excel vba firebird bağlantısı

bybart

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
notebook:office 2016 işyerinde: office 365. hemen hemen tüm versiyonlar.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2025
daha önce forumdaki c# firebird bağlantısı visual studio ile isimli başlıkta c#ile bağlanmayı excel.web.tr sayesinde başarmıştım. şimdi aynı veritabanına excel ile bağlanıp bir iş yapmak istiyorum.

c#'ta çalışan bağlantı:
FbConnection baglanti= new FbConnection("User ID=sysdba;Password=12345;" + "Database=192.168.0.10:C:\\data\\kitaplik.gdb;" + "DataSource=localhost;Charset=NONE;");

çalıştırmaya çalıştığım vba kodu:

Sub VeriCek()
Dim baglanti As Object
Set baglanti = CreateObject("ADODB.Connection")

' Bağlantı dizesini güncelleyin
baglanti.Open "Driver=Firebird/InterBase(r) driver;Server=192.168.0.10;Database=C:\\data\\kitaplik.gdb;Uid=sysdba;Pwd=masterkey;Dialect=3"

Dim sorgu As String
sorgu = "SELECT p.KITAPYIL, p.KITAPID, ps.KITAPKAYITID, ps.ADET, ps.SAYFA, ps.YAZARSTR " & _
"FROM KITAP p INNER JOIN KITAPSTOK ps ON p.KITAPKAYITID = ps.KITAPKAYITID " & _
"WHERE p.KITAPID IN (7283, 7203) AND p.KITAPYIL = 2023"

Dim veriler As Object
Set veriler = CreateObject("ADODB.Recordset")

veriler.Open sorgu, baglanti

.........................................

ancak hata alıyorum. hata:

run-time error '-2147467259 (80004005) [Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynağı adı bulunamadı ve varsayılan sürücü belirtilmemiş

aslında bilgisayarda firebird yüklü ve c# ta çalışıyoru burada çalışması için tam bağlantı dizesi nasıl olabilir ve firebird bağlantısı için exele gereken eklenti v.s. var mıdır ? iyi çalışmalar dilerim.

bybart

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
notebook:office 2016 işyerinde: office 365. hemen hemen tüm versiyonlar.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2025
lokaldeki sistemde farklı denemeler de yaptım ama c#ta bağlandığıma vba ile bağlanamadım. çalışan bir örnek gönderebilecek var mı. sorguları ve veritabanı yolunu editleyerek veri alabiliyor muyum anlamaya çalışacağım. başarısız denemelerden biri ekte...

Ekli dosyalar

Mehmet Şahin

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - 2013 Türkçe - İngilizce
Merhabalar,
db uzantısını .fdb olarak değiştirip dener misiniz. Kullanmış olduğum son çalışan connection string aşağıdadır.
Kod:
"Driver=Firebird/InterBase(r) driver;Uid=SYSDBA;Pwd=******; DbName=xxxx:c:\xxxx\xx\xx.fdb;"