excel filtreleme,

Excel Vers. ve Dili
Excel
Değerli arkadaşlar herkese selamlar,
Elimde yaklaşık 15000 tane veri var ve bu veriler arasında sıfır dan küçük olanları ve 0,85 ile 0,91 , 1,05 ile 1,3 arasındakileri E1 sütünuna yazsın bu koşulu sağlamayanları 0 yazsın ki ben de 0 olanları filtrelemek istiyorum. Bu konu da yardımcı olabilecek birileri var mıdır?
Teşekkür ederim.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Merhaba

Verilerinizin A sütununda olduğunu düşünerek E1 hücresine aşağıdaki kodu ekleyin ve ihtiyacınıza göre aşağıya doğru çekip çoğaltınız.

=EĞER(A1<0;A1;EĞER(VE(A1>=0,85;A1<=0,91);A1;EĞER(VE(A1>=1,05;A1<=1,3);A1;0)))

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
Excel
Merhaba

Verilerinizin A sütununda olduğunu düşünerek E1 hücresine aşağıdaki kodu ekleyin ve ihtiyacınıza göre aşağıya doğru çekip çoğaltınız.

=EĞER(A1<0;A1;EĞER(VE(A1>=0,85;A1<=0,91);A1;EĞER(VE(A1>=1,05;A1<=1,3);A1;0)))

Selamlar...
=IF(A2<0;A2;IF(AND(A2>=0,85;A2<=0,89);A2;IF(AND(A2>=1,05;A2<=1,09);IF(AND(A2>=1,2;A2<=1,3);A2;0))))
bu kodu yazdim ama false hatasi aliyorum nerede yanlislik yaptim, yardimci olabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Excel
bir soru daha sormak istiyorum;

Elimde masonry wall a uygulanmis cyclic test sonuclari var, deneyi ozetleyecek olursam 5 asamadan olusuyor ve her asama 30 adima sahip, elimde zaman, yer degistirme ve sensor deplasman degerleri var. Deney duvara her asamada 0.85mm lik yer degistirecek sekilde uygulaniyor tabii bu yer degistirme 0.86 bazen 0.89 lari bulabiliyor(0 dan 0.85li degerlere daha sonra ise tekrar 0 -0.85- increase/decrease curves). Elimdeki uc bin veri icerisinden sadece ilk 0.85 ya da uzeri degere ulasan degerleri ve 0 en yakin degere ulasan degerleri secmemiz gerekiyor, ornegin dorduncu adimda ilk sifirli deger 0.0023 ve daha sonra bu deger artmaya basladi ve 0.86 ya( 0.85 uzerindeki ilk deger) ulasti( ancak bu artma devam ediyor 0.89 filan) sonra tekrar azaliyor, 0.0023 ile 0.86 yi sadece almamiz gerekiyor. Degerler her seferinde degistigi icin sistematikmen bir kod yazilamamakta, ayrica ilk ulasilan degere karsilik sensor deplasman degerlerini almamiz gerekiyor( 0.862mm duvar yer degisimi/-sensor23:0.282mm/sensor24:-0.272mm dep. gibi) Ekip arkadaslarimizla bir yol bulmaya calisiyoruz sizere de sormak istedim bu konuda yardimci olabilecek birisi var midir?
Tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
Excel
bir soru daha sormak istiyorum;

Elimde masonry wall a uygulanmis cyclic test sonuclari var, deneyi ozetleyecek olursam 5 asamadan olusuyor ve her asama 30 adima sahip, elimde zaman, yer degistirme ve sensor deplasman degerleri var. Deney duvara her asamada 0.85mm lik yer degistirecek sekilde uygulaniyor tabii bu yer degistirme 0.86 bazen 0.89 lari bulabiliyor(0 dan 0.85li degerlere daha sonra ise tekrar 0 -0.85- increase/decrease curves). Elimdeki uc bin veri icerisinden sadece ilk 0.85 ya da uzeri degere ulasan degerleri ve 0 en yakin degere ulasan degerleri secmemiz gerekiyor, ornegin dorduncu adimda ilk sifirli deger 0.0023 ve daha sonra bu deger artmaya basladi ve 0.86 ya( 0.85 uzerindeki ilk deger) ulasti( ancak bu artma devam ediyor 0.89 filan) sonra tekrar azaliyor, 0.0023 ile 0.86 yi sadece almamiz gerekiyor. Degerler her seferinde degistigi icin sistematikmen bir kod yazilamamakta, ayrica ilk ulasilan degere karsilik sensor deplasman degerlerini almamiz gerekiyor( 0.862mm duvar yer degisimi/-sensor23:0.282mm/sensor24:-0.272mm dep. gibi) Ekip arkadaslarimizla bir yol bulmaya calisiyoruz sizere de sormak istedim bu konuda yardimci olabilecek birisi var midir?
Tesekkurler.
ilk aşamayı yapmak kolay onu tek tek seçtik ancak örneğin 5. aşamada 5 bin tane veri var ve bunlar içerisinden; ilk olarak 0- 0,85- 1,0625-1,275-1,4875-1,7-1,4875-1,275-1,0625-0,85 ve 0 örneğin ilk 100 veride bu yazdığım veriler kademeli olarak artıyor örneğin 0,8456 sonra 0,868 .... diye gidiyor benim almam gereken değerler 0,85 den sonra ilk oluşan değer ve sonrasında yanı işlemleri diğer değerler için de yapmam, örneğin 1,0546- sonrasında 1,06554 geliyor 1,06554 ü almam gerek .

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ilk aşamayı yapmak kolay onu tek tek seçtik ancak örneğin 5. aşamada 5 bin tane veri var ve bunlar içerisinden; ilk olarak 0- 0,85- 1,0625-1,275-1,4875-1,7-1,4875-1,275-1,0625-0,85 ve 0 örneğin ilk 100 veride bu yazdığım veriler kademeli olarak artıyor örneğin 0,8456 sonra 0,868 .... diye gidiyor benim almam gereken değerler 0,85 den sonra ilk oluşan değer ve sonrasında yanı işlemleri diğer değerler için de yapmam, örneğin 1,0546- sonrasında 1,06554 geliyor 1,06554 ü almam gerek .
Değerli Arkadaşım

Talepleriniz mümkün ve mantıklı görünüyor.
Bir şekilde tam açıklamalı örnek dosyanız elimizde olsaydı taleplerinizi karşılayan kodları örnek dosyanıza yazıp size yollama şansımız olurdu.

Excel Vers. ve Dili
Excel
Değerli Arkadaşım

Talepleriniz mümkün ve mantıklı görünüyor.
Bir şekilde tam açıklamalı örnek dosyanız elimizde olsaydı taleplerinizi karşılayan kodları örnek dosyanıza yazıp size yollama şansımız olurdu.
Merhaba öncelikle yardımcı olmak istediğiniz için çok minnettarım :) linkte paylaştığım dosya da 5. deney numunesinin verileri var, bunlardan 0- 0,85- 1,0625-1,275-1,4875-1,7-1,4875-1,275-1,0625-0,85 ve 0 değerleri şeklinde devam ediyor, en yakın değerleri alıp bu değerlere eş Sensor20 ve Sensor23 değerlerini seçip yan satırlara yazılması gerekiyor, örnekte de olduğu gibi 5 bin küsür veri var, ve tek tek aramak bir hayli zaman alıcı.
Örnek olarak belirtecek olursam; 0,85 değeri örneğin buna en yakın hemen sonra 0,852 geliyor bunun seçilmesi gerek ya da 0,84999 küsür lü bir değer bu işlem her aşamada devam etmeli, çünkü deneyin stratejisi 0 dan başlayıp 1,7 ye kadar artıp sonra ise azalması.
Tekrardan teşekkür ederim.
https://dosya.co/f5w50gjmatke/Yeni_Microsoft_Excel_Çalışma_Sayfası.xlsx.html

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Değerli Arkadaşım

Dosyanızı indiremedim. ,
Başka bir link aracılığıyla dosyanızı paylaşınız.

Selamlar...

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Değerli Arkadaşım

Dosyanızı indirdim. Taleplerinizide defalarca okudum.
Siz konuya hakim olduğunuz için talepleriniz çok mantıklı görünüyor, fakat ben bu konulara uzak olduğum için ne yapılması gerektiğini defalarca okuduğum halde anlamadım.

Örneğin A sütunudaki satırları tek tek incele, A sütunundaki alttan ve üstten yakın olan değerleri yan tarafına B ve C sütununa yazdır gibi ne yapılmasını istediğinizi örnekli olarak anlatırsanız yardımcı olayım.

Belki talebinizi anlamak çok kolaydır fakat ben deney konularına uzak olduğumdan ve olaya programcılık mantığıyla baktığım için nerde ne yapılmasını istiyorsanız madde madde yazınız.

Yoksa gönderdiğiniz dosyadaki bu 3 sütunlu 5467 satırlı tabloyla bir çok türlü takla attırmak, farklı algoritmalı bir çok çözüm üretmek mümkün. Merak etmeyiniz.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
Excel
Değerli Arkadaşım

Dosyanızı indirdim. Taleplerinizide defalarca okudum.
Siz konuya hakim olduğunuz için talepleriniz çok mantıklı görünüyor, fakat ben bu konulara uzak olduğum için ne yapılması gerektiğini defalarca okuduğum halde anlamadım.

Örneğin A sütunudaki satırları tek tek incele, A sütunundaki alttan ve üstten yakın olan değerleri yan tarafına B ve C sütununa yazdır gibi ne yapılmasını istediğinizi örnekli olarak anlatırsanız yardımcı olayım.

Belki talebinizi anlamak çok kolaydır fakat ben deney konularına uzak olduğumdan ve olaya programcılık mantığıyla baktığım için nerde ne yapılmasını istiyorsanız madde madde yazınız.

Yoksa gönderdiğiniz dosyadaki bu 3 sütunlu 5467 satırlı tabloyla bir çok türlü takla attırmak, farklı algoritmalı bir çok çözüm üretmek mümkün. Merak etmeyiniz.

Selamlar...
Ömer Bey öncelikle yardımcı olmak istediğiniz için çok ama çok teşekkür ederim, olayı tam açıklayamadığım için de özür dilerim.
Şimdi şöyle düşünelim bir duvar var ve "Pos-H5" yazan A sütunu ise duvarın yer değişim miktarını belirtiyor; şöyle anlatacak olursam deney döngüsel olarak uygulanıyor yani önce belirli bir kademeye kadar artıyor sonra azalıyor, bu deneyimizde ise değerler 1,7 mm(1.7 mm yer değiştirme yapacak şekilde) ye kadar artıyor( ve sonra 0 a kadar azalıyor) ancak artan her miktar önemli değil çünkü 5 bin tane veri var, bizim almak istediğimiz veriler 0- 0,85- 1,0625-1,275-1,4875-1,7-1,4875-1,275-1,0625-0,85 ve 0 (şöyle düşünelim bir cisme kuvvet uyguluyoruz 1.7 mm yer değiştiriyor sonra ilk konumuna geri getiriyoruz) ve excel de A sütunundaki veriler bizim elde etmek istediğimiz verilere tam olarak ulaşamıyor örneğin örnek dosyada da gösterildiği üzere ilk uygulanılan değer yani 0 olarak Asütunu2. satırı aldık sonra artı arttı 0.85 e yakın bir değeri almamız gerekiyor burada ise A satırı 26.sütun (0,843507) sonrasında ise artmaya devam ediyor ancak burada 0,843507 aldık çünkü sonrasındaki değer 0.871 bu iki veriyi (0,843507 ve 0,871 i kıyasladığımızda, 0,843507- 0,85 değerine 0,871 den daha yakın) sonra deney uygulanmaya devam etti ve 1,0625 li bir değeri almamız lazım buna en yakın veri ise A satırı 41. sütun "1,098818" değeri . böyle böyle deney uygulanmaya devam ediyor.
B ve C sütunları ise "SEN 20" ve "SEN-23" değerleri ise A sütununa uygun olarak başka bir veriler bu veriler ise şöyle alınmalı; örneğin 0 ı aldık 2 satırındaki değerler alındı başka bir dosyaya yapıştırıldı (başka bir sütun da olabilir örneğin E F G sütunları) 0,85 e yakın ilk değer ( 0- 0,85- 1,0625-1,275-1,4875-1,7-1,4875-1,275-1,0625-0,85 ve 0 değerleri sadece A sütununda var olan değerler) A 26 değeri 0,843507 0,85 e yakın değerimiz yan sütunlarda yazan değerler ise "-0,079123 ve 0,157334" değerleri de A sütununa bağlı olduğu için yan taraftaki satıra ya da farklı bir sayfaya yazılacak örneğin A - B ve C sütunlarındaki değerler alındı yani ( A26 B26 C 26 alındı E F G sütunlarına yazıdlı bir nevi copy paste gibi düşünebiliriz.

Umarım düzgün anlatabilmişimdir eğer anlamadığınız yer olursa tekrar anlatabilirim,
Saygılarımla,
Ahmet

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Değerli Arkadaşım

Bilmiyorum demek ilmin yarısı derler.

Dosyanızı indirdim, talebinizide anladım. Yaklaşık 2-3 saat üzerinde çalıştım. Fakat sınırlar net değil. İnişli çıkışlı.
Şimdi bir programı yazınca esnek olmalı. Durum değişikliğini program algılayabilmeli ve esnek olarak hep doğru sonuçlar üretebilmeli.

Dosyanızdaki rakamlar inişli çıkışlı ve sınırlar net değil. Yani kullanışlı bir çözüm bulamadım.

Sitedeki diğer arkadaşlar belki çok basit yöntemlerle probleminize uygun çözüm bulabilirler.

Yani yardımcı olamıyorum şu an itibariyle.

Fakat zaman içinde benimde aklıma pratik çözüm gelirse buradan sizle paylaşmaktan emin olun mutluluk duyacağım.

Hayat öğrenmeye devam etmektir. Her türlü excel problemlerinizi bizle paylaşmaya devam ediniz.

Esen Kalınız.

Excel Vers. ve Dili
Excel
Değerli Arkadaşım

Bilmiyorum demek ilmin yarısı derler.

Dosyanızı indirdim, talebinizide anladım. Yaklaşık 2-3 saat üzerinde çalıştım. Fakat sınırlar net değil. İnişli çıkışlı.
Şimdi bir programı yazınca esnek olmalı. Durum değişikliğini program algılayabilmeli ve esnek olarak hep doğru sonuçlar üretebilmeli.

Dosyanızdaki rakamlar inişli çıkışlı ve sınırlar net değil. Yani kullanışlı bir çözüm bulamadım.

Sitedeki diğer arkadaşlar belki çok basit yöntemlerle probleminize uygun çözüm bulabilirler.

Yani yardımcı olamıyorum şu an itibariyle.

Fakat zaman içinde benimde aklıma pratik çözüm gelirse buradan sizle paylaşmaktan emin olun mutluluk duyacağım.

Hayat öğrenmeye devam etmektir. Her türlü excel problemlerinizi bizle paylaşmaya devam ediniz.

Esen Kalınız.
Değerli Ömer Bey yardımseverliğiniz için çok ama çok teşekkür ederim, uğraşınız ve emeğiniz için ne kadar minnettar olduğumu söylesem azdır.
Farklı olarak proje üzerinden sadece her adım için en düşük seviye ve en yüksek yani 1,7 li ya da 1.8 li değere ulaşıp sonra azalıp 0 lı ya da -0 lı değerleri alabilir miyiz?
Yani örneklendirecek olursam A sütunundaki Pos-H5 sütununda değerler artıyor ancak burada sadece 0 lı yakın değer ve sonrasında her adımdaki en yüksek veri değeri için yani ilk kısım içinA sütunu 83. satır (1,726122) değerini almak ve tekrardan en küçün değeri alıp tekrar 1,7 li ya da daha yükseğe ulaşan veriyi almak mümkün müdür?
Teşekkür ederim

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Tekrar Merhaba

Bugünlük benden bu kadar.
Benim bu günlük farklı algoritma düşünme ve kod yazma kontenjanım az önce doldu. : )
Yarın ve sonraki günler sakin kafayla belki çözüm bulunabilir.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
Excel
Tekrar Merhaba

Bugünlük benden bu kadar.
Benim bu günlük farklı algoritma düşünme ve kod yazma kontenjanım az önce doldu. : )
Yarın ve sonraki günler sakin kafayla belki çözüm bulunabilir.

Selamlar...
Ömer bey su ana kadar yapmış olduğunuz her şey için tekrar tekrar teşekkür ederim!
Bundan sonrası için kendim çözüm yolları üreteceğim tek tek seçmek su an icin daha pratik.
Saygılarımla

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ömer bey su ana kadar yapmış olduğunuz her şey için tekrar tekrar teşekkür ederim!
Bundan sonrası için kendim çözüm yolları üreteceğim tek tek seçmek su an icin daha pratik.
Saygılarımla
Merhaba

Şu an için yardımcı olamıyorum. Önceki günler pratik çözüm için epey kafa yordum. Farklı durumlarıda dikkate alıp hep doğru sonuçlar üretmeye çalışan bir program yazmak lazım. Şu an için bunu yapamıyorum.

Belki çok pratik bir çözüm vardır ama benim aklıma gelmiyor.

Tekrar aynı konularda yoğunlaşmakta çözüm bulamadığım için cazip gelmiyor.

Başarı bir ödüldür , önemli olan devam etmektir.

Selamlar...