excel ile sorgulama

birçok bilginin bulunduğu bir çalışma sayfasında sütunlardaki bilgilerin çoğu aynı benim istediğim aynı olan bilgilerin sayısı.

Örneğin ; veri girişi yapıldığında isim, soyisim, doğum tarihi vs. bilgiler giriliyor.
ben sorgu yaptığımda ismi AHMET olanalrın sayısını gösteren bir uygulama yapmak istiyorum.Özetle tabloda ismi ahmet olan kaç kişinin olduğunu görmek istiyorum.Daha fazla çeşitlendirirsek birsürü kayıt arasından ismi ahmet ve soyismi can olanların kaç adet olduğunu bulan uygulamayı nasıl yaparım..

Bir de arayüzü güzel olan bir veri girişi dosyası bulunabilir mi.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
sn. ozcanaga;

istediklerinizin tamamını makro kullanarak mı yapmak istiyorsunuz bilmiyorum. ancak ismi ahmet olanlarla ilgili olarak EĞERSAY fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

=EĞERSAY(A1:A200;"ahmet")

şeklinde yazdığınızda A1:A200 aralığında "ahmet" kelimelerini sayar.

veri girişi için ise aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

farklı bir şey istiyorsanız da, bir örnek dosya eklerseniz yardımcı olmak kolaylaşacaktır sanıyorum.

http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=119

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 türkçe
buyrun

birçok bilginin bulunduğu bir çalışma sayfasında sütunlardaki bilgilerin çoğu aynı benim istediğim aynı olan bilgilerin sayısı.

Örneğin ; veri girişi yapıldığında isim, soyisim, doğum tarihi vs. bilgiler giriliyor.
ben sorgu yaptığımda ismi AHMET olanalrın sayısını gösteren bir uygulama yapmak istiyorum.Özetle tabloda ismi ahmet olan kaç kişinin olduğunu görmek istiyorum.Daha fazla çeşitlendirirsek birsürü kayıt arasından ismi ahmet ve soyismi can olanların kaç adet olduğunu bulan uygulamayı nasıl yaparım..

Bir de arayüzü güzel olan bir veri girişi dosyası bulunabilir mi.
bunu yapamnın birçok yolu var.sizin için bir tane fonksiyonalr ile bir örnek yaptım buyrun. ayrıca bunu süzme ve alttoplamın 3 parametresini kullanarakta yapabilirsiniz.. yazı verilerinizi otomatik süz yapın sonra verielrinizin oldugu hücreleri alttoplam fonksiyonunda kullanın ve alttoplam mın kulnılmasındaki ilk parametreyede 3 yazın. sonra sizin dediğiniz gibi ahmet leri arıyalım mesela.. gidin ahmete göre süzme yapın formülü yazdıgınız yerde göriceksiniz kaç tane ahmet oldugunu..
iyi çalışmalar