forumda ücretli seçeneğin olması

ozcanya

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-04-2025
değerli excel.web.tr yöneticileri ve üyeleri
2008 yılından beri foruma üyeyim.burası bana en faydalı olan İnternet sitesi. Burada sürekli yeni bir şey öğreniyorum ve bunların sayesinde işlerimi kolaylaştırıyorum. Şimdiye kadar yüzlerce konuda bana yardımcı olundu. Ben de belki birkaç kere birilerine yardım etmişimdir.
insanlar burada birbirlerine karşılıksız yardım ediyor. En kısa zamanda çözüme ulaştırıyor. Ama bence bunun küçük de olsa bir bedeli olmalı. Bu iki tarafa da motivasyon ve fayda sağlayacaktır. Alan taraf için bir şeyleri öğrenmeye itecek,yardım eden taraf içinde motivasyon olacaktır.
sistem ortak bir fikirle oluşturulabilir. benim düşüncem şöyle olabilir. Sorulan sorular açılırken soru/ çözüldü seçeneklerine bir de ücretli eklenebilir. İnsanlar elit net üzerinden 10-20-50 tl lik kredi satın alır. Sorunu çözülünce 1 TL 5 TL 10 TL gibi ödemeler yapar. bunun bir kısmı elitnet üzerinden kesildikten sonra yardımcı olan kişiye ödenir.
bu tutar kesinlikle yardımcı olanın emeğinin karşılığı değildir . Böyle algılanmamalıdır. Ben önceki gün bir sorunum vardı. Sitenizde ve tüm internette araştırdım. Bir günümü aldı bulamadım. Foruma yazdım sağolsun Emrexcel16 üstad anında yardımcı oldu. yaptığı şey makro kodlarına bir satır eklemekti. ama bana bir güne maloldu. bilen için küçük olan şey bilmeyen için çok büyük olabiliyor. zaman en kıymetli değer. bu bakımdan bir sorunun çözümüne 1 TL vermek o işin karşılığı değildir. ayrıca bütün gününü burada birilerine yardımcı olmak için geçiren üstadlara da küçük bir motivasyon olacağı kanaatindeyim.
toplum olarak başkasının emeğine para vermek alışkanlıklarımızın dışında bir şey. Biz her şeyi bedava halletmeyi seven bir toplumuz. Muhtemelen çoğu kişi karşı çıkacaktır. bu seçenekli olabilir. zaman ve emek en kıymetli değerdir.
sizin de fikirlerinizi bekliyorum.
Katılıyorum aynı sıkıntıyı bende yaşadım. Ücretli bölüm olmalı.. hatta sağlıkçılar, eğitimciler gibi

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Her düşünce ve görüşe saygı duymamak mümkün mü? Hayır değil!

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhabalar.

Bu konuda ben de bir kaç şey söylemek istiyorum.

Genelde bu tür forumlar, ücretsiz ve karşılıklı yardımlaşma platformu şeklinde çalışırlar. Ve ana ticari olan sitelerin, danışma proje ve program işlevleri için müşteri çekerler. Ana siteler bu tü tür hizmetlerini elbette ücretli yaparlar.

Yardımlaşma Forumlarında kimse bir program veya bir proje talep etmez. Ancak tıkandığı veya takıldığı yerde yardım talebinde bulunur. Üyeler de elverdiğince ellerinden gelen yardımı esirgemezler.

Bizim Formun Office veya diğer veri tabanları konusunda profesyonel destek sağlama (program, proje vs.) ve hizmet verme bölümü olmadığından, Forumun giderlerini karşılamak için “Altın Üyelik” aracılığı ile bunu gidermeye çalışmaktadır. Hüseyin Beyin bu Forumun dışında bu alanı dikkete alması ve profesyonelce ekipler oluşturmasını önerebilirim.

Bana da özel mesajlarla program teklifleri gelmektedir. Yapabilir miyim, yapamaz mıyım? Önce düşünürüm. Önce yapılabilir gibi görünüyor. Ancak kolumu kaptırdım mı kurtaramayacağımı da biliyorum. Çünkü program yapılır. Ama sonra şu da vardı. Bu da vardı faslı başlar. Bunun önü de alınamaz.

İşin bu boyutundan başka bir de vergi boyutu var. Onun için buna yanaşmıyorum.

Diğer taleplerden birisi de, ücretli ders verme. Örneğin gelen talebin birisi, “Aslına bakarsanız arkadaşlarımızın neredeyse hepsi günlük işlerinde exceli kullanıyorlar. Çalışma ve faaliyet alanlarına göre de detayını bildikleri başlıklar arkadaşlarımız arasında farklılaşıyor. Bizim bu eğitimi almak istememizdeki amaç genel olarak arkadaşlarımızın eksik kaldıkları başlıklar nezdinde bir bilinirlik oluşturmak ve excel kullanımı esnasında hareket alanlarının, yapabileceklerinin neler olduğu konusunda fikir sahibi olmalarını sağlamak. Gelecekte excel ile ilgili çalışmalarında ihtiyacını çözebileceği fonksiyonu, yöntemi, araç çubuğunu vb. anımsamasını sağlamak.

Bu açıdan değerlendirdiğimizde, 2 günün bu başlıkların üzerinden geçmeye ve genel olarak ne işe yaradıklarını, nerede kullanılabileceklerini anlatmaya yeterli olacağını, arkadaşlarımızın detaylı anlatılmasını istedikleri başlık olursa zamanı etkin yöneterek o başlıkların detayına girilebileceğini düşünüyoruz. “

Peki ne istiyorsunuz? Diye sorduğumda, bir yerlerden Copy /Paste ile bana konu başlıklarını:

Microsoft Excel'e Giriş

Gelişmiş Hücre Biçimlendirme

Hücre Özellikleri

Tabloları Biçimlendirme

Fonksiyonlar ve Hesaplamalar

Metinsel Fonksiyonlar (Parçaal, sağdan, soldan, büyükharf, küçükharf vb.)

Tarih ve Saat Fonksiyonları

Arama ve Başvuru Fonksiyonları (düşeyara, yatayara, kaydır, dolaylı, indis vb.)

Mantıksal Fonksiyonlar (eğer, yada, ve, eğerhata vb.)

Aralık isimlendirme ve isimlendirilmiş aralıklarla çalışmak

İstatistiksel Fonksiyonlar (ortalama, ağırlıklı ortalama, medyan, varyans, standart sapma, kovaryans, korelasyon, rastgele sayı üretme vb.)

Matematiksel Fonksiyonlar (dört işlem, üs, topla.çarpım, çoklu koşula bağlı matamatiksel işlemler vb.

Veri Analizi Araçları

Sıralama (Sort, Custom Sort)

Yinelenenleri Kaldır (Remove Duplicates)

Filtreleme (Filter)

Koşullu Biçimlendirme (Conditional Formatting)

Veri Doğrulama (Data Validation)

AltToplam (Subtotals)

Birleştir (Consolidate)

Gruplandır (Group-Ungroup)

Metni Sütunlara Dönüştür (Text to Columns)

Hedef Ara (Goal Seek) ile istenen Formül Sonuçlarına Ulaşmak

Senaryo Yöneticisi (Scenario Manager) ile Durum Senaryoları Üretmek

Senaryo Sonuçlarını Özetlemek

Veri Tablosu (Data Table) ile Aynı Formülde Başka Değişkenler Kullanmak

Excel Eklentileri (Add-ins)

Farklı Kaynaklardan (Web, text dosyaı veya farklı veri tabanları) Veriler Alma

Bağlantı Ayarları

Grafiklerle Çalışmak

Grafik Eğrileri Oluşturmak

İç İçe Grafikler Eklemek

Eğim Denklemlerini Görüntülemek

Grafik Değerlerini Düzenleme

Mini Grafikler

PivotTable

Özet Tablolar (PivotTable)

PivotTable Düzenleme Seçenekleri

PivotTable Veri Analizi Araçları

PowerPivot

Özet Grafik (PivotChart)

PivotChart Düzenleme Seçenekleri

Çalışma Kitabı Denetimi

Gözden Geçirme (Review) Sekmesi

Hücre Açıklamalarını Yönetmek

Koruma İşlemleri

Kayıt Makroları

Makro İşlemleri (Record Macros)

Şeklinde iletiler.

Ben de kusura bakmayın 2 günde bunları anlatamam diyorum.

Bana göre ders verme işi de pek uygun olmuyor. Çünkü ne istenildiği bilinmiyor.

En iyisi özgür bir biçimde kimseye bağlı olmadan istediğim soruya yanıt vermek, istemediğime vermemek daha çok hoşuma gidiyor. Çözüm üretebiliyorsam, bu beni daha da çok mutlu ediyor.

Sonuç olarak ana konumuza dönecek olursak, paralı işler için Forumun dışında profesyonel ekipler oluşturulması ve paralı destekler oradan sağlanması daha uygun olur kanısındayım.

.

Trilenium

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019 English
Ya ne diyorsunuz, neden bahsediyorsunuz siz.... ???? Muhtasar, vergi ..... ?????

Sıkıntılı konuların başında belki de bu geliyor......

Bir yere geliyorsun.... artık olmuyor, içimi biraz da olsa dökeyim diyorsun .... birisi kalkıp, ilgisiz birşeylerden bahsediyor...... Ne muhtarı, vergisi, latifesi ...???? Biz neden bahsediyoruz... siz vergiden, latifeden bahsediyorsunuz !!!

Kabahat bende..... ne gerek varsa, bodoslama girdik ortaya.....

Öbür taraftan, bir sürü adam sözüm ona..... "gizli" özellikle forumu takip ediyor, konuları takip edip, okuyor.... Sonra, oturup, bekliyor..... "bakalım kim ne cevap yazacak, bu da iyi oldu .... foruma renk geldi, biraz heyecan oldu" .... diyecek..

Seyret, izle... bakalım....... Ne olacaksa artık !

.

Haluk Bey, niçin gerildiğinizi anlamadım.

Hangimiz ilgisiz şeylerden bahsediyoruz. Bir konu var ve bende bu konuda naçizane görüşümü belirttim, bunu belirtir iken de sonunda gülümsemek ve gülümsetmek istedim. Ki arkadaşımız da buna katkı sağlamış ve latife yapmış.

Konu hakkında görüş belirtir iken Hüseyin Bey'in kaygısı olan vergi mevzuatı için bir açılım yapmak istedim.

Her neyse , konuya çözüm odaklı yaklaşacak olursak Freelancer olarak çalışmak isteyip soru/proje/ve/veya ücretli olabilecek konular hakkında vergisel boyut hakkında ernst and young firmasının yaptığı görüşü forum üyeleri ile paylaşmak isterim.

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016 TR
07-12-2024
Herkese merhaba,

Forumun kuruluş amacı ve özelliği gereği bu tip bir uygulama ile insanları başka arayışlara forumlara yönlendirecektir.Günlük uygulamalarımızda excel üzerinde profesyonel anlamda uygulamaları kullanmadığımızı herkes aşikar bilebilir.Elbette uzmanlık ve tecrübe isteyen formüller ile bir takım rapor veya çalışmaları kolaylaştıracak tabanlar mevcut.Burada bu tip sorulara gönüllü cevaplayan uzmanlar yeterince var.İster cevaplar ister cevaplamaz.Cevaplamayan kişiye bir şey demeye hakkımız olamaz.Lakin bu tip bir forum ücret esasında yürümesi forum kişiliği (Tüzel yada şahıs işletmesi Yönetimi ) karar verirse bu onların kararıdır deriz muhalefet edemeyiz.Ticari bir ortam deriz hizmet alırız yada almayız.
Ücret kısmı önerisi bu forumda hareketliliği azaltırken katılımın her şekilde dağılacağı da aşikardır.Çoğunlukla günlük işleri kolaylaştıracak işlemleri buradan gönüllü değerli insanlardan faydalanıp yardım alan insanların önüne set koyulmuş gibi bir durum ortaya çıkar.
Açık kaynaklı programlar yazılıp dağıtılırken gönüllük esası nasıl ise burada bu gönüllük esası devam etmelidir.

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr - Win10 x64
.

Ben benzer bir uygulamayı yapıyorum.
Özelden talep edilen destekler için bende ücret talep ediyorum.
Gereksiz özel mesajları büyük oranda kesiyor...

.