Fotolardan Slayt Hazırlamak

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba,

Çok vaktimizi alan bir çalışma için desteğe ihtiyacım var. Fotolardan slayt gösterisi hazırlıyorum, Makro ile yapılır mı bilmiyorum veya başka yolu var mıdır onuda bilmiyorum. Gerekli açıklama ve dataları hem ek olarak hemde dosya.tc'den yükledim. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

https://s2.dosya.tc/server10/uhnzf2/Slayt.rar.html

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
PowerPoint menülerinde Insert>>Photo Album menüsü ile klasördeki tüm fotoğrafları sunuma 1-2 saniye içinde aktarabilirsiniz.

Sonrasında, manuel olarak ufak-tefek düzenlemeyle işinizi görürsnüz.

.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Hocam merhaba,

150-200 Klasör var ve klasörler içinde minimum 1 maksimum 6 foto var. Bu iş çok zamanımızı alıyor. Söylediğiniz gibi yapmak bile bizim için zulümdür. :(
PowerPoint menülerinde Insert>>Photo Album menüsü ile klasördeki tüm fotoğrafları sunuma 1-2 saniye içinde aktarabilirsiniz.

Sonrasında, manuel olarak ufak-tefek düzenlemeyle işinizi görürsnüz.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Dediğim yöntemi denemediğiniz anlaşılıyor ya da PowerPoint ile pek ilginiz olmamış şimdiye kadar...

.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Dediğim yöntemi denemediğiniz anlaşılıyor ya da PowerPoint ile pek ilginiz olmamış şimdiye kadar...

.
Hocam Powerpointten anlamadığım doğru, dediğiniz yönetimi girip baktım ama klasörlerden tek tek yüklemek gerekiyor gibi geldi bana, yada ben mi beceremedim. 200 klasördeki her fotonun başına o klasörün adı gelmeli, birde slaytta mavi çerçeve var, bu çerçevenin içine konumlandırılmalı, yani anlayacağınız çok sıkıntılı iş.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Resimlerin hepsini aynı klasöre kopyalayın sonra hepsini seçin, daha sonra "Oluştur" butonuna tıklayın.

.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Resimlerin hepsini aynı klasöre kopyalayın sonra hepsini seçin, daha sonra "Oluştur" butonuna tıklayın.

.
Hocam hepsini aynı klasöre kopyalayamayız, teknoloji mağazalarının iç ve dış mekan fotoları var, bunları tek klasöre koyduğumuzda mağaza adı olayı çok çıkıntı olur(Foto isimleri tarih ve saat olarak yazıyor) ayrıca bunlar google driverden klasör bazlı iniyor. Zaten fotolar birbirine çok benziyor.. Müşteri slaytta fotolara bakarken hangi mağaza olduğunu bilmek istiyor, ha birde ortalanmış ve etrafında mavi çerçeve olsun istiyor.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
total video converter
veya
ProShow Gold
proğramları slayt işlemlerini yapıyorYeni Bit Eşlem Resmi.jpg

Son düzenleme:

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Hocam hepsini aynı klasöre kopyalayamayız, ..
Merhaba, @Haluk Bey'in belirttiği şekilde ekleme yaparken tek bir dosya haline getiremiyorsanız: Resim seçme ekranında Sağ üstte bulunan ARA kutusunu kullanın, aramanızı *.jpg şeklinde yaparsanız Alt klasörler dahil tüm jpg dosyalarını listeler, bu pencerede görünümü değiştirip AYRINTILAR yaparsanız vede klasöre göre listelemesini sağlarsanız istediğiniz gibi araya farklı bir şubenin resmi karışmamış olur.
Örnekte belirttiğiniz gibi üstte metin alanı altta resim ortalanmış olsun istiyorsanız:
Fotoğraf albümü ekranında Resim düzenle alanında 1 başlık 1 resim'i seçiniz. [*Direktifi mavi çerçeve olarak almışsınız fakat mavi çok renkli bir resmin kenarında hoş bir görüntü sağlamaz aksine itici bir sonuç doğurabilir.] Bunun yerine yine Albüm ekleme ekranında çerçeve kısmından sade çerçeve beyaz seçmenizi öneririm.
*Klasörleri içinde yer alan gerçek dosyaların isimleri bilmediğim için sadece hatırlatma olarak şunu da belirtmekte fayda var: Dosya isimlerini resmin altına yine aynı ekrandan yazdırabilirsiniz.

**Başlıkları / Klasör isimlerini yazmak için biraz mesai harcamanıza gerekebilir [C/P].

*** İllede mavi çerçeve olacak yazı şu renkte olacak v.b. diyorsa müşteriniz Tema renklerinizi değiştirip özel bir tema oluşturun. yada Photoshop v.b. programlarla mevcut resimlerinize toplu olarak mavi kenarlık verip albümünüzü oluşturabilirsiniz.

*Makro ile çözümü elbette vardır fakat çözümü beklemektense yukarıdaki adımları takip ederseniz işinizi daha çabuk bitirebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Hocam hepsini aynı klasöre kopyalayamayız, teknoloji mağazalarının iç ve dış mekan fotoları var, bunları tek klasöre koyduğumuzda mağaza adı olayı çok çıkıntı olur(Foto isimleri tarih ve saat olarak yazıyor) ayrıca bunlar google driverden klasör bazlı iniyor. Zaten fotolar birbirine çok benziyor.. Müşteri slaytta fotolara bakarken hangi mağaza olduğunu bilmek istiyor, ha birde ortalanmış ve etrafında mavi çerçeve olsun istiyor.

Söz konusu işlemi yapmak üzere Excel VBA ile bir kod hazırladım. Buna göre;

-Bu mesaj ekindeki sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarınızda bir yere çıkartın. Bu klasörün içindeki Excel dosyasını açın, sayfanın üzerindeki butona tıklayın.

-Bu klasörün içindeki tüm alt klasörlerdeki (Balıklar, Kediler, Köpekler) resimler söz konusu Excel dosyasının bulunduğu dizin içinde otomatik olarak oluşturulacak Test.pptx isimli sunum dosyasında her slide'a bir resim gelecek şekilde slide'a ortalı olarak yerleştirilecek, resimlerin bordürü belirttiğiniz gibi mavi olacak ve her slide'ın üzerinde resimin alındığı klasör adı yazacak.

-Eğer dosya işinize yararsa ve gönlünüzden bir bağış yapmak geçerse, Banka Hesap Numaramı özel mesajla iletebilirim...

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Alternatif dosya ekliyorum.
referanslarda bu olmalı
microsoft powerpoint xx.0 object library

Resim Dosyalarını Bul komut düğmesinden resimlerin bulunduğu klasör seçilecek daha sonrada İşlemi başlat komut düğmesine tıklanacak

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
11 türkçe
Bir deniyeyim bakalım inş olur bu foto slayt konusu çok uğraştırdı beni.

Not: İzinsiz reklam. Tarafımdan silinmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Benim de ilgimi çekti konu bu nedenle bende takip ediyorum. Sn. Haluk hocam. Run time error-13 type mismatch hatası verdi sizin dosyada sebebini anlayamadım. FolderName = Dir(Range("A" & i), vbDirectory) bu satır hata veriyor.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Benim de ilgimi çekti konu bu nedenle bende takip ediyorum. Sn. Haluk hocam. Run time error-13 type mismatch hatası verdi sizin dosyada sebebini anlayamadım. FolderName = Dir(Range("A" & i), vbDirectory) bu satır hata veriyor.
Dosyayı 1-2 kere revize etmiştim.... Şimdi yukarıdaki mesajımdan tekrar indirdim bir problem yok.

.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Sn. Haluk hocam. Dosyayı oluşturdu. Resimler slayttan daha büyük geldi bendeb

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Sn. Halit3 Dim PPApp As PowerPoint.Application sizin dosyanıda da burda hata aldım bu adımı geçemiyorum.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarda masaüstüne açıp, klasörü yerleştirdiniz mi oraya?

.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Sn. Halit3 Dim PPApp As PowerPoint.Application sizin dosyanıda da burda hata aldım bu adımı geçemiyorum.
referanslara bakınız bunu belirtmiştim
microsoft powerpoint xx.0 object library bu referens olmalı

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Adsız.jpgEkran görüntüsünü gönderiyorum hocam. Resimlerin boyutlarıyla ilgili bir durum sanırım.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bende bir problem görünmüyor, üzgünüm....

.