farklı 4 biçimde metinsel yazının içindeki 2 adet sayıyı farklı hücrelere alma

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
G ve H sütunlarınıda ben ekleyerek sayılara ulaştım
çok teşekkür ederim korhan hocam ve diğer hocalarıma bu sorum ile uğraştıkları için

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Verileri sayısal olarak istiyorsanız formüllere küçük bir ekleme yapmak yeterli olacaktır.

#41 nolu mesajım da ki dosyayı revize ettim.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Teşekkür ederim hocam bu konu ile ilgili epey bi alternatifim oldu
bunu daha çok şu açıdan kullanıcam
proje müdürüm ile arazide çalışan şefimiz gün bitince whats updan yazışıyolar kaçıncı km deyiz ne kadar yaptık kaldı gibi mesajlaşıyolar ve metinsel veri oluyo haliyle ben bunları excele atıp bu formüller sayesinde km verilerini çekebilecem (gün gün elle girsene ne uğraşıyosun diyeceksiniz)
ben işe yeni başladığımdan önceki 1 sene boyunca yazışmaları excele attım şimdi gün gün hangi km lerde çalışma olsun çıkartıcam. sonra Korhan Hocam Km başlangıç bitiş için bana yaptığınız o muhteşem çalışmaya kopyalayacam bu km leri ve en son durum için hangi km ler arası tamamlanmış sonuçlara ulaşacam

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bu aşamada @Haluk beyin KTF ile sunduğu çözümü kullanmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
sayın hocam çözüm için yardımcı sütunlar kullanabiliriz. tek formülde çözüm gerekmiyor.
230507
hocam bu çalışmamda farklı zamanlarda foruma sorup aldığım cevaplardan oluşturduğum çalışmadır. başlangıç en solda whatsup ekrandan kopyalama ile başlar. seçtiğim metin parçasına göre belirli tarih arasında ifadeleri sıralar. işte burdan sonra için Km ve sayılar geçen kesimleri ayırma (şu an sorum) yapılıp daha sonra sizin yine çözdüğünüz en sağdaki km leri gruplama çözümü mevcuttur. ben genelde bu tarzda çalışıyorum makro yada ktf ile uygun olmuyo çalışmalarımda

Son düzenleme:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
son çözümlü dosyayı ekleyerek, bir soru daha sormak istiyorum sayın hocalarım
Deneyiniz.

=IF(ISNUMBER(--RIGHT(C4;1));RIGHT(C4;LEN(C4)-SEARCH("km ";C4)-1);MID(LEFT(C4;FIND(" a";C4)-1);FIND(":";C4)+1;LEN(C4)))

Dosyanız ekte.

.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Son paylaştığınız dosyaya göre aşağıdaki formüller sonuç üretiyor ama başka sayı kalıbı gelirse sorun olacaktır. Diğer sayı kalıpları için siz yardımcı sütunlar kullanarak çözüm yoluna gidebilirsiniz.

D4;
C++:
=IFERROR(SUBSTITUTE(MID(C4;SEARCH("?+???,???-";C4);9);"+";"")*1;"")
E4;
C++:
=IFERROR(SUBSTITUTE(MID(C4;SEARCH("-?+???,???";C4)+1;9);"+";"")*1;"")

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Deneyiniz.

=IF(ISNUMBER(--RIGHT(C4;1));RIGHT(C4;LEN(C4)-SEARCH("km ";C4)-1);MID(LEFT(C4;FIND(" a";C4)-1);FIND(":";C4)+1;LEN(C4)))

Dosyanız ekte.

.
Hocam F4 hücresindeki formülü K4 de yenilemişsiniz peki
D4 ve C4 deki doğru olan formül E5 de ve D6 da hata veriyo oralardakinide düzeltebilir miyiz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Korhan Hocam Km verileri 0+132,256 yada 12+526,654 yada 124+526,321 gibi 3 tipte olabiliyor en fazla
örnekteki 3+256,458 verisini başına 1 ekleyerek 13+256,458 yapsamda sonuç yine 3256,458 buldu
diğer 2 durum için çözüm yenilenebilir mi
yolun km kısmı tek haneli 2 haneli ve 3 haneliye kadar çıkıyor. tek haneli için çözüm üretilmiş oldu

Korhan hocam verileri ben yazabilsem dediğiniz şekilde düzenleyecem ama whatsup konuşmadan kopyalandıkları için 3 durum içinde çözüm üretilmesi gerekiyor

Son düzenleme:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Hocam F4 hücresindeki formülü K4 de yenilemişsiniz peki
D4 ve C4 deki doğru olan formül E5 de ve D6 da hata veriyo oralardakinide düzeltebilir miyiz.
Ben diğer formüllerinize bakmadım. K4'te bir formül yazdım ve aşağı doğru çektim. Doğru sonuç üretti. Diğerlerine ben karışmıyorum.

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
"=EĞERHATA(YERİNEKOY(PARÇAAL($C4;MBUL("?+???,???-";$C4);9);"+";"")*1;0)+EĞERHATA(YERİNEKOY(PARÇAAL($C4;MBUL("??+???,???-";$C4);10);"+";"")*1;0)+EĞERHATA(YERİNEKOY(PARÇAAL($C4;MBUL("???+???,???-";$C4);11);"+";"")*1;0)
böyle bir formülde denedim ama yine sonuca ulaşamadım
bir metin içinde 3+256,458- yada 12+305,406- yada 254+163,124- formatta sayısal bir tane veri varsa "-" nin solundaki o sayıyı çekme formülü ve aynı şekilde başında "-" işareti olan formattan

=EĞERHATA(YERİNEKOY(PARÇAAL($C4;MBUL("??+???,???-";$C4);10);"+";"")*1;0) bu formülde 2 basamaklı sayıyı alması gerekirken bu formül bir basamaklı sayıyıda içeriyo 3+256,458 i bulmaması gerekirken buluyo.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Karışıklığı önlemek için veriyi blok olarak aratmak sanki daha mantıklı..

Eki inceleyip kendinize göre düzenlersiniz. Sütunları bilerek silmedim. Nasıl sonuca gittiğimi görmenizi istedim.

Formülleri birleştirerek tek hücreye sanırım indirgeyebilirsiniz. Ben denemedim.

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
çok teşekkür ederim hocam inceliyorum şimdi
tek formüle indirgememe gerek kalmayan tabloda çalışıyorum oraya ekleyecem
yordum sizi bugün hakkınızı helal edin

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
230530
işlem tamam Korhan Hocam

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Tek formülle çözümler;

D4;
C++:
=IFERROR(SUBSTITUTE(LEFT(IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-???+???,???";$C4);23);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-??+???,???";$C4);22);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-?+???,???";$C4);21);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-???+???,???";$C4);22);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-???+???,???";$C4);21);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-??+???,???";$C4);21);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-?+???,???";$C4);20);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-??+???,???";$C4);20);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-?+???,???";$C4);19);":";" "));"")))))))));FIND("-";IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-???+???,???";$C4);23);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-??+???,???";$C4);22);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-?+???,???";$C4);21);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-???+???,???";$C4);22);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-???+???,???";$C4);21);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-??+???,???";$C4);21);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-?+???,???";$C4);20);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-??+???,???";$C4);20);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-?+???,???";$C4);19);":";" "));""))))))))))-1);"+";"")*1;"")
E4;
C++:
=IFERROR(SUBSTITUTE(MID(IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-???+???,???";$C4);23);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-??+???,???";$C4);22);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-?+???,???";$C4);21);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-???+???,???";$C4);22);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-???+???,???";$C4);21);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-??+???,???";$C4);21);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-?+???,???";$C4);20);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-??+???,???";$C4);20);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-?+???,???";$C4);19);":";" "));"")))))))));FIND("-";IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-???+???,???";$C4);23);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-??+???,???";$C4);22);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("???+???,???-?+???,???";$C4);21);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-???+???,???";$C4);22);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-???+???,???";$C4);21);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-??+???,???";$C4);21);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("??+???,???-?+???,???";$C4);20);":";" "));
IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-??+???,???";$C4);20);":";" "));IFERROR(TRIM(SUBSTITUTE(MID($C4;SEARCH("?+???,???-?+???,???";$C4);19);":";" "));""))))))))))+1;23);"+";"")*1;"")

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
şimdi baktım hocam
emeklerinize sağlık. tek formüllü çözümü çalışmama uyguladım.