Geometri - Kesişimler (Bilgi Mesajı)

Katılım
21 Aralık 2016
Mesajlar
83
Beğeniler
33
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
#1
Selamlar,
Doğruların kesişimleri ile ilgili Grafik Sorusundan esinlenerek,
fikir vermek açısından yararlı olabilecek düşüncesiyle Geometri - Kesişimler konusundaki çalışmalarımı (gerekli düzenlemeleri yaparak) paylaşmak istedim.
Geometri - Kesişimler konusu içerisinde
1 - İki Doğrunun Kesişimi
a - Genel anlamda hazırlanmış ve formüllerle çözümlenmiş bir dosya
b - A ve B Noktalarından geçen AB doğrusu ile C ve D Noktalarından geçen CD doğrusunun kesişimi ile ilgili olarak Kesişim Noktası Formülünden hareketle hazırlanmış Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon ile çözüme yönelik bir dosya
2 - Çember - Doğru Kesişimi
Çember ile P Noktasından geçen ve belirli bir eğim açısına sahip olan doğrunun kesişimi ile ilgili olarak Kesişim Noktası Formülünden hareketle hazırlanmış Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon ile çözüme yönelik bir dosya (dosyada aynı zamanda formülle çözüm de verilmiştir)
3 - Çember - Çember Kesişimi
a - Genel anlamda hazırlanmış ve gerek formüllerle ve gerekse KTF ile çözümlerin yer aldığı, kesişim noktalarının hesaplanması ile ilgili yöntemleri içeren bir dosya
b - İki Çemberrin kesişimi ile ilgili olarak Kesişim Noktası Formülünden hareketle hazırlanmış Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon ile çözüme yönelik bir dosya (dosyada aynı zamanda formülle çözüm de verilmiştir)
4 - Elips - Doğru Kesişimi
a - Elips ile P Noktasından geçen ve belirli bir eğim açısına sahip olan doğrunun kesişimi ile ilgili olarak Kesişim Noktası Formülünden hareketle hazırlanmış Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon ile çözüme yönelik bir dosya (dosyada aynı zamanda formülle çözüm de verilmiştir)
b - Elips - Doğru kesişimine örnek teşkil etmesi amacıyla da 2 örnek dosya (bu dosyalardaki çözümler formüllerle elde edilmiştir)
i - Elips - Düzgün Çokgen kesişimi
ii - Elipslerle xy eksenlerinin kesişimleri
5 - Elips - Çember Kesişimi
Elips - Elips Kesişimi

Her iki konu için de genel çözümler 4. dereceden denklem çözümüyle elde edilebilmektedir. Bu nedenle bu konuda Özel Durumlar haricinde bir çalışma yapmadım. Özel Durumlar ve örnek dosyalar :
a - Aynı merkezli Çember - Elips Kesişimi
formüllerle çözümlenmiş bir örnek
b - Birbirine DİK 2 Elips Kesişimi
formüllerle çözümlenmiş 3 örnek dosya
i - "DİK 2 Elipsin kesişiminde en az 3 kesişim noktası olması durumunda kesişim noktalarından bir Çember geçer" ile ilgili örnek
ii - Dik 2 Elipsin kesişiminde Dış Çevre ile ilgili bir örnek
iii - Dik 2 Elipsin kesişimi ile ilgili Animasyon içeren bir örnek
Not:
1 -
Doğru - Çember - Elips karakteristiklerinin seçimleri için Scroll Bar (kaydırma çubukları) ile yapıldığından tüm örnekler Macro içermektedir.
2 - Hazırlamış olduğum KTF lar, direkt olarak kesişimlerle ilgili formüllerden hareketle hazırlanmıştır. (Makrolar : Acemi işidir)
3 - Tüm konuları ve örnekleri Tek bir mesaj altında vermektense, konuların aranmasında kolaylık sağlayacağı düşüncesiyle her bir konu için yeni bir mesaj ve mesaj başlığı kullanmayı düşünüyorum....

Açılan konular :
1 - Doğru - Doğru kesişimi https://www.excel.web.tr/threads/geometri-dogru-dogru-kesisimi.178741/
2 - Çember-Doğru kesişimi https://www.excel.web.tr/threads/geometri-cember-dogru-kesisimi.178742/
3 - Çember-Çember kesişimi https://www.excel.web.tr/threads/geometri-cember-cember-kesisimi.178743/
4 - Elips-Doğru kesişimi https://www.excel.web.tr/threads/geometri-elips-dogru-kesisimi.178744/
5 - Elips-Çember ve Elips-Elips Kesişimleri (Özel Durumlar) https://www.excel.web.tr/threads/ge...esisimleri-oezel-durumlar.178745/#post-981832
 
Son düzenleme:
Katılım
21 Aralık 2016
Mesajlar
83
Beğeniler
33
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
#2
Sanıyorum, dosyalardaki gerekli düzenlemeleri tamamlar ve bu gece başlarında dosyaları yüklemiş olurum...
 
Üst