formülle metni Kalın yapma

eceLprensi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2025
Merhaba,

Function Kalin(metin As Double)
With .metin.Characters().Font
Selection.Font.ColorIndex = 3
Selection.Font.Name = "Calibri"
Selection.Font.FontStyle = "Kalın"
Selection.Font.Size = 16
Selection.Font.Color = -16776961
End With

End Function

Formülü ile Yazdığım metni kalın yapmak istiyorum.
A1 = %70
=kalin(a1)

B1 =Kalin(a1)

B1 = %70

Gibi yardımcı olabilecek olan varmı.

eceLprensi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016
29-06-2025
Aynı şeye yine ihtiyaç oluştu :(
İnternettede bulamadım

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Bu şekilde bir uygulamayla şimdiye kadar karşılaşmadım. Olmaz diyemiyorum çünkü excelde sınır yok, belki yapılabiliyordur.

Ancak eğer neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunuzu ya da nasıl bir uygulama yapmak istediğinizi bilirsek belki farklı çözümler bulabiliriz.

eceLprensi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016
29-06-2025

ÖRNEK

işkolunda %19 Oranında Bekleyen statüde tutarsal oran bulunmaktadır. %79 Oranında Kapalı statüde tutarsal oran bulunmaktadır. %2 Oranında Toplandı statüde tutarsal oran bulunmaktadır.

Bu metni formülle hazırlıyorum ve metinlerde vurgulamam gereken yerler var. bunuda kalın yada kırmızı renkle belirtmek istiyorum.

KOD
=Y60&" işkolunda "& METNEÇEVİR(AA74/AG74;"%0") &" Oranında Bekleyen statüde tutarsal oran bulunmaktadır. " & METNEÇEVİR(AC74/AG74;"%0") &" Oranında Kapalı statüde tutarsal oran bulunmaktadır. "& METNEÇEVİR(AE74/AG74;"%0") &" Oranında Toplandı statüde tutarsal oran bulunmaktadır. "

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bu işlemi fomülle yapmazsınız.

Makro kullanmanız gerekir. Bu durumda da hücre kullandığınız formül devre dışı kalacaktır. Saf metin olarak biçimlendirilmiş şekilde görünecektir.

eceLprensi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016
29-06-2025
@Korhan Ayhan bey haklısınız ama bende @YUSUF44 Beyefendi gibi excelde imkansız bir şey olmayacağını düşünüyorum.
Çözebilirsem Buradaki Güzel insanlarla paylaşacağım.

İş inada bindi :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Farklı bakış açıları olan kişilerin bazen bizlerin aklına gelmeyen ve uçuk-kaçık diyebileceğimiz çözümleri ile elbette karşılaşıyoruz. Bu tarz çözümleri gördüğümüzde zaten paylaşan kişiyi tebrik ederek ayakta alkışlıyoruz.

Bu konuyu zamanında ben de çok araştırmıştım. Acaba tırnak içinde "elin gevuru" bir çözüm bulmuşmudur umuduyla tüm yabancı forumları didik didik etmiştim. Ama maalesef bir yöntem olmadığını görmüştüm.

Bu konu gibi bir de mesela koşullu biçimlendirme ile renklenmiş hücrenin dolgu rengini kontrol eden bir fonksiyonda yazılamıyor. Excel bunu şimdilik desteklemiyor. Geçen gün bir başlıkta @İdris SERDAR bey bir çözüm sunmuştu. EVALUATE ile dolaylı yoldan çözüme gidilebiliyor. O çözümü ben de nette arama yaptığımda bulmuştum. Fakat deneme yaptığımda olumlu sonuç alamamıştım. Sanırım hızlı sonuca gitmek isterken makroyu yanlış yazdım diye düşünüyorum. Çünkü o başlıkta üyemiz @İdris SERDAR beyin çözümü için teşekkür etmişti. Sanırım olumlu sonuç alabildi.

Microsoft 365 sürümü ile uygulamaya bir çok yenilik eklendi. Ama tabi ki eksikleri hala var. Bunları bazı 3. parti firmalar Add-in (Eklenti) menüleri ile son kullanıcıların kullanmaları için ücreti mukabilinde sunuyorlar.

Bunlardan birkaçı;

Umarım sizde başlattığınız bu konuyla ilgili güzel bir çözüm üretip bizlerle paylaşırsınız. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

eceLprensi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016
29-06-2025
İş yogunluğundan çok ilerleyemedim.
="karton satışı " & PERSONAL.XLSB!Alan(D6) &" olarak görünmektedir."
D6 = %76
deger = D6

Function Alan(deger As String)
Alan = deger
With Selection.Font
.Color = -16776961
.TintAndShade = 0
.Bold = True
End With
End Function

Vakit buldukça deniyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Çözümü bulursanız bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba

Bir metin içindeki istediğiniz kısmın biçimini değiştirmeyi ancak metin hücrede direk yazılı ise yapabilirsiniz. Mevcut fonksiyonlarla yapılamadığı gibi KTF de sonuçta bir fonksiyon olduğu için yine yapılamaz. Bu durumda formülünüzü yani metninizi bir vba prosedürü içinde oluşturup bunu hücreye sabit bir değer olarak yazdırdıktan sonra istediğiniz kısmına biçimlendirme yapabilirsiniz. Ekte bir örnek dosya gönderiyorum. Ben kullandığınız metinleri iş kolu hariç sabit kabul ederek işlem yaptırdım. Eğer metinler değişken ise daha karmaşık ve uzun kodlar yazmak gerekir.

Ekli dosyalar

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Aslında gerekli bilgiler yukarıda verilmiş, kullanıcı tanımlı fonksiyonlarla bu işi yapmaya çalışmak boşuna gereksiz bir çaba ama, çeşit olsun diye uyduruktan bir dosya ekledim....

Kullanıcı tanımlı fonksiyon H3 hücresindedir.... G3 hücresindeki metni B3 hücresinde bulup, fontu kalın ve kırmızı yapar.

.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Güzel bir yöntemmiş.
Ben yine de BOLD yapabilmek için VBA çözümünü tercih etmekten başka çözüm olduğunu sanmıyorum.
Zamanında ben de bir hayli uğraşmıştım bununla. @Levent Menteşoğlu beyin gösterdiği yöntemden vazgeçmeyin derim.
Elbette bir akıllı çıkıp buna formül üretene kadar =)

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Benim Excel versiyonunda TEXTJOIN fonksiyonu olmadığı için babadan kalma hücre birleştirme yöntemini kullandım.

Fikir vermesi açısından, dosya ektedir...

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Ofiice 365
24-01-2023
Ad Yöneticisinde dizi haline getirilip koşullu biçimlendirme ile denedim olmadı.

eceLprensi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016
29-06-2025
Function Alan(iskolu As String, ilkoran As Double, ikincioran As Double, Sonoran As Double)

Alan = iskolu & " işkolunda " & _
ilkoran & _
" Oranında Bekleyen statüde tutarsal oran bulunmaktadır. " & _
ikincioran & _
" Oranında Kapalı statüde tutarsal oran bulunmaktadır. " & _
Sonoran & _
" Oranında Toplandı statüde tutarsal oran bulunmaktadır. "

End Function
Şimdi bunları renklendrmeye geldi.

Selection.Font.Bold = True
.Color = -16776961
Yapacağım :) iş inada bindi