fiyat bulma

RAİDER Ã?ZÜR DİLERİM. ÞAKA FİLAN YAPMIYORUM VERİLEN Ã?RNEKLERİN BAZILARINI BEN YAPAMADIM. AMA BİR TANESİYLE BAÞARDIM BUNU. Ã?ZÜR DİLERİM HATA BENDEYMİÞ..
BU HALİYLE BİLE BENİM İÞİME COK YARAYACAK TEÞEKKÜR EDERİM.
PEKİ BEN BUNU TABLODA NASIL KULLANABİLLİRİM YANİ A2,A3,A4 HÜCRELERİNE HER YAZDIÐIMI B2,B3,B4 HÜCRELERİNDE NASIL KULLANABİLİRİM YANİ BU CIKANLARI BEN ACILIR HÜCREDE GÃ?REBİLİRMİYİM.
İÞİME ÇOK YARAYACAK O YÜZDEN HERKEZDEN TEKRAR Ã?ZÜR DİLİYORUM

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
selam,

bu konuya bende cevap ararken bir şey takıldı aklıma aslında bu soruya düşeyara ile nasıl cevap verebilirim diye düşünüyordum ki ekteki şekilde bir cevap olabilir diye düşündüm. Cevabı hazırladım tam ek yapacaktım bide baktım çalışmıyor yani en eğer koşulu sağlanmıyor. Yani formul olan yere doğrulama yapamıyorum. bu daha önce de başıma geldiği için foruma bir sorayım dedim...

kolay gelsin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn wakkassss

Dosyanızı inceledim. Düşeyara işlevinin bir özelliği; eşleşen bir değer bulamadığı takdirde "#YOK" şeklinde sonuç vermesidir. Bu sonucu vermesini istemiyorsanız örneğin, sıfır yazsın derseniz işlevi aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.
Ayrıca bu işlevle ilgili detaylı bilgi için excel yardımına bakınız.

Kod:
=EÐER(EYOKSA(DÜÞEYARA(A2;SAYFA2!$A$1:$C$15;3;0))=DOÐRU;0;DÜÞEYARA(A2;SAYFA2!$A$1:$C$15;3;0))

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
selam sayın leventm,

ilginize teşekkürler :hey: nöbetçi excelci gibisiniz :bravo: "eyoksa" tam istediğim gibi bir formuldü.

#yok hatası istediim bir hata aslında, ben "eğer"'e #YOK hatasını nasıl kontrol ettirebilirim diye sormuştum, istediğim cevabı aldım.

iyi geceler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Son sorunuzda tam olarak anlaşılabilmesi için bir örnek dosya eklermisiniz. Ona göre bir bakalım.

DOSYA

DOSYAMI EKLEDİM VE İCİNE YAZDIM.
teşekkürler

istediğim sekilde olmuyorsa nasıl bir sey yapabilirim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyiniz. Burada açılır kutuya gerek olmadan otomatik süz özelliği kullanılmıştır. Ayrıca en üstte, seçilen ürüne göre alt toplam alınmaktadır. Daha önce vermiş olduğum dosyadaki kodda Sn Raider'in önerdiği değişikliğide yaparak bu dosyaya uyarladım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Keşke en baştan proforma fatura hazırlayacağım vs deseydiniz.
Zannedersem aradığınız ekteki gibi birşey.
Kod kısmı tamam, ancak oldukça zaman harcamam gerekti, o yüzden sayfada oluşturulması gereken formülleri sadece ilk iki satır için oluşturdum, doğru yolda isek diğer formülleri tamamlamaya çalışın, olmazsa sonra tekrar devam ederim..

Not : kodları a1 referansında yazmayı beceremedim bi türlü, sürekli hata verdi, deneyen olur ve becerirse çok sevinirim. 1 saat ona uğraştım..
Bu dosya açılışta r1c1 sistemine döndürüyor exceli, kapatırkende a1 haline..

Not2 : birde şu kdv fişlerini ekrana veya kameraya gösterince dolduracak bir kod yazılsa :hihoho: , saat gecenin biri oldu ben yine işten kaçtım. :kafa:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn danersin

Ã?rneğinizi inceledim,güzel bir çalışma yapmışsınız elinize sağlık. Fakat kök no sayısı arttıkça biraz sorun yaşanabilir diye düşünüyorum. A1 referansında işlem için aşağıdaki değişiklikleri yapmanız yeterli olacaktır.

[vb:1:635ef6c65c]kaynak2 = "=" & Range(Cells(2, n), Cells(c + 1, n)).Address
[/vb:1:635ef6c65c]

[vb:1:635ef6c65c]kaynak3 = "=" & Range(Cells(2, n + 3), Cells(c + 1, n + 3)).Address
[/vb:1:635ef6c65c]

danersin' Alıntı:
Not2 : birde şu kdv fişlerini ekrana veya kameraya gösterince dolduracak bir kod yazılsa :hihoho: , saat gecenin biri oldu ben yine işten kaçtım. :kafa:
Vergi iade zarflarını doldururken aynı düşünce benimde aklıma geldi. Bunu yapacak olan kişi, alacağı dualarla kesin cennetlik olur :D

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Levetn bey teşekkürler. ..
Aslında sayfadaki diğer formüllerde döngünün içinden yazdırılsa oldukça kullanışlı olacak.

Kod:
'......
    Cells(c + 1, n + 2) = Sheets("LİSTE" & s).Cells(ara, 3).Value
    'ilave satırlar
    Cells(c + 1, n - 1) = Cells(c + 1, n).Value & Cells(c + 1, n + 1).Value
    Cells(c + 1, n + 3) = "=eğer(" & Cells(t, 2).Address & "=" & Cells(c + 1, n).Address & ";" & Cells(c + 1, n + 1).Address & ";"""")"
diğcem ama son satırda yine çuvalladım ve fişlerime dönmem lazım..

Bu arada sn.enba bir defada 30--40 kök aramasının üstüne çıkmayacaksanız , bu çözüm geliştirilmeye devam edilebilir.

merhaba

sizleri cok uğrastırdım teşekkür ederim
30-40 değil tek tek arama yapıyorum zaten su an fatura düzenleye baktım cok güzel olmus yalnız ben satırları tek tek yaptığımda birinci satırı bitirdikten sonra ikinci numarayı bulurken ilk satır tekrar siliniyor vede paraçanın numarasını bulduğum halde bile ismide tekrar bulmam gerekiyor.
acıkcası söyle anlatıyım ben yedekparçacıyım müşteriler parça sorduklarında bir kaç parca soruyorlar ben bu parçaları listede tek tek bulup fiyat vermek icin istiyorum..
teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
3-4 saat sonra bakabilirim...
benim çözüm için üstte 4-5 satır ekleyip, tek tek aranacak hale getirip, bir tuş daha koyup sayfaya, o tuşlada seçtiklerinizi altta bulunan (veya başka bir sayfayada taşınabilir) proformaya taşımak lazım.. başkası uğraşmak isterse diye açıkladım.

TEÞEKKÜR EDERİM AMA BENİM YAPABİLECEÐİM BİR SEY DEÐİL YANİ..
3-4 SAT SONRA DEÐİL OLSUNDA 3-4 GÜN SONRA BAK İSTERSEN
TEÞEKKÜRLER

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
S

Sayfada size biraz işçilik var.
Bir defaya mahsusu formülleri aşağıya doğru uzatmanız gerekiyor.
Evde yapayım dedim ama evdeki excel türkçe olduğu için en basit formülde bile zorlanıyorum.(biraz tezat ama maalesef hep ingilizceye alıştım, evdeki hanım version)

Bir başka seçenekte sayfadaki diğer formülleride koddan yazdırmak..
netice aynı olacağı için uğraşmıyorum.
O konunun uzmanı Levent bey zaten :hihoho:
Böylede kaçılır.. kolay gelsin.