EXCELDE BANKALARIN KREDİ HESAPLAMASINI NASIL YAPABİLİRİM

Mesela bir hücreye alacağım krediyi yazacam diğer bir hücreye vadeyi ve diğer hücreye faizi yazıp otomatik toplam kaç para ödüyeceğim ve taksit tutarı ne kadar olacak diye bir tablo arıyorum ama bulamıyorum

Örnek :40.000 YTL kredi alacağım 120 ay vadeli 1.19

ama bu değerler değişken olabilecek

ve aylık taksit tutarını ve toplam ödeyeceğimiz tutarın nasıl bulabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Bankacı olmadığım için emin değilim ama, şöyle birşey yaptım ...

(Tabii, eklenmesi gereken birtakım vergiler daha var. Bu çalışma onları kapsamıyor.)

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sayın szaim, rica etsem "zip" olarak eklermisiniz ?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Tr
Sn. Haluk,

Bilgisayarımda Zip programı yüklü değil.
xls. olarak gönderiyorum.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Tr
Rica ederim.
İlginiz için ben teşekkür ederim..

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sayın szaim'in dosyasını ve Garanti Bankasının internet sitesindeki Tüketici Kredisi Hesaplama sayfasını ( http://www.garanti.com.tr/krediler/ ) inceledikten sonra, Excel'in yerleşik finansal fonksiyonlarını kullanarak KKDF ve BSMV vergilerini de dikkate alarak, ekteki dosyayı hazırladım.

Sayfa koruma şifresi : R

Sonuçlar, Garanti Bankası'nın sitesindeki sonuçlarla uyumludur.

arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum ama yapı kredi bankasında ve garantide

45.000 YTL yi hesaplattım 120 ay vadeli 1,19 faizle

Garantide = aylık taksit 725.84 YTL + toplam geri ödenen 87.100,95 YTL çıktı
Yapı Kredide= aylık taksit 726.35 YTL + toplam geri ödenen 87.162,00 YTL çıktı

sizin bulduğunuz sonuçlar tam olarak tutmuyor bankalarınkide tam olarak tutmuyor ama birbirlerine çok yakın rakam bankaların ki tabi bu vergilerden dolayı tutmuyo olabilir

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim

HALUK BEYİN HAZIRLADIĞI TEST2 DOSYASINDAKİ BSMV + KKDF ORANLARINI DEĞİŞTİRDİM KKDF 'YE %5 YAPTIM DİĞERİNİ BOŞ BIRAKTIM SONUÇ TAM OLARAK TUTTU :mutlu: :mutlu: :mutlu:

ÇOK TEŞŞEKKÜRLERRR HALUK BEY

HALUK BEY 120 VADEDE TUTUYO AMA 180 -240 YAPTIĞIMDA TUTMUYO BU VADE DEĞİŞİNCE KKDF VE BSMV DEĞİŞİYOMU Kİ ACABA İSTERSENİZ YAPI KREDİ BANKASININ 45.000 YTL YE çıkan sonuçlar ekte :yazici: :yardim:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Garanti Bankası'nın Tüketici Kredisi için kullandığı aylık faiz oranı 1,75% dir.

Bu nedenle siz, 1,19% gibi kendi istediğiniz bir faiz oranı ile hesaplama yaparsanız, aynı değerleri elde edemezsiniz.

Diğer taraftan, Tüketici Kredisi için KKDF ve BSMV oranları, aylık faiz oranının 15% ve 5% olarak hesaplanır.

Yani, Bankanın uyguladığı 1,75% oran çıplaktır. Vergilendirildiği zaman, yukarıda bahsettiğim oranlarla, 1,75%'lik bir faizin maliyeti 1,75% + 1,75% X 0,15 + 1,75% X 0,05 = 2,10% olacaktır.

Diğer taraftan, seçilen kredinin cinsine göre (bireysel tüketici kredisi, konut kredisi vb) BSMV bazen 0% (yüzde sıfır) olarak da uygulanbiliyor.

Benim hazırladığım örnek dosyada, Garanti Bankası'nın Tüketici Kredisi aylık faiz oranı esas alınarak, KKDF ve BSMV oranları dahil edilmiştir. (KKDF ve BSMV oranları Bankadan - Bankaya değişmez, kanunen tesbit edilmişlerdir. Ama her bankanın, kullandırdığı kredinin çeşidine göre aylık faiz oranı değişebilir.)

Ama dediğim gibi, ben bankacı değilim. Olaya sadece Excel yönüyle bulaştım. İşin uzmanı arkadaşlar size belki daha fazla yardımcı olabilir.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sn. yurttas,

Size zahmet, bir de WATERHORSE'un eklediği en son dosyayı "zip" olarak buraya ekleyebilirmisiniz ?

Bende hala WinRar yok da ...

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sayın Yurttas, "zip" dosyası için teşekkürler.

Sayın WATERHORSE,

Yukarıda da dediğim gibi, sizin bahsettiğiniz sorun kullanılan kredi türüne uygun olarak hangi tür vergilerin işin içine katılacağı ile ilgili.

Benim yukarıdaki örnek çalışmamda bireysel tüketici kredisi olarak düşündüğüm için KKDF 15% ve BSMV 5% olarak hesaplanmaktaydı.

Az önce Yapı Kredinin internet sitesinden 45.000 YTL'i 120 ay vadeli olarak 1,19% aylık faizle Konut Kredisi için yukarıda daha önce verdiğim dosyada KKDF 0% ve BSMV 5% olarak hesapladım ve Yapı Kredi Bankasının internet sitesindeki sonuçlarla aynısı buldum. (Demek ki Konut Kredisi'nde oranlar böyle hesaplanması gerekiyormuş)

Toplam Geri Ödeme : 87.101,04 YTL

Ortalama Aylık Geri Ödeme : 725,84 YTL

Sözkonusu dosya ektedir.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Benzer şekilde, YKB de 132 ay için de ekli dosyada olduğu gibi formülleri gerektiği kadar sürükleyerek çoğalttım ve bu alana göre diğer formül referanslarını düzelttim.

Sonuç yine YKB'nin sitesindeki ile aynı çıktı.

Waterhorse bunu kullan

Waterhorse ben vakıfbank çalışanıyım. Ekteki tabloyu kullan.Her banka aynı hesaplama yöntemini kullanır. Yani her bankada ve her vadede sonuş şaşmaz. Diğer sayfada da mevduat faizihesaplamayı koydum sisin için.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Kullanmada kolaylık olması için yukarıda yerleşik fonksiyonlarla hazırladığım dosyayı bu kez VBA ile yaptım.

Excel Vers. ve Dili
İŞ : Microsoft Office Excel 2003
EV : Microsoft Office Excel 2003
SN: Haluk

Evet hesap aynen bankaların hesabıyla tutuyo. Arkadaşlar Oranları bildikleri taktirde çok rahat kullanabilirler.