Çözüldü Google eTablolar vs Excel

Excel Vers. ve Dili
.
Değerli arkadaşlar merhabalar. excelde sayfa isimlerini 1 den başlayarak 26 ya kadar isimlendirdim. yani 26 tane sayfam var. her sayfamda da 50 maddelik bir tablo/soru var. ben istiyorum ki yeni bir sayfada buradaki verileri toplayayım. mesela 1. sayfanın a1 hücresinden başla toplaya, 2. sayfanın A1 i sonra 3. sayfanın a1 diye diye topla bunları da 27. sayfadaki a1 e yaz. şimdi bunu şu şekilde =TOPLAM('1:26'!A1) excel de formüle edip yapabiliyorum fakat bu işlev/formül google e tablolarda çalışmıyor. yapmak istediğim işlemin e tablolara uyarlanmış halini nasıl yapacağım. (Not: chatGPT, MicrosoftBing gibi bütün yapay zeka elemanlarına bu soruyu sordum verdikleri bütün ecvapları denedim olmadı.

ha şöylşe bir yöntem yapabilirim =TOPLA('4'!E11;'5'!E11;'6'!E11;'7'!E11......) ama takdir edesiniz ki bu da her bir sayfa ve her bir hücre için inanılmaz zaman kaybı. bunun daha kısa bir yolu olmalı.

Şimdiden teşekkür ederim sağolun.

hatta ve hatta bazı hücrelerde sayısal değer varken bazı hücrelerde ise "var" ya da "yok" yazıyor. ben hatta toplam kaç sayfada a3 hücresinde "var" yazıyor bunu da bulmaya çalıştım. yapay zeka bana =SUMPRODUCT(--(INDIRECT("'4':'26'!H7")="Var")) bunu ve =COUNTIF(INDIRECT("'"&ROW(4:26)&"'!B8"), "Var") bunun gibi bir çok örnek verse de bu da olmadı.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Resimdeki gibi bir tabloyla yapılabilir...... Sonra bir hücrede toplamı hesaplarsınız.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Veya, aşağıdaki formül ilk 5 sayfanın A2 hücrelerini toplar....

JavaScript:
=Query({'1'!A2;'2'!A2;'3'!A2;'4'!A2;'5'!A2},"Select Sum(Col1) Label Sum(Col1) ''")

Benim dil ayarları İngilizce olduğu için sizin formülde noktalı virgül yerine virgül, virgül yerine de noktalı virgül kullanmanız kullanmanız gerekebilir

Ama bence, 2 No'lu mesajda önerdiğim daha pratik bir yöntem....

.

Son düzenleme:

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
249334
249335
Haluk Bey'in belirttiği üzere bir icmal sayfası oluşturup bu icmal sayfası üzerinde sorgulamalarını yapabilirsiniz.
Yada aşağıdaki toplamHesapla scripti gibi bir kullanıcı tanımlı bir fonksiyon oluşturup üstteki resimdeki F2 hücresindeki gibi kullanabilirsiniz.

JavaScript:
function toplamHesapla(baslangicSayfa, bitisSayfa,onEk, hedefHucresi) {
  var spreadsheet = SpreadsheetApp.getActiveSpreadsheet();
  var toplam = 0;

for (var i = baslangicSayfa; i <= bitisSayfa; i++) {
    var sheet = spreadsheet.getSheetByName(onEk + i);
    if (sheet) {
      var deger = sheet.getRange(hedefHucresi).getValue();
      if (!isNaN(deger)) {
        toplam += deger;
      }
    }
  }

return toplam;
}

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Veya, "3D Reference" isimli eklentiyle aşağıdaki gibi basit bir formülle ilk 5 sayfanın A2 hücrelerini toplayabilirsiniz....

.

Excel Vers. ve Dili
.
Veya, "3D Reference" isimli eklentiyle aşağıdaki gibi basit bir formülle ilk 5 sayfanın A2 hücrelerini toplayabilirsiniz....

.
cevapların için teşekkür ederim. Tablo yapmak daha zorlu olacak şöyle ki; 26 sayfam var her sayfada yaklaşık 50 soru ver, ben 27. sayfaya, bu 50 sor için 26 satırlık tablo yaparsam 50 tane 26 satırlık tablo yapmam lazım.
3dReference ise bilmiyorum nedendir yüklenmiyor hata veriyor (Bad Request Error 400)
.bahsetmiş olduğun "=Query({'4'!E11;'5'!E11;'6'!E11;'7'!E11;'6'!E11};"Select Sum(Col1) Label Sum(Col1) ''") " kodunu ise,noktalı virgül yerine arasına + koyarak yapmıştım, takdir edersin 26 sayfa olunca iş uzuyor. o da uzun gelmişti. böyle excel de olduğu gibi =TOPLAM('1:26'!A1) şu gibi kısa bir yöntem olsaydı daha çok işime yarayacaktı
desteğin için çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
.
Ekli dosyayı görüntüle 249334
Ekli dosyayı görüntüle 249335
Haluk Bey'in belirttiği üzere bir icmal sayfası oluşturup bu icmal sayfası üzerinde sorgulamalarını yapabilirsiniz.
Yada aşağıdaki toplamHesapla scripti gibi bir kullanıcı tanımlı bir fonksiyon oluşturup üstteki resimdeki F2 hücresindeki gibi kullanabilirsiniz.

JavaScript:
function toplamHesapla(baslangicSayfa, bitisSayfa,onEk, hedefHucresi) {
  var spreadsheet = SpreadsheetApp.getActiveSpreadsheet();
  var toplam = 0;

for (var i = baslangicSayfa; i <= bitisSayfa; i++) {
    var sheet = spreadsheet.getSheetByName(onEk + i);
    if (sheet) {
      var deger = sheet.getRange(hedefHucresi).getValue();
      if (!isNaN(deger)) {
        toplam += deger;
      }
    }
  }

return toplam;
}
Cevabınız için çok teşekkür ederim. bahsettiğiniz scripti "apps komut dosyası"ndan yapacağız galiba ama etablolarda o bölüm hata veriyor. geçici bir sıkıntı olabilir belki. tekrar deneyeceğim. yeniden teşekkür ederim. ama hücreye yazılacak bir formül benim işimi daha rahatlatacak.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Siz, bahsettigim eklentiyi yuklemeden formulu denediniz galiba.

Once eklentiyi yukleyin....

.

Excel Vers. ve Dili
.

.
çok anlamsız bir şey ama üzerinde çalıştığım çalıştığım mail adresi ile bu eklentiyi yükleyemiyorum. aynı zamanda eklenti haricinde apps Komut dosyasını da açamıyorum. hata veriyor. farklı bir mail adresi ile yeniden bir etablo ouşturduğumda herhangi bir hata almadan hem eklenti hem komut dosyası yükleniyor, ama dedeiğim gibi projenin olduğu mail adresi ile giriş yaptığımda 404 hatası alıyorum:(

Excel Vers. ve Dili
.

.
eklenti yükleyememe sorununu çözdüm, çok farklı cihazda oturum açık olduğu için eklenti yüklenemiyormuş. diğer cihazlardan çıkış yaptım eklentiyi yükledim.. ardından söylemiş olduğun DDDREF ile olan kod aralarında ; kullanarak yazdım ve çalıştı.. inan nasıl teşekkür edeceğim bilmiyorum çok sağol.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Kolay gelsin....

.