Formül hesabının uzun sürmesi

bkr-ylmz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2021
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-08-2027
Merhabalar,
Excelde maliyet takibi açısından sizlerden aldığım destekle ekteki örnekteki tabloyu oluşturdum. Burada karşılaştığım sıkıntı anladığım kadarı ile formüller fazla olduğu için dosyanın aşırı kasılması.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz, nasıl çözebilirim, formülleri bu kadar sadeleştirebildim, makro ile çözüm daha mı iyi olur, esnek olur mu, değrli yardımlarınızı bekliyorum, selamlar saygılar

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Belgenize şöyle bir göz attığımda; ÇOKETOPLA, TOPLA.ÇARPIM işlevlerini içeren formüllerinizde
G:G, E:E veya $E2:$E10000, $D2:$D10000 gibi sütun aralıkları üzerinden hesaplama yapılmasını öngörmüşsünüz.
Bunların birinde 1.048.576 satır, diğerinde de 10.000 satırdaki hücreleri (tabi işlem 3 sütunda yapılıyorsa bu sayıları 3 ile çarpmak gerek)
kontrol ettirmiş oluyorsunuz.

Forumda DİNAMİK AD TANIMLAMASI konusunda araştırma yapmanızda yarar var sanırım.
DİNAMİK AD TANIMLAMASI kullanarak, hem formüllerin işlem yaptığı veri alanını daraltmış olursunuz (hız artışını sağlar),
hem de ilgili tablolara yeni veri satırları eklendiğinde "formül bu satırları da hesaplamaya dahil ediyor mu"
diye sürekli formül kontrolü yapmaktan kurtulmuş olursunuz.
.

bkr-ylmz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2021
06-08-2027
Ömer bey merhabalar, teşekkürler dönüşünüz için,
Adlar ı mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum, sebebi excel dosyalar açıkken adları birbiri içerisine kopyalıyor ve dosya boyutunu aşırı yükseltiyor. Bu durumda da bütün adları sil gibi bir makro ile dosya boyutunu küçültüyorum, böylece benim kullandığım adlar da silinmiş oluyor.
Formüle satır ekledikçe ilave edebileceğim makro kodu yazılabilir mi, makro ile çözebilir miyim acaba?