Excelde hazırlanmış üretin formuma sayaç ilave etmek...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-05-2022
Selam Arkadaşlar
Excelde hazırlanmış üretin formuma sayaç ilave etmek istiyorum.
örnek yıl/sıralı rakam ( 2004/125 gibi)
Birde Þöyle bir sorunum var Dosyayı salt okunur olarak Kullanıyorum. sayaç ilave ettiğimde salt okunur olması sorun olurmu? Salt okunur kullanmamın nedeni üretim formu şablon olarak kalsın sürekli kullanılan bir dosya olduğu için.
Birde Þöyle Düşünüyorum Salt okunur olarak kullanmayım dosya kaydedileceği zaman sadece farklı kaydet seceneği aktiv olsun.
yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

imdat saral

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
sayın imdatsaral

Dosyayı salt okunur olarak kullanmak her zaman risklidir. yaptığın tüm verileri kaybetmen sözkonusudur. Bunun yerine dosyayı her seferinde, farklı kaydet ile kaydedersen dosyanın aslınıda bozmamış olursun. Buna karşın salt okunur olarak kullanmakta ısrar edersen,kaydet butonuna bastığında zaten sadece farklı kaydet seçeneği ile kaydedebilirsin. dosyanın aslı yine değişmemiş olur. Diğer soruna gelirce salt okunur olarak açtığım bir dosyada sayaçın işlevini normal olarak yaptığını deneyerek gördüm. Normal dosya kaydederken sadece farklı kaydet seçeneğinin aktif yapılabileceğini açıkçası pek sanmıyorum. Excel menülerine bu tür bir müdahele mümkünmü bilemiyorum. Eğer mümkünse bilen bir arkadaş burada belirtirse yeni bir şey öğrenmiş oluruz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
20-05-2022
sayın leventm,

İlginiz İçin Teşekkür Ederim. Dosyamı Salt okunur olarak kulanmak sakıncalı olduğunu yazmışsınız uyarınız için teşekkürler. Ağ üzerinde ortak kullanımda olan bu excel dosyası değiştirilmesin istiyorum tek kullanıcı olsam dikkat ederim yanlız diğer kullanıcıların pek bilgisayar bilgisi yok
işlemleri yapıp kaydediyorlar. Benim syfa üstünde bulunan Kayde butonunu pasif olmasını sağlayan bir makroya ihtiyacım var.
Birde Sayaç için bilgiye nasıl oluşturacağımı bilmiyorum.

imdat saral
izmir

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Excelde hazırlanmış üretin formuma sayaç ilave etmek istiyorum.
Merhaba,
bu sayaç hangi durumda artacak?
- Manuel olarak butona basılıncamı?
- Her açıldığındamı?
- Her bilgi değiştirildiğindemi?

X

xxrt

Misafir
Sayaç İstersen Sana şöyle bir kod verebilirim.Salt Okunur dosya üzerine kayıt yapılamadığından, sayacın her sayışında kayıta gerek kalacaktır.Sayfaya Tarihli sayaç istersen;
A2 Hücresine '2004 Yazın (Tırnak işaretini unutmayın)BU SATIR İPTALve ThisWorkbook kısmınada
Kod:
Private Sub Workbook_BeforeSave(ByVal SaveAsUI As Boolean, Cancel As Boolean)
If Sheets("Sayfa1").Range("A1").Value = "" Then
Sheets("Sayfa1").Range("A1") = 1
Else
Sheets("Sayfa1").Range("A1") = Sheets("Sayfa1").Range("A1") + 1
End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
20-05-2022
Sayın Hüseyin,

Dosyam Açıldığında Giriş sayfasında doldurulması gereken hücreler boş ise Giriş Sayfası Açılıyor Bana Bu noktada Bir sayaç gerekiyor auto open komutuna yazdığım şu Komutlara ilave

Sub Auto_Open()
Dim bak As Range
With ActiveWindow
.DisplayHorizontalScrollBar = False
.DisplayVerticalScrollBar = False
.DisplayWorkbookTabs = False
End With
For Each bak In Worksheets("giris").Range("f11:f14")
If bak.Value = "" Then
Sheets("giris").Select
MsgBox bak.Offset(0, -1).Value & "*** YENİ FORM GEREKLİ ALANLARI DOLDURUNUZ ***", , " İmdat Saral "
Exit Sub
End If

Next bak
Sheets("MENÜ").Select
End Sub

end with satırından sonra sayaç f15 hücresine yıl/sıralı numara (2004/123 gibi) yazmasını istiyorum.