EXCEL MAKRODA 1 DEN FAZLA SORUNLA KARŞI KARŞIYIM

vural-305-10

office 2010
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 office
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-10-2024
Merhaba hocalarım ve arkadaşlarım... Uzun süredir bir şeyler arayışım içerisindeyim. Excel makro ile ilgili hiçbir deneyim ve bilgi yok. Araştıra araştıra videoları izleye izleye kendi çapında bir kapsamlı gelebildim ancak o da yeterli değil. Bu forumu buldum ve üye oldum. sizden ricam bir den fazla soruna yardımcı olursanız sevinirim.

Aşağıda yüklemiş olduğum çalışmamı sizlere sunuyorum... ve yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkür Ederim...

1-Excel sayfamın içinde hangi sayfada tıklanmışsa ve görsel satış yap ekranını açarken ürün ekleme hem satış lixbox ekleniyor hemde maliyet liste kutusu veri eklemiş. Ancak satış kısmında liste kutusu kutusundaki parçalardan oluşan ürün sildiğim zaman hem liste kutusundaki ürünün silinmesi hem de maliyette sınıflandırılabilir liste kutusu ürününün silinmesini istiyorum.

2- Maliyetlerdeki liste kutusu sorunum vardır. (Satış yap bölümündeki ürün ekleniyor . maliyet liste kutusu gidiyor ) ancak maliyet ekrandaki liste kutusu gidip ilave bir birim ve miktar girilen zaman yerinde çalışmıyor. üzerine yazıyor. benim istiyorum. Maliyeti ayarlandı 3 adet diyelim ürün var ben 4 ürünü kendi elimle girmek istiyorum. alta olması gerekirken üzerine yazması gerekir. son dolu olan veri bulmuyor...

Seçili satır silme işlemi süreci zaman Genel toplam kısmıki tutarlar ilk eklendiği gibi kalır. Rakamlar düşmüyor. Kendini yenilemiyor...

DİKKAT !!! Ürün silme işlemi sırasında excel sayfasındaki hangi sayfada kalıyorsa oradaki dosya siliniyor. Sayfa 5 oradaki verileri çekiyor. Eğer sayfa orada kalıyorsa ve bu sırada görsel temel işlem yapılıyorsak silme işlemindeki veride oradan siliniyor.

KAFAM ALLAK BULLAK OLDU. ARAMADIĞIM YER KALMADI İLGİLENEN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...

Ekli dosyalar

Trilenium

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019 English
Merhaba

Öncelikle veritabanı olarak kullanacağınız sayfaları belirlemelisiniz.

Karmaşık bir yapı kurmuşsunuz, bunu düzeltmeliyiz.

Ardından listbox yerine çok daha kullanışlı olan Listview nesnesini kullanabilirsiniz.

Trilenium

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019 English
Çalışma kitabının içinde örnek veritabanı ve Listview üzerine örnek yaptım.

Devamını siz getirebilirsiniz.

Listview daha dinamik ve kullanışlıdır. Yüzlerce örnek var sitede.

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
.....
...

Kolay gelsin

Sadece ufak bir sorun var...... ListView nesnesi 64 Bit versiyonlarda standart olarak yüklü değildir. ListBox nesnesi ise her versiyonda çalışır.

.

vural-305-10

office 2010
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 office
03-10-2024
[QUOTE = "Trilenyum, gönderi: 1171392, üye: 106494"]
Çalışma kitabının içinde örnek veritabanı ve Listview üzerine örnek yaptım.

Devamını siz getirebilirsiniz.

Kolay gelsin
[/ALINTI]
öncelikle teşekkür ederim. Ancak sizin gibi çok fazla bilgi sahibi olmadığım için parça parça ilerleyebiliyorum

Sırayla gideyim o zaman

Özel Alt CommandButton4_Click()
Dim maliyetoplamx As Double

Aralık("A1048576").Son(xlUp).Ofset(1, 0).1'i seçin

( YUKARIDAKİ BU DÖNGÜYÜ AYARLAYAMIYORUM. USERFOM SATIŞ YAP EKLEDİKTEN SONRA ALTTAKİ GİRDİĞİM BİLGİLERİ EKLEME YAPACAĞIM. SON DOLU SATIRI BULACAK. DAHA SONRA ALT SATIRA GEÇİP ALTTAKİ GİRDİĞİM BİLGİLERİ YAZIP SATIRA EKLEYECEK . ALT ALTA HEP EKLEME YAPACAK. )

'yenisatir = yenisatir + 1 ( BUNU EĞER YUKARIDAKİ HİÇ BİR BİLGİ BOŞ OLURSA EKLEME ALT ALTA YAPABİLİYORUM. AMA SATIŞ YAP KISMINDAN EKLEME YAPTIYSAM . MALİYET EKRAN KISMINDAKİ EKLEME BUTONUNDAN EKLEME YAPTIĞIM ZAMAN ÜZERİNE YAZIYOR )

Sheets("maliyetgecici").Range("C" & yenisatir).Value = TextBox2.Value
Sheets("maliyetgecici").Range("D" & yenisatir).Value = TextBox3.Value
Sheets("maliyetgecici").Range("E" & yenisatir).Value = TextBox4.Value

maliyetoplamx = Application.WorksheetFunction.Sum(Sheets("maliyetgecici").Range("I2:I5000").Value)

TextBox1.Value = maliyetoplamx
listeyiyenile

Son Alt