Firma Kontrol Takip Sistemi

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-08-2026
Herkese Merhaba,

Ekli dosyada Cariler, Finans_Kasa, StokDurum, AlımFaturaları, SatışFaturaları, AlınanSiparişler, VerilenSiparişler ve Özet_Durum alanlarımız mevcuttur bu verileri işlemlerim sırası ile elle dolduruyorum.
Excelin içine yazdım bazı alanların fonksiyon ile otomatik gelmesi işlemlerimi oldukça kolaylaştıracaktır.
En Önemli konu '' ÖZET_DURUM '' bu alanda açıklamaların karşısında ilgili alanlarda (Gelen Para Toplamı - Giden Para Toplamı = Mevcut Durum) gibi alanlarında sayfalardaki verileri girdikçe ilgili alan Mevcut Durumu anlık olarak göstermesini istiyorum.
Bekleyen Siparişler Tutar & Miktar alanları da anlık olarak hangi aşamada olduğumuzu görmek istiyorum.
Velhasıl bu çalışmayı istediğimiz gibi geliştire bilirsek inanıyorum ki bir çok muhasebe programı olmayan excelle işlemlerini devam ettiren üyelere faydalı olur kanaatindeyim.

Yukarıda yazdığım hususlarda yardımlarınızı bekler herkese kolaylıklar dilerim.

https://www.dosya.tc/server20/6kyl4r/FirmaKontrolTakipSistemi.xlsx.html

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
13-06-2024
Sayfa üzerinde formüller değil de , userformlar üzerinde ve kodlarla olacak şekilde ekteki gibi bir başlangıç yaptım.

Eğer kod ve userform şekli ile işinizi kolaylar bulursanız ve ilerlemek isterseniz bir kaç hafta sürecek bir deneme yanılma ile bir kullanılır program haline gelebilir, ya da ben bu şekilde değil de formüller ve bağlantılarla olanı tercih ederim derseniz , bu konuda kendime güvenmediğimden benden çok daha iyi şekilde konuyu bilen arkadaşlar veya üstadlar konuya destek olabilir.

Burada kullanılan kodların büyük kısmı Sn Haluk ve Sn Korhan Ayhan'ın kodlarından esinlenerek revize ve dizayn edilmiştir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn. @cems Bey,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Form yada Formüller ile olsun diye bir zorunluluğumuz yoktur buradaki temel konumuz işlemleri takip ede bilmektir.

Bu taleplerim bir çok firmanın ortak işlemleri olduğu gelen & giden siparişleri , müşteri ve tedarikçilerin gelen & giden ödemeleri hangi aşamada olduğu ve finans kasa durumumuzun anlık olarak son durumu görmek içindir.

Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sn Yasin85

Firmanın tüm işlerini yapabilecek bir program için iddialı değilim , ancak projemsi göründüğünden elimden geleni öz iş dünyamdan bana kalan zamana yayarak yapmaya çalışacağım. Dolayısı ile çarçabuk bitmesini beklemeyin, ancak gönderdiğim versiyonları bir klasör içine toplayıp her seferinde sadece yeni versiyonu masaüstünde tutarak deneyiniz. Denemeleri kötü , yetersiz , işe yaramaz , hata veya eksik bulduğunuz ya da diğer eklenmesi gereken özellikleri ortaya çıkarmak için yapınız ve sayfada bilgi veriniz.

Sayfalarda labeller sütun başlıklarından alınmakta, bu nedenle sütun artırdığınızda yeni sütun başlığı ya da kaydırmaları otomatik görünecektir.
V1 versiyonunda deneme ve sorma amaçlı Cari hesap açılması vardı .
V2 versiyonunda gelir gider kartı açıldı ve işlerlik yüklendi. Bunun üzerinde otomatik hesaplamalar henüz yapılmadı .

Sayfalarda göreceğiniz aksaklıkları kodlara dokunmadan bildirmeniz için bu sürümden itibaren VBE kısmına kilit konmuştur.
Excele dönüşe inputbox ile şifre basamağı konmuş ama bu şifre de box üstünde ya da hata mesajında bildirilmiştir. VBE şifresi farklıdır.
Bunu verimli bir program olarak yapabilmek için asıl sizin bilgi ve yönlendirmeleriniz gereklidir.
Açılış formunda çalışan tuşlar pembe , henüz çalışmayan tuşlar gri renktedir.

V2versiyonu 2 no lu msga eklenmiştir. Ekleme oldukça önceki sürüm kaldırılacaktır.

Son düzenleme:

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn. @cems Bey,

Her yaptığınız işlemi tek tek kontrol ettim detayları aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Modül
Cari Kayıt İşlemleri

Yeni kayıt ekleme işlemi başarı ile oluştu.

1-) Yeni Kayıt oluşturduğumuz alanda Ülke,Şehir vb gibi sabit alanlar olduğundan dolayı yazım hataları olmaması için orada akıllı bir sistem yapmalıyız bu alanlar için excelde bir sayfa ekleyip adına veri_ambarı desek ve sabit alanların verileri oradan çekmesi oraya ülke şehir vb. bilgilerini eklesek bizler formda örnek Turkiye yazsak doğrusu Türkiye olduğu için yanlış yazdığımızı fark edecek bir mekanizma veya "T" harfine bastığımızda ilgili alanın verileri sıralansa ve biz doğru veriyi eklesek mümkün müdür?
Örnek Resim Aşağıdaki gibidir.

Veri_Ambarı.jpg

2-) Cari Kayıt = Kayıt Düzeltme Butonu
Filtreden ilgili cari seçilip düzeltilmesi gereken alanları düzeltip işlemi kaydetmek için işlem yaptığımda sadece (cadde,sokak,kapı no,ülke,posta kodu) kayıt düzelt butonuna bastığımda işlemi gerçekleştirmiyor.
Düzenlemeyi yaptıktan sonra Yeni Kaydet butonuna bastığımda aynı sıra numaraları yeni bir kayıt oluşturuyor, yanlış veriyi SİL işlemi yapmak istediğimde silme işlemi için yöneticinize başvurun bilgisini yazıyor.

Cari Kayıt Modülünde şuan bu şekildedir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Modül
Gelir & Gider İşlemler

Yeni kayıt ekleme işlemi başarı ile oluştu.

1-) Firma Unvan Cari bilgilerden yazan isimlerle birebir eş olmalı ve bunun içinde seçmeli yada müşteri ismini yazarken yukarıda Türkiye örneğini verdiğim gibi bir sistem olmalı ki versiyonlar ilerledikçe her alanda yapılan işlemleri bir birine bağlayıp Finans_Kasa durumumuzu net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Gelir & Gider İşlemler şuan bu şekildedir.

Özveriniz için tekrar teşekkürler..

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sn. Yasin85 ,

İncelemeleriniz ve ek bilgiler için teşekkür ederim, zaman yettiğince bu uyarılarınız ve düşünceleriniz doğrultusunda değişiklikleri ekleyerek devam ederim . Düşüncem o ki , bir modülün tam sağlıklı olduğu teyid edilmeden sonraki modüle geçmeyeceğim. Bu yüzden dediğim gibi ; yüklenen son versiyon veya son düzeltmelerini öncekilerden bağımsız incelemeniz ve onaylamanız çok kıymetlidir.

Söz arasında şimdiden yolu ona göre hazırlamak için sormak istediğim ; kurlar ile doğru anlıyorsam işleriniz olacak . Bunları anlamak için birinci yol ne kur ise o şekilde yürüyüp TL ye çevirmemek ve son nokta olan anlık durumda günün ( merkez bankası satış ) kuru ile TL ye çevirip görmek ya da ikinci yol ise her gelen dövizi geldiği gün TL ye çevirip son noktaya bu şekilde aktarılmasını sağlamak konusundaki fikriniz....

Muhasebeden çok anlamam ama , iki yol da farklı kasa programlaması gerektirir. Belki doğru belki yanlış biliyorumdur ama, son noktaya bakıldığı günün kuru sanal sonucu verir ama her gelen kuru o günki kurdan çevirip TL kasası oluşturmak , sanal kur kârı ya da zararı oluşmasını engeller. Gerçi aralarında yüzde 1 den az bir sonuç çıkabilir, neticede bu da Logo gibi yasal formatta çalışması gereken bir muhasebe programı değil , iş takip ve manzarayı görme programı olacak ..

Ne dersiniz ?

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn. @cems Bey,

1-) Son versiyonlar dikkate alınarak değerlendirmeler buna göre yazılacaktır.

2-) "Her gelen dövizi geldiği fatura tarihine istinaden "TL" ye çevirip yazılması bizim için faydalı olur şuan ki excel'de manuel hesaplıyorum.
Burada döviz konusu sistemi zorlayacak ise ilgili alanı bizler hesaplayıp yazalım sistemde yazılan alanları "TL" cinsinden toplayıp çıkartsın Finans_Kasa alanına "TL" gösterimi sağlasın.

3-) Tabi ki burada kendimize en uygun bir çalışma olmasını arzuluyoruz bundan dolayı tüm detayları yazıyoruz her yazdığımız olacak diye bir durum yoktur farkındayız.
Sizinde dediğiniz gibi " iş takip ve manzarayı görme programı olacak .. "

Evet deriz :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bir tavsiyede bulunmak isterim.

Formlarda kullanılan renklerde gözü yormayan daha soft renkleri kullanmanız çalışmayı daha cezbedici ve kullanışlı hale getirecektir.

Benim yaş ilerledikçe gözler sanırım bozuluyor...

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sayın Korhan Ayhan ,

Gözlem ve tavsiyeleriniz bilgi hazinelerinizden bize ihsan edilen birer taç olacaktır, Alt çalışma sağlığa kavuştuğunda renklerde sadeliği de görünümde uygulamaya çalışacağım . Bir ara parlak renklerde dengesizlik oluştuğunu , aynı programı farklı bilgisayarlarda açınca farkettim. Kendi bilgisayarımda mat sandığım açık renkler , diğer bilgisayarda ciyak ciyak bağıran ve bende dahi göz acıtan renklere dönüşmüştü .

Hatırlatmanız için çok teşekkür eder , iyi bayramlar dilerim .. :)

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sn. @yasin85 ,

V3 üzerinde format Sn @Korhan Ayhan tavsiyesine uygun olarak yapı değişmeden dizayn değişikliğine gidilmiş ve şu anlık CARİ KAYIT kartına işlerlik kazandırılmıştır.
Sizden beklentim yeni dizaynı genel olarakincelemeniz ve sadece carihesap açma kartı ile yurtiçi / yurtdışı çeşitli formatlarda giriş - bulma denemeniz ve eksiklik ya da aksaklık yaşadığınız takdirde gözlemlerinizi bildirmenizdir.
Bunda sorun bulunmadığında gelir gider kartına geçilecektir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn @cems Bey,

Öncelikle kusura bakmayın ancak bilgisayar başına geçe bildim ve test ettim.
Gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık.
Daha önce benim yazdığım fakat şimdi baktığımda manasını program üzerinde değiştirdiğini gördüğüm isimleri değiştirme imkanımız varmıdır?
Cari Türünde bulunan Alıcı (Tedarikçi) ve Satıcı (Müşteri) yazdığımız alanları parantez içine aldığım gibi değiştire bilir miyiz daha kolay anlaşılması için.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sn @yasin85

Başlıklar dahil herşeyi excele geçerek kendiniz de değiştirebilirsiniz. Userformların hepsi kod yardımı ile bilgileri excelden başlıklar dahil alıyor. Sayfada yaptığınız değişiklikler aynen userformlarda görünecektir. Buraya değişimlerin resmini atmanız benim de sonraki sayfaya geçerken istediğiniz gibi değiştirmeme yardım edecektir. Bahsettiğiniz konu sabitler sayfasında , düzeltmeleri yapın save edin kapatın ve tekrar v3 ü deneyin.
Her ne düzeltirseniz , o kısmın küçük ve o bölümü gösteren bir görüntüsünü de buraya yükleyin.
Dediğim gibi ; işi en iyi bilen ve yürütme alışkanlığına sahip olan sizsiniz, ben bildiklerinizi naciz program halinde toparlamaya çalışıyorum ...

Kodlar nokta atışlı sütun veya hücreye gidiş yaptığından , sayısal olan sütunları değiştirmemek , kodlarda geri dönüp düzeltmeler yapmayı ve zaman kaybını engelleyecektir . Yine de sayısal sütun sola sağa kaymak zorunda ise , söylerseniz tabii ki yaparım.

Programı versiyonlar ve sayfalar halinde götürmemin sebebi, ele alınacak sayfanın başlık ve işlevi gibi ayrıntılarından emin olmanızdır. Örneğin gelir gider sayfasının başlıkları , sırası ve eksiksiz olduğunu teyid etmeniz daha sonra şunu da koyalım diye geri dönmeden bitirmede benim açımdan en önemli adımdır. Ve her sayfa için de geçerlidir.

Son düzenleme:

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Sn @cems Bey,

Cari Kayıt Alanında Yaptığım değişiklik aşağıdaki gibidir.

Test1.jpg

Gelir&Gider alanında ek olarak sadece işlem günün kuru bizim hesaplamalar için ihtiyacımız olacağını düşündüğümden dolayı ekledim görüntüsü aşağıdaki gibidir.
Bu alanda şuan için ek bir durum ihtiyacımız yoktur bilginize.

Test2.jpg

Kolaylıklar dilerim.