grafik çizgi renk sorunu

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
grafik türüm çizgi.veri alanımı listele yöntemiyle belirledimki yeni satır eklendiğinde grafik alanını güncellemek istediğimde tekrar uğraşmayayım diye,bu seferde grafikteki çizgi renklerini otomatik atıyor.sarı gibi grafikte soluk kalacak renkleri atadığından her sefer bu renkleri değiştirmek zorunda kalıyorum ama veri kısmına yeni bir satır eklediğimde excel çizgi renklerini yine eskisi gibi varsayılan renklere dönüştürüyor.bunun nir çözümü varmı.ben grafiklerde belirlediğim 5 rengi kullanmak istiyorum.bunu ayarlayabileceğim bir yol var mı.

Yardımlarınız ve çabalarınız için şimdiden teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Örnek bir dosya ilave ediniz. Belirttiğiniz problemle ben hiç karşılaşmadım. Yani, bir "Liste"nin grafiğinde, belirttiğiniz gibi bir renk değişimi pek mümkün görünmüyor ...

Veya, "Liste" öğesi yerine, grafik serilerinde, "AD" tanımlaması kullanmayı deneyiniz.

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
örnek dosya

vade yi gösteren açık mavi çizgi diyelim ben turuncu olmasını istiyorum.çizgiye tıklayıp turuncu yapıp kaydediyorum.kapatıp açıyorum.sorun yok yine turuncu eylül ayını ekleyin
kaydedip kapatın açtığınızda turuncu yok tekrar mavi olmuş göreceksiniz çizgiyi

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Dinamik Grafiklerde "Liste" nesnesi yerine, özel AD tanımlamalarını kullanırsanız, belirttiğiniz problemle karşılaşmayacaksınız.

Liste'nin neden bu şekilde davrandığı konusunda çok fazla bir malumatım yok. Ancak, Excel'in yardım menüsünü incelerseniz, bir düzine hata gidermeye yönelik, uyarı olduğu görürsünüz. Bu nedenle, 2003 versiyon için, muhtemelen MS tarafından açıklanmamış bir hata ile karşılaşmış olabilirsiniz. (2007'de durum nasıldır bilemiyorum) ..

Örneğin, sayfa üzerinde çıkan Popup menü ile bir List Objenin içinde çıkan Popup menü bile aynı değildir (aynı görünmesine rağmen) ... Bu durum, kodlamada dikkat edilmesi gereken bir husustur

Ancak, "Liste" nesnesinden de önce, "AD" tanımları, Excel'in güçlü özelliklerinden biriydi ve dinamik alanlar yaratmak için kullanılırdı.

Ekteki örnek, bahsettiğim alternatifle hazırlanmıştır. Tablonuzun altına veriler girerek grafikteki değişimi inceleyiniz.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
teşekkür.ad tanımlamadım çünkü bir veri tabanından yaklaşık 40 grafik yapıyorum.ad ile uğraşmak istemedim.listele daha pratik gelmişti.bunun da bu sorunu çıktı.Sağol

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Ben denedim. Bir problem görmedim. Hatta tüm çizgileri aynı renk yaptım. Yine problem yok.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Ben denedim. Bir problem görmedim. Hatta tüm çizgileri aynı renk yaptım. Yine problem yok.

.
Ben de ilk başta aynı durumla karşılaştım ancak soruda yazıldığı gibi yapınca aynı sorun bende de oldu. Rengi değiştirin kaydedin kapatın. Açın yeni satır ekleyin kaydedin kapatın tekrar açtığınızda renk tekrar başa dönüyor.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Ben de ilk başta aynı durumla karşılaştım ancak soruda yazıldığı gibi yapınca aynı sorun bende de oldu. Rengi değiştirin kaydedin kapatın. Açın yeni satır ekleyin kaydedin kapatın tekrar açtığınızda renk tekrar başa dönüyor.
Bende bir problem yok.

Nisan ayına kadar sildim. Yeniden yaptım. Değişik renkler denedim. En son olarak hepsini kırmız yaptım. Ne yaptıysam sizin sözünü ettiğiniz problemle karşılaşmadım. Yani yaptığım her renk değişikliği aynen korundu.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Bende bir problem yok.

Nisan ayına kadar sildim. Yeniden yaptım. Değişik renkler denedim. En son olarak hepsini kırmız yaptım. Ne yaptıysam sizin sözünü ettiğiniz problemle karşılaşmadım. Yani yaptığım her renk değişikliği aynen korundu.

.
Sizin gönderdiğiniz dosyada ekim ayını ekledim kaydedip kapattım, açtığımda tüm renkler değişmişti.