Excel Okul Öncesi ve 1.Sınıf Ögrenci Yerleştirme Programı (Kuralı/Kurasız)

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
2016 türkçe
Selamün Aleyküm. Biraz uzak kaldım ama..
Asri hocam
Programın son hali oldukça iyi çalışıyor. Ancak okuldaki bazı makinalar anladığım kadarıyla excel sürümleri 2007 ve öncesi olduğundan makroları etkinleştir engellenen içeriğe izin ver dediğimiz halde kodlar çalışmıyor hatalar veriyor. Bunun için ne yapılabilir acaba. Programı tüm excel sürümlerinde hatasız çalıştırmak mümkün? Teşekkürler.
Not: İnternet paketim bittiğinden internet buldukça yazıyorum. Kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25/05/2022
.. kodlar çalışmıyor hatalar veriyor...
Aleykümselam hocam,
Bunu detaylandırmak lazım, hata verdiği anda debug deyip hata verdiği satırı, ekran görüntüsü gibi bilgilere ihtiyacım var. Ancak bu şekilde ne tür bir sorun var tespit edebilirim.

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Güncelleme V1.5 Test

Bazı kullanıcıların PtrSafe hatası aldığı bildirildi.

* Office 64 bit 32 bit düzenlemeasi yapıldı.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
2016 türkçe
Selamün Aleyküm. Asri Hocam son haliyle program daha önce çalışmayan bilgisayarlarda çalışır hale gelmiş. Yeni deneyebildim. Başından beri gösterdiğin sabır ve verdiğin emekler için Rabbim razı olsun. Hayırlı günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Güncelleme V1.6

* Office 2016 Professional Plus sürümünde sıralama kodları sorun çıkardı. Düzetildi.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Bir bilgiye ihtiyacım var;

1. sınıf yada 5. sınıf öğrencileri sınıflara dağılımı yapıldığında. Puana yada geldiği okula göre dağılım yapılacak ise,

Puana göre yerleşimde, sınıflara dağılımda en iyi puanlar bir sınıfa olacak şekilde mi dağılım yapılır?
En iyi puanlar tüm sınıflara dağılacak şekilde mi yapılır?

Okul isimlerine göre aynı okul öğrencileri bir sınıfta olacak şekilde mi dağılım yapılır?
Aynı okul öğrencileri eşit şekilde diğer sınıflara dağılacak şekilde mi dağılım yapılır?

Excel Vers. ve Dili
2016 TÜRKÇE
Asri Hocam Merhaba. Yukarıdaki sorunuza yanıt veren olmamış. Ben nacizane fikrimi beyan edeyim.

Dersane modeli uygulama yani seviye grubu gözetilerek sınıf oluşturma meb kurallarına aykırı. Yani en iyi puanı olanları bir sınıfta toplamak uygun değil. Ancak bunu yinede deneyen okullar olabilir. Bu açıdan bakıldığında kullanıcıya bir seçim hakkı sunulabilir. Kullanıcı Seviye grubu oluşturulsun diye seçerse yüksek puanlar aynı sınıfa, değilse tüm sınıflara eşit dağıtılabilir.

Aynı okuldan gelenleri aynı sınıfa vermekte pek tercih edilen bir durum değil. Öğrenci eski arkadaşlarıyla guruplaşıp diğerleriyle sosyalleşmede sorunlar yaşayabiliyor. Ancak bazı veliler yinede benim çocuğum şu arkadaşıyla aynı sınıfta olsun diye tutturabiliyor. Bu sayı olarak az kişide olduğu için kullanıcı isterse bunu önceden sınıf belirleme ile çözebilir diye düşünüyorum. Ama yinede yukarıdaki seçim hakkı kullanıcıya tanımlanabilir.

Üstadım. Geçen sene fikir bazında ancak katkıda bulunabildiğim 1.Sınıf Ögrenci Yerleştirme Programı (Kuralı/Kurasız) çalışmanızla ilgili nacizane bir görüş belirtmek istiyorum.

Programınız çok güzel. Pratik ve seri bir şekilde işimizi hallediyor. Rabbim razı olsun. Ancak;

1- Geçen sene kura çekerken herşey 3 - 5 saniyede gerçekleştiği için izleyenler, kuramı çekildi önceden hazırlanan listeler mi sunuldu (!) anlayamadı. Bu dosyaya bir ek yapılarak izleyenlere kurada sınıfı belirlenen öğrencinin adı sınıfının adı öğretmeninin adı 1-2 saniye uzaktan okunacak şekil ve hızda ekranda gözükse bu isim alt satıra (daha küçük ama yine de okunabilmeli) inip sıradaki öğrenci aynı şekilde ekranda gözükse daha güzel olacak sanırım. Kura çekim süresi belki uzayacak ama veliler ve öğretmenler açısından görsel olarak daha uygun olacaktır. Belki burada ekran akış hızını kullanıcıya seçim hakkı tanınabilir. Böylece isteyen istediği hızda işini halleder. (Doktorların muayene sırasını gösterdikleri formata benzer bir şey olabilir)

2- Geçen sene benim teklifimle eklediğiniz ÖZÜR gurubu da kullanışlı olmadı. Buradaki amaç okul öncesinde belirlenebilen Bireysel Eğitim alacak (Kaynaştırma) öğrencilerinin aynı sınıflarda olmasını engellemekti. Ancak önceden belirleme mümkün olmadı. Dolayısıyla bu özellik atıl duruma düştü.

3- Bu sene müdür bey veli eğitim durumunun da sınıflara eşit yansıtılmasını istedi. Yani Üniverste mezunu, lise mezunu, ilkokul mezunu veli sayılarının da gözetilmesini istedi. Belki böyle bir seçenek için bu özür gurubu düzenlenebilir.

4- Bazı arkadaşlar aday öğrencileri okul numarası verebilmek için, e okula mesela 1A sınıfı olarak kaydedip oradan kura programına almak istiyorlar. Ancak okul numarası bölümü mevcut değil. Sınıf listeleri oluşturulurken bu okul numaralarına göre sınıflar sıralanabilr.

5- Programı kullanırken (Kura çekilmeden önce) bazen isme göre veya birbaşka kritere göre sıralama yapıp bilgileri kontrol etmek gerekebiliyor. Ancak aradaki henüz bilgi içermeyen sütunlardan dolayı bilgilerde satır kayması oluyor. Belki buna sıralama yaparken seçimi tüm satırı kapsayacak şekilde genişleterek bir çözüm bulunabilir. Sadece seçimi genişlet yeterli olmuyor. Saygılar sunuyorum.