Hız / yakıt sorusu

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhabalar.

Konu Excel değil.

Uygun koşullarda, 90 km/saat hızla bir otomobil,100 km'lik yolu x litre yakıtla gitsin.

Yine uygun koşullarda, 120 km/saat hızla aynı otomobil 100 km'lik yolu kaç litre yakıtla gider.

Bence x litre mantıklı geliyor.

Sizce?

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit

Yüksek hızda gitmek yakıt tüketimini düşürür mü?
Araç ne kadar hızlı giderse o kadar fazla rüzgar direnci ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle araç, hızını korumak için daha fazla yakıt harcamaya zorlanır. Saatte 12 km'lik bir farkın yakıt tüketimini yaklaşık olarak yüzde 23 oranında arttırabildiği hesaplanmaktadır. Ana yollarda hız sabitleyici yol bilgisayarını kullanmak verimliliği artıracağından, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Rüzgar direnci yüksek hızda fazla olur. Doğru. Ama yüksek hızda bu dirence maruz kalma süresi kısa olur. Düşük hızda ise direnç düşük ama maruz kalma süresi yüksek.

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ek olarak yaşadığım bir olayı anlatayım...

Antalya'da ikamet ediyorum. Tatil sebebiyle Bursa'ya ailemi ziyarete gitmiştim. Uzun yol tecrübem fazla olmadığı için genellikle telefonun navigasyonunu kullanırım. Karacabey'den Antalya'ya dönerken eniştem bana Bursa'ya varana kadar bana navigasyonu açmamam konusunda öneride bulunmuştu. Ama ben dinlemedim ve navigasyonu açarak tecrübe etmek istedim. Doğal olarak en kestirme yol olarak ücretli yollara yönlendirildim.

Aracım benzinli bir araçtır...

Kendi kendime dedim ki madem ücretli otoban yola girdim arabanın hızını test edeyim. Normalde hızı hiç sevmem. Kontrollü şekilde hızı arttırarak 200 Km'ye kadar çıktığımda yakıt ibresinin gözle görünür şekilde ilerlediğini farkettim. Paylaştığım linklerde de açıklandığı gibi araç yüksek hızda daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple de yakıt tüketimi artıyor.

Benim tecrübem bu yöndedir. Tabi ki farklı teknikler kullanılarak belki yakıt tüketimi düşürülebiliyordur. Tecrübe eden üyelerimiz paylaşırlarsa biz de belki faydalanırız.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Araçlarda maksimum torkun alındığı devirden sonraki hız artışı, yakıt tüketimindeki artıştan daha azdır. Kabaca 2 verip 1 almak gibidir.

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Araçlarda maksimum torkun alındığı devirden sonraki hız artışı, yakıt tüketimindeki artıştan daha azdır. Kabaca 2 verip 1 almak gibidir.

.
.

Tork-Devir ile ilgili dedikleriniz doğru. Ama bizim şoför her iki yolculukta da torka dikkat etimişse etmiştir.veya etmemiş ise etmemiştir.

Onun için torku dikkate almayın.

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Korhan bey,

Elbette hız artınca yakıt artacaktır. Bunda şüphe yok. Benim iddiam teorik olarak,100 km'yi ister hızlı, isterseniz düşük hızla gidin. Aynı miktarda yakıt tüketirsiniz (Enerjinin Korunması Kanunu)

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
İdris bey ilk paylaştığım linkte 12 km'lik artışın tüketimi %23 etkilediğinden bahsedilmiş.

Siz 90 km'den 120 km'ye çıkıyorsunuz. Sanki tüketim artar gibi görünüyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Normal şehir içi tüketimde 54 lt aracım toplam 800 km gidilebilir gösterirken.
Gaziantep üzeri, İstanbul-Diyarbakır seyahatimde hızım 120 km/h in üzerindeydi. Ama 200 km/h in altındaydı : ))
Toplam gidilebilir km 1000 in üzerindeydi.

Yani dur kalk yok ise daha az yakıt haracanabilir.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Ekdeki dokümanda konu tamamen ele alınmış.
Özeti ise şu

Sürekli düşük vites giderseniz çok yakıt tüketirsiniz.
Az vites değiştirirseniz az yakıt tüketirsiniz.
Maksimum verim noktasındaki bir hızda uygun vitesde sürerseniz az yakıt tüketirsiniz.
Devirsiz kullanırsanız boğarsanız ya da zorlarsanız fazla yakıt tüketirsiniz.

Enerji sakınımı ise sadece yakıt olarak ele alınmamalı.
1 saatte 100 km gitmek için 100km/saat hız yapıp 100 TL yakıt tüketirsiniz.
0,5 saatte 100km gitmek için 200km/saat hız yapıp 100TL den daha fazla yakıt tüketirsiniz.

Gidilen Yol - Harcana Süre - Harcanan Yakıt....üçlüsü burda enerjinin sakınımı kuralını oluşturur.

Ekli dosyalar

klop01

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe 64 Bit
Hızın artması yakıtı artırır fakat gidilen yoldaki süreyi düşürür.
90 ile giderken 100 km'lik yolu 66,5 dakikada alırız.
120 ile giderken 50 dakikada alırız.
Aradaki 16,5 dakika 120 ile giderken kullanılmayacak için yakıt daha az tüketilecektir.
Dolayısı ile hızın artırılması yakıt tüketimini değiştirmez diyorum ben. Tabii eşit koşullarda.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Bununla ilgili çok kapsamlı yayınlar var. Eski akademisyenlik günlerimi hatırlattı.

https://onlinepubs.trb.org › w...PDF
Modeling the Relationship Between Vehicle Speed and Fuel Consumption ...

Dosya ektedir
[/URL]

Ekli dosyalar