Excel'e Kod Eklemede Hata Yaşıyorum - Google Docs

Excel Vers. ve Dili
Google Docs ve Türkçe
Arkadaşlar merhaba, elimde Google Docs'un Excel kısmı için yapılmış bir program var ancak bunu kullanırken sorun yaşıyorum. Kod şöyle:

function onEdit(e) {
var sheet = SpreadsheetApp.getActive().getActiveSheet();
var xCol = sheet.getActiveRange().getColumn();
var xRow = sheet.getActiveRange().getRow();
if ( xCol == 2 && sheet.getName() =='Çeviri' ) {
var user = Session.getEffectiveUser().getUsername();
sheet.getRange(xRow, 7).setValue(user);
}
}

Kodun amacı ise, Çeviri ismindeki Excel sayfasında, ikinci sütundaki herhangi bir hücrede değişiklik olursa 7. sütuna değişikliği yapan kullanıcının kullanıcı adını yazmak. Bu programı "uzantılar>apps komut dosyası" kısmından projeye ekliyorum. Ancak sorun şu ki bu kod sadece proje sahibi değişiklik yaptığında çalışıyor. Yani Excel'e düzenleyen olarak birini davet ettiğinizde ve o kişi 2. sütundaki bir hücreyi değiştirdiğince program çalışmıyor. Sadece proje sahibi değişiklik yaparsa düzgün çalışıyor.

Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır? Düzenleyen rolüne sahip kişiler için de kodun düzgün çalışmasını sağlamaya çalışıyorum.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ben o script'i hazırladığım sırada, beklendiği gibi çalışıyordu.....

Ama şimdi denediğimde, diğer editor'lerde aynı sorunu ben de yaşadım.

Sizin, diğer editor yetkisi verdikleriniz script'i görebiliyorlar mı ? Yani, script editöre erişebiliyorlar mı ? (Script'in yazılı olduğu yer...)

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Az önce bir deneme daha yaptım..... Diğer editörün username veya email adresi yerine örneğin "Test" metnini yazdıracak mı diye denedim, sonuçta yazdı....

Demek ki, işin Google tarafında bir değişiklik olmuş...

.

Excel Vers. ve Dili
Google Docs ve Türkçe
Ben o script'i hazırladığım sırada, beklendiği gibi çalışıyordu.....

Ama şimdi denediğimde, diğer editor'lerde aynı sorunu ben de yaşadım.

Sizin, diğer editor yetkisi verdikleriniz script'i görebiliyorlar mı ? Yani, script editöre erişebiliyorlar mı ? (Script'in yazılı olduğu yer...)

.
Geç cevap için kusura bakmayın.
Göremiyorlar hocam. Hatta dökümanın sahibi de göremiyor. Sadece scripti dökümana ekleyen kişi scripti görebiliyor.

Az önce bir deneme daha yaptım..... Diğer editörün username veya email adresi yerine örneğin "Test" metnini yazdıracak mı diye denedim, sonuçta yazdı....

Demek ki, işin Google tarafında bir değişiklik olmuş...

.
Çözmenin yolu yok mudur peki? Size de çok soru yönelttim ama

Excel Vers. ve Dili
Google Docs ve Türkçe
Geç cevap için kusura bakmayın.
Göremiyorlar hocam. Hatta dökümanın sahibi de göremiyor. Sadece scripti dökümana ekleyen kişi scripti görebiliyor.

Çözmenin yolu yok mudur peki? Size de çok soru yönelttim ama
Sanırım Google getUser komutunu özel bilgileri aldığı için kaldırmış, kullanmak için dosyaya belli bir gizlilik politikası eklemek gerekiyormuş. Şu sayfa:

getUser kullanmadan bu programı çalıştırmanın bir yolu var mıdır?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Google yaptığı son değişiklikle; sadece aynı domain'e ait ise, editor yetkisine sahip diğer kişilerin e-mail adreslerinin onEdit, onOpen gibi prosedürlerde script ile alınmasına müsaade ediyor.

Bu durumda, yapacak birşey yok .... Sadece, script bir butona falan bağlanırsa o zaman kullanıcının e-mail adresini alabiliyorsunuz.

.

Excel Vers. ve Dili
Google Docs ve Türkçe
Google yaptığı son değişiklikle; sadece aynı domain'e ait ise, editor yetkisine sahip diğer kişilerin e-mail adreslerinin onEdit, onOpen gibi prosedürlerde script ile alınmasına müsaade ediyor.

Bu durumda, yapacak birşey yok .... Sadece, script bir butona falan bağlanırsa o zaman kullanıcının e-mail adresini alabiliyorsunuz.

.
Herkesi editör yapsak, öyle bir şansımız yok mu?

Excel Vers. ve Dili
Google Docs ve Türkçe

Ya da dökümana katılan kullancılardan maillerini kullanacağımıza dair izin alsak?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ben verdiğiniz linkteki script'i denedim, işe yaramıyor...... çünkü o da direkt olarak

JavaScript:
Session.getActiveUser()
kullanıyor....

Ama, eğer kullanıcıya sorup onayını aldıktan sonra devam etmek sizin için uygunsa bende başka bir fikir uyandırdı..... Biraz vakit alacak, müsait bir zamanda uğraşabilirim.

.

Excel Vers. ve Dili
Google Docs ve Türkçe
Ben verdiğiniz linkteki script'i denedim, işe yaramıyor...... çünkü o da direkt olarak

JavaScript:
Session.getActiveUser()
kullanıyor....

Ama, eğer kullanıcıya sorup onayını aldıktan sonra devam etmek sizin için uygunsa bende başka bir fikir uyandırdı..... Biraz vakit alacak, müsait bir zamanda uğraşabilirim.

.
Ben bekleyebilirim hocam, yeter ki hallolsun. Kolay gelsin size.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Linkteki dosyayı deneyin, bakalım olacak mı ?

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Erişim isteği onaylandı...

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Yenisi aşağıdaki linkte...

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bilemiyorum, benim yaptığım denemelerde sorun olmadı..... Sizden başkası da denemediği için birşey diyemeyeceğim......

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Herşey yolunda gitseydi, orada sizin mail adresi çıkacaktı....

.