Hesapla buttonu yapmak istiyorum.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Günaydın.

C,D,E,F,G Sütununda elle girilmiş değerler var

kullanıcı tanımlı fonksiyonda da istediğiniz hücredeki değerleri istediğiniz hücreye yazıyor

yani
Sizin ekli dosyanızda C sütununu M yaz
D sütununu N yaz........

olarak formüller var

C9 hücresine D9 hücresine bilgi girdiniz.
o girilen bilgileri M9 , N9 hücrelerindede yazılmasını istiyorsunuz
fakat anında değilde siz istediğiniz zaman yazılmasını istiyorsunuz.
ve önce C sütununu M sütununa yaz
sonra D sütunu N sütununa yaz gibimi.

alanı seçip sürüklemekten ben seçilmiş alanı bir sonraki alanlara kopyalamak
olarak anlıyorum.

seçilen alan m9 :m570 olsun onlarda bilgilerini C9:c570 alanından alıyor olsun
M sütununu seçip yandaki alana sürüklerseniz N sütunundaki formüller D9:D570 alanındaki hücrelerden veri alır.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
şu an müsait değilim gercekten... ama cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. öğle tatilinde cevabı inceleyeceğim. sağolun....

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
""C9 hücresine D9 hücresine bilgi girdiniz.
o girilen bilgileri M9 , N9 hücrelerindede yazılmasını istiyorsunuz
fakat anında değilde siz istediğiniz zaman yazılmasını istiyorsunuz.
ve önce C sütununu M sütununa yaz
sonra D sütunu N sütununa yaz gibimi. ""
cevap olarak ben aynı anda cevabı görmek istiyorum. bazen en,boy,yükseklik hanesine girdiğim değerleri değiştirmem gerekiyor. ve bunları çarpım sonucunu alt sütunlarda kullanıyor olabiliyorum. bu gibi durumlarda en boy yük. hanesinden değiştirdiğim rakam kendi satırında sonuca intikal ederken =J15 gibi yaptığım işlemlerde görünürde değişmesine rağmen miktar hanesinde değişmiyor.
bende yaptığım işlemlerin hepsi bittiğinde (sürüklemek=kopyalamak) m9:m586 (m586=turuncu biçimlendirmenin bittiği yer) e kadar önce sürüklüyorum. sonra ise m9:m586 seçili sütunu nu önce bir yana sürüklüyorum sonra bir diğer yana... bazen direk q sütununa kadar sürüklediğimde işlemleri sırasıyla yapmayabiliyor.

yani benim istediğim vede çözümün şu olduğunu düşünüyorum.
önce m9:m586 (m586=turuncu biçimlendirmenin bittiği yer) ya kadar sürükle, sonrasında bir yan sütuna sürükle.... q sutununa sürükle. işte bu işi bir hesapla buttonunun yapmasını istiyorum. uarım derdimi anlatabilmişimdir.:)

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
http://www.excel.web.tr/download.php?id=11201
Arkadaşlar derdim yukarıdaki linkte
dermanım olacak çözüm ise aşağı yazdığım işi yapacak makroda

Alıntı
bazen en,boy,yükseklik hanesine girdiğim değerleri değiştirmem gerekiyor. ve bunları çarpım sonucunu alt sütunlarda kullanıyor olabiliyorum. bu gibi durumlarda en boy yük. hanesinden değiştirdiğim rakam kendi satırında sonuca intikal ederken =J15 gibi yaptığım işlemlerde görünürde değişmesine rağmen miktar hanesinde değişmiyor.
bende yaptığım işlemlerin hepsi bittiğinde (sürüklemek=kopyalamak) m9:m586 (m586=turuncu biçimlendirmenin bittiği yer) e kadar önce sürüklüyorum. sonra ise m9:m586 seçili sütunu nu önce bir yana sürüklüyorum sonra bir diğer yana... bazen direk q sütununa kadar sürüklediğimde işlemleri sırasıyla yapmayabiliyor.

yani benim istediğim vede çözümün şu olduğunu düşünüyorum.
önce m9:m586 (m586=turuncu biçimlendirmenin bittiği yer) ya kadar sürükle, sonrasında bir yan sütuna sürükle.... q sutununa sürükle. işte bu işi bir hesapla buttonunun yapmasını istiyorum. uarım derdimi anlatabilmişimdir.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Değişmemesinin sebebi kullanıcı tanımlı fonksiyonla ilgili m9 hücresine referans olarak c9 gösterin.

kullanıcı tanımlı fonksiyon zaten aynı işemi yapıyor.

Eğer onu kullanmak istiyorsanız.Hesaplatmak için F9 tuşuna basın(hesaplama)
veya benim F2 ve Enter ile yaptığım makroyu son hücrenin adresini değiştirerek çalıştırın

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
aynı işi yapmıyor. en boy yükseklik sütununa (15+68)/2 tarzında bir veri yazmayı denermisin. açık olarak işlemi görmemi sağlıyor o makro...

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
ayrıca f9 a basmayııda deniyorum ama kar etmiyor.