Excel Dosyasını Ağ da paylaşıma açmak

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
3.6.2022
Sevgili Dostlar:

Şirketimizde bulunan bir excel dosyasına 5 kullanıcının aynı anda veya farklı zamanlarda veri girişi yapıp kaydettiklerinde bütün kullanıcıların bu değişiklikleri görmesini istiyoruz. Bunun için:

1. Bir bilgisayarda kullanmak istediğimiz excel dosyası yaptık ve diğer kullanıcıların masa üstüne aynı dosyanın kısa yollarını oluşturduk.

2. Araçlar > Çalışma Kitabını Paylaştır > Aynı anda birden fazla kullanıcıcn giriş yapmasına izin ver.......> TAMAM işlemini yaptık.

3. Dosyayı özelliklerinden salt okunurunu iptal ettik.

Ancak diğer kullanıcılar değişiklik yapıp kaydetmek istediklerinde DOSYA SALT OKUNUR uyarısı veriyor ve değişiklikleri kaydetmek için başka bir dosya oluşturmak istiyor.

Bütün kullanıcıların değişikliklerini aynı dosyaya yapmalrını sağlamak için ne yapabiliriz?

Teşekkür ederiz...

Son düzenleme:

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
Sevgili Dostlar:

Şirketimizde bulunan bir excel dosyasına 5 kullanıcının aynı anda veya farklı zamanlarda veri girişi yapıp kaydettiklerinde bütün kullanıcıların bu değişiklikleri görmesini istiyoruz. Bunun için:

1. Bir bilgisayarda kullanmak istediğimiz excel dosyası yaptık ve diğer kullanıcıların masa üstüne aynı dosyanın kısa yollarını oluşturduk.

2. Araçlar > Çalışma Kitabını Paylaştır > Aynı anda birden fazla kullanıcıcn giriş yapmasına izin ver.......> TAMAM işlemini yaptık.

3. Dosyayı özelliklerinden salt okunurunu iptal ettik.

Ancak diğer kullanıcılar değişiklik yapıp kaydetmek istediklerinde DOSYA SALT OKUNUR uyarısı veriyor ve değişiklikleri kaydetmek için başka bir dosya oluşturmak istiyor.

Bütün kullanıcıların değişikliklerini aynı dosyaya yapmalrını sağlamak için ne yapabiliriz?

Teşekkür ederiz...
Selam

Dosyanın üzerinde sağ klik yap Özellikler>Güvenlik>Ekle>(Kimler kullanacaksa onlarınisimleri)>Tamdenetim>Tamam hepsi bu
Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
3.6.2022
hocam dosyaya sağ tıkladığımızda böyle bir şey yok. office prof. edition 2003 kullanıyorum. yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Office ile ilgili değil.Windows güvenlik ayarları ile ilgili

Dosyanızı nerede ise o dizini seçin dosyanızı seçin
Dosya üzerinde sağ fare gelen pencerede en alta özellikler kesin vardır.

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
3.6.2022
komutan63;Teşekkür ederim

Ancak dosyaya sağ tıkladığımda:

1. GENEL

2. ÖZEL

3. ÖZET

sekmeleri mevcut. Güvenlik sekmesi görünmüyor...

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

İşletim sisteminiz nedir. 98, xp, vista
Bir etki alanı veya çalışma grubuna bağlımısınız.

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
3.6.2022
İşletim sistemimiz XP ve fat32 biçimlendirilmiş durumda. WORKGROUP ağında birbirimizi görmekteyiz.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Windows XP Professional'da Basit Dosya Paylaşımı'nı açmak veya kapatmak için, şu adımları izleyin:
1. Masaüstünde, Bilgisayarım'ı çift tıklatın.
2. Araçlar menüsünde, Klasör Seçenekleri'ni tıklatın.
3. Görünüm sekmesini tıklatın ve Basit Dosya Paylaşımı Kullan (Önerilen) onay kutusunu işaretleyip Basit Dosya Paylaşımı'nı açın. (Özelliği kapatmak için, bu onay kutusunu temizleyin

Ayrıca Kullanıcıların denetim masası kullanılar altında bulunan yetkileri neler olduğuna bakın bilgisayara bağlanmak isteyen kullanıcıları buradan ekleyebilir ve yetkilerini verebilirsiniz.

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
komutan63;Teşekkür ederim

Ancak dosyaya sağ tıkladığımda:

1. GENEL

2. ÖZEL

3. ÖZET

sekmeleri mevcut. Güvenlik sekmesi görünmüyor...
Selam

Bende Ofis 2003 Professional Edition kullanıyorum ve dairede biz birbirimizi bu şekilde herkesin bir kullanıcı adı var bu kullanıcı adını güvenlik >ekle den sonra eklenecek kısma giriyoruz ve tam denetim veriyoruz o dosya üzerinde bundan sonra herkes hem işlem yapabiliyor hemde kaydetmede bir problem olmuyor.

Peki siz bilgisayarınızda Paylaşım verebiliyormusunuz? Dosyanın özelliklerine girdiğinizde Paşlaşım sekmesi varmı? Eğer bunlar yoksa Zafer Hocamın da dediği gibi Windowsun güvenlik ayarları ve kendi bilgisayarınızda ADMIN olmanız gerekmektedir. Çünkü ben kendi bilgisayarımda yaptığım paylaşım ve güvenlik işlemlerini arkadaşımın bilgisayarında kendi kullanıcı adımla açıyorum ama aynı işlemleri o bilgisayarda yapamıyorum.

Kolay gelsin

paylaşım

kolay gelsin ...
öğrenmek istediğim :
şirkette excel de üretim planlama tablosu oluşturuyorum .Fakat ben exceli kapatıp açmadan ve diğer bilgisayarlar da exceli kapatıp açmadan benim son güncellemelerimi diğer bilgisayarlar göremiyorlar. Bu kapatıp açmaları yapmadan diğer bilgisayarların benim yaptığım güncellemeleri görmeleri gibi bir fonksiyon var mı excel de?

merhaba

yukarıdaki paylaşım konusuyla ilgili ben farklı bir şey istiyorum:
Paylaşımı yaptırdım fakat ;
diğer kullanıcıların excel tablosunu kaydetme yetkisine sahip olmadan update yeteneğine sahip olmasını istiyorum.yani veriler 5 dakikada bir güncellensin faakat onlar kayıt yapamasınlar.Benim yaptığım denemelerde onların güncelleme yapabimeleri için hep onlara kayıt yetkisi vermek zorunda kaldım.
Çoookkk acildir...teşekkür ederim...

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TÜRKÇE
“Araçlar\klasör seçenekleri…” menüsünde “Görünüm” sekmesinin
altında “Sistem klasörlerinin içeri ğini görüntüle” ve “Gizli dosya ve klasörleri göster”i işaretleyin. “Basit dosya paylaşımı kullan” ve “Korunan işletim sistemi dosyaları göster” kutucukları ndaki işaretleri ise kaldırın.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
benimde exceli paylaşıma açmada bir problemim var. Şuan basit bir örnek üzerinde uğraşıyorum: bir dosyayı ağda bulunan 2 bilgisayar arasında güncelleştirerek paylaştırmak. Ama yukarıdaki söylenenleri yapmama rağmen izin verme kısmında sorun yaşıyorum. Dosyayı şunun şunun görmesine izin ver kısmında kimseyi görmüyor bilgisayarım. Yeniden ağ bağlantıları oluşturdum fakat problemi çözemiyorum. Mümkünse yardımınıza ihtiyacım var