanma

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Herkese iyi geceler,

Konu ile ilgili bir program yaptım. Programın hedefi Excel üzerinde veri girişi, silme, düzeltme ve takip yapılan dosyaların bir arayüz(program) aracılığı ile çalıştırılması ve işlemlerin yapılabilmesidir.

Bu amaçla ekteki Exe ve dll dosyası aynı klasörde olmak şartı ile uygulama exenin çalıştırılması ile kullanılabilir. İlk etap olarak hedef dosyanın bir buton ile açılması ve akabinde sayfaların (tabloların) bir açılır liste aracılığı ile listelenmesini yaptım. Arkasından ilgili sayfadaki verilerin listelendiği bu liste üzerinde tıpkı klasik Excel filtrelemesi ve sıralaması gibi işlemler mevcut.
Geliştirilebilir bir uygulama olacak. Aslında buradaki ikinci hedef birden çok kullanıcının olduğu paylaşılan dosyalar veya ağdaki bir dosyanın izlenmesi ve düzenlenmesidir. Sizlerden ricam uygulamayı bu hali ile deneyip, fikir ve görüşlerinizi lütfen iletebilir misiniz?

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 provider'ın register edilmediğini söylüyor.....

Exe'yi hangi dille oluşturdunuz bilmiyorum ama, derlerken x64 platform seçeneğini kullanmışmıydınız?

.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
.Net ile yazıp, AnyCPU (64-bit preferred) kullanmışınız .... Framework 4.5 kullanmışınız, onda da sıkıntı yok...

Tuhaf yani, benim sistemde (Win7 - 64 Bit) sıkıntı olduğunu sanmıyorum ama, bahsettiğim hatayı verdi....

.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
@Haluk dostum, uygulama görev yöneticisinde 32 bit olarak çalıştığını söylüyor. AnyCpu seçiliyken de 32 bit olarak derlenir. E'haliyle de 32 bit Provider' ı arıyor.

225440

@NBATMAN , her ne kadar Excel'in veritabanı olarak seçilmesi ve kullanılması konusunda aynı fikirde olmasam da, uygulama ve kullanılan component çok hoş doğrusu... DLL'i harici taşımak yerine uygulamayı portable olarak derlemenizi tavsiye ederim.

.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Haklısın dostum, orasını kaçırdım doğrusu...

.

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,
Şifre korumalı dosyaları da açabilecek şekilde düzenledim. Fakat bu konuda tüm kaynaklar benim uyguladığım yöntem (ADO.Net ile Excel kullanımı noktasında) bu işin yani şife korumalı dosyaların açılıp kullanılması noktasında pekte tatmin edici şeyler söylemiyorlar. Yani kararlı bir çalışma olasılığının düşük olduğundan bahsediyorlar. Buna rağmen şifre korumalı bir exceli kullanabilecek hale getirdim. Bunun için işlem yapılacak ilgili excel dosyası seçildikten sonra "excel dahilinde bir şifre penceresi" açılıyor. Şifreyi girdikten sonra burada biraz hızlı davranıp ilgili sayfayı açılır liste aracılığı ile hemen seçmek gerekir.
Aksi takdirde hataya düşüyor. Bunu sebebi de ilgili dosyanın şifre girildikten sonra çok kısa bir süre açık kalıyor olmasıdır.
Eğer dosya ağda kullanılan ortak ve paylaşılan bir dosya değilse bunu aşmanın bir yolu var. Buda dosyayı arka planda açıp, şifreyi girip, işlemler boyunca açık bırakmaktır. Ne zaman program kapatılır o vakit excelde kaydedilip kapatılır. Ve yahut kaydedilmeden kapatılır.

Ekli dosyalar