Soru Fatura makrosu

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar merhaba, Excel son 1 haftadır öğreniyorum.

Çok kişinin işine yarayabilecek A4 (genelde kullanılan standartlarda) faturalara uyarlanmış bir dosya hazırladım.

Sizlerin yardımlarıyla son aşamaya kadar geldim. Ancak bir kaç ekleme daha yapabilirsem mükemmel olacak onları aşağıda belirtiyorum ve dosyayı da yüklüyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Yapmak istediğim eklentiler;

1- Combobox da A yazınca A FİRMASI Çıkıyor onu tıkladığımda 2. sayfadaki B,C,D stunlarını textboxlara otomatik yazsın. Aynı firma bilgileri için tekrar yazmaya gerek kalmasa.
2- Bu işlemi yaptığımda firmanın adres bilgileri değişmiş ise onu yeni faturada düzenlediğimde bir sonraki sefer A FİRMASI 2 kez gösterse ikisinde farklı adresleri olsa.

DOSYA :
http://dosya.co/1a9mshpvs3cp/ETA_FATURA_ŞABLON-_MAKRO_1.0.xlsm.html

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2024
Arkadaşlar merhaba, Excel son 1 haftadır öğreniyorum.

Çok kişinin işine yarayabilecek A4 (genelde kullanılan standartlarda) faturalara uyarlanmış bir dosya hazırladım.

Sizlerin yardımlarıyla son aşamaya kadar geldim. Ancak bir kaç ekleme daha yapabilirsem mükemmel olacak onları aşağıda belirtiyorum ve dosyayı da yüklüyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Yapmak istediğim eklentiler;

1- Combobox da A yazınca A FİRMASI Çıkıyor onu tıkladığımda 2. sayfadaki B,C,D stunlarını textboxlara otomatik yazsın. Aynı firma bilgileri için tekrar yazmaya gerek kalmasa.
2- Bu işlemi yaptığımda firmanın adres bilgileri değişmiş ise onu yeni faturada düzenlediğimde bir sonraki sefer A FİRMASI 2 kez gösterse ikisinde farklı adresleri olsa.

DOSYA :
http://dosya.co/1a9mshpvs3cp/ETA_FATURA_ŞABLON-_MAKRO_1.0.xlsm.html
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Dosya

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
07-02-2024
Öncelikle çok teşekkür ederim. Ancak yeni giriş yapamıyorum a yazdığım anda a firmasının bilgileri geliyor.
Yeni giriş diye bir buton veya algoritmanız yok ki sayfada.
Algoritma userform açıldığında sayfa2 deki c sütunundaki firma isimlerini combobox'a alıyor. Seçilen fimanın diğer bilgileride text lere yüklenerek fatura şablonuna aktarıyor.
Anladığım kadarıyla düzenledim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007
Yeni giriş diye bir buton veya algoritmanız yok ki sayfada.
Algoritma userform açıldığında sayfa2 deki c sütunundaki firma isimlerini combobox'a alıyor. Seçilen fimanın diğer bilgileride text lere yüklenerek fatura şablonuna aktarıyor.
Anladığım kadarıyla düzenledim.
Altın üye değilim :( deneyemiyorum. zaten girişleri bu formla yapıyorum. Amacım önceden kaydedilmişse tekrar giriş yapmayayım

Excel Vers. ve Dili
2003
07-02-2024
Sizin gibi benimde buradan öğrenmiş olduğum bilgilerle yapmış olduğum telefon rehberi isimli çalışmamı sizin formata göre revize ettim.
Fatura baskısı kısmına dokunmadım. Onuda siz çalışırsınız. Takıldığınız noktada forumdaki hocalardan yardım isteyiniz.
Dosya

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
07-02-2024
Önemli değil.
Mükererrer kaydı fatura no'dan kontrol ediyor.
Burada belki binde bir bile ihtimal dahilinde olsa da kayıt yaparken aynı fatura numarasının denk gelmesidir.
Kod:
say = WorksheetFunction.CountIf(Range("h3:h" & Rows.Count), TextBox6.Text)
If say > 0 Then
    MsgBox "Bu Fatura Kayıtlı."
Exit Sub
End If
Bu durumu aşmak için yeni kayıt yaparken sadece fatura numarasından değilde firma ünvanı (b sütunu ve textbox2) ile birlikte fatura numarasını da kontrol edebilmesi sağlanırsa daha güzel olur.

Excel Vers. ve Dili
2007
Şu an hali hazırda ASKM arkadaşımızın yardım ettiği aynı fatura numarası olursa güncellemek istiyor musunuz diye uyarı veriyor halde. Bu şekli yeterli benim için diğer şekilde Bu fatura kayıtlı der ise bir yanlışlık yaptığımızda değiştirme şansımız olmicak. Çok teşekkürler tekrar.