Grafik üzerindeki verinin(noktanın) kaçıncı satırda olduğunu bulma

Excel Vers. ve Dili
2007-tr
Merhaba, şimdi ben iki sütun veri kullanarak(her sütunda 1500 civarı sayısal veri var) bir x-y grafiği oluşturuyorum.Bu grafiğe bir eğri ekleyerek noktaların aynı eğri üzerine yaklaşık görünmesini sağlıyorum.Fakat bazı noktalar bu eğrinin çok dışında kalıyor ve ben bu noktaların excelde kaçıncı satırda yer aldığını nasıl öğrenirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir örnek dosya eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007-tr
Yapmak istediğim şey, ekteki dosyada bakabilirsiniz.Grafikte bulunan dağınık noktaların excelde satır numaralarını nasıl bulabilirim diye sormuştum.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer grafiği bir grafik sayfası üzerine yerleştirirseniz, fareyi noktaların üzerinde gezdirdiğinizde koordinatları görebilirsiniz. Ekli dosyayı inceleyin.

Not: Eğer bu çözüm isteğinizi karşılamazsa, yine grafik sayfası kullanmak kaydıyla VBA'yı kullanarak verilerin excel sayfası üzerindeki satır nosuda sanıyorum bulunabilir, üzerinde biraz uğraşmak gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2007-tr
Aslında eğriye uzak olan noktaların, üzerine mouse ile gelindiğinde noktanın koordinatlarının gösterildiğini biliyorum.Benim söylemek istediğim o noktanın excel tablosunda kaçıncı satıra denk geldiğini öğrenebilmek.Ne yapmalıyım da o noktanın excel veri tablosunda kaçıncı satrda olduğunu bulabileyim.Örneğin eğriye uzak bir noktanın excel tablosunda 138. satırda olduğunu bulabileyim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekli dosyada bir uygulama yaptım. Grafik üzerinde fareyi dolaştırdığınızda o andaki değerleri ve bu değerlerin tabloda bulunduğu satırı grafiğin başlığına yazmaktadır. Aynı verileri sayfa1 de K1,L1 ve M1 hücrelerinde de görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007-tr
Ekli dosyada bir uygulama yaptım. Grafik üzerinde fareyi dolaştırdığınızda o andaki değerleri ve bu değerlerin tabloda bulunduğu satırı grafiğin başlığına yazmaktadır. Aynı verileri sayfa1 de K1,L1 ve M1 hücrelerinde de görebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim tam olarak istediğim şey buydu diyebilirim.Nasıl yaptığınızı açıklarmısınız.Cevabınızı bekliyorum.:bravo: :bravo::bravo:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Çok teşekkür ederim tam olarak istediğim şey buydu diyebilirim.Nasıl yaptığınızı açıklarmısınız.Cevabınızı bekliyorum.:bravo: :bravo::bravo:
Rica ederim, işinize yaradığına sevindim. Bu işlemi elbette VBAyı kullanarak yaptım. Yazılan kodları görmek için "grafik1" sayfasının sekmesi üzerinde sağ-klik yaparak "kod görüntüleyi" seçin.