Excelde Sürüklenebilen Buton Nasıl Yapabilirim??

Excel Vers. ve Dili
2021
Bu projede excel ile arayüzünü ve veri tabanı kısmını oluşturuyoruz. Sorum şu sürüklenebilen bir buton yapmak istiyorum (örneğin butonu seçip basılı tuttuğunda uygun olan Excel hücresine yerleştirebilmek istiyorum ama buton yine olduğu yerde kalacak,) aynı zamanda butonun yapısına da değişken atayabileceğim şəkildə bir kutucuk istiyorum. Bunun için oradaki makroları kullanıyoruz fakat bi türlü duruma uygun vba kodunu bulamadık.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Excelin GELİŞTİRİCİ sekmesinde EKLE menüsü altında Form Denetimleri (Düğme) ve ActiveX Denetimleri (Komut Düğmesi) seçenekleri altındaki butonları kullarak sayfada istediğiniz yere mouse yardımıyla buton ekleyebilirsiniz.

245361

Excel Vers. ve Dili
2021
Merhaba,

Excelin GELİŞTİRİCİ sekmesinde EKLE menüsü altında Form Denetimleri (Düğme) ve ActiveX Denetimleri (Komut Düğmesi) seçenekleri altındaki butonları kullarak sayfada istediğiniz yere mouse yardımıyla buton ekleyebilirsiniz.

Merhaba yanıtınız için çok teşekkür ederim ama bunu yaptıktan sonra buton ekleniyor doğru fakat benim istediğim şey eklenen butonu 'tıpkı boyama oyunu gibi istenen boyayı seçip uygun olan yer boyanıyor ya o şekilde biraz' boy kutusu yine sabit ama tıklayıp sürüklediğimde istediğim yer boyanıyor gibi umarım anlatabilmişimdir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Anladığım kadarıyla excel oyun gibi birşey tasarlıyorsunuz. Ama kafanızdaki kurguyu tam olarak anlamadım maalesef.

Excel Vers. ve Dili
2021
Anladığım kadarıyla excel oyun gibi birşey tasarlıyorsunuz. Ama kafanızdaki kurguyu tam olarak anlamadım maalesef.
Hocam oyundan ziyade bir depo takip programı yapıyorum. Kurguyu biraz daha şöyle izah edeyim. Örneğin gelen ürünü(40lı palet şeklinde oluyor) direkt ilgili tabloya eklemek istiyorum. Kolaylık olması açısından değer girerek yapmaktansa hali hazırda olan butonu sürükleyerek hücreye yerleştirerek orada beklesin ama asıl buton yerinde kalmalı bu seferde yine o dediğim boyama oyunu benzetmesine denk geliyor umarım daha açıklayıcı olmuştur. İlgilenirseniz daha açık şekilde projeyi paylaşabilirim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Örnek dosyanızı paylaşrısanız alternatif çözüm önerileri gelebilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Butonu sürüklemek yerine hücreye çift tıklama özelliğini kullanmak daha akıllıca olabilir.

Excel Vers. ve Dili
2021
Butonu sürüklemek yerine hücreye çift tıklama özelliğini kullanmak daha akıllıca olabilir.
her seferinde yazmaktansa sürükleyip hedefteki hücrenin butondaki renk/bilgi ile doldurmak istiyorum . Kullanım kolaylığı açısından da sürüklenebiliyor olması daha mantıklı geldi.