Soru Hücre değerine göre haritadaki şekli boyama

AhmetFevzi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-07-2025
Arkadaşlar Türkiye haritası içeren bir excel dosyam var. Satış bölgeleri seçtiğimde ilgili illeri dökebiliyorum. fakat bu illeri haritada boyayıp üzerine ilin adını ve müşteri sayısını nasıl yazabilirim bilemedim. örnek bir dosya ekledim bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
örneğin ;

K5 satırındaki ÇORUM ili hangi bölgedeyse zaten K1 satırında yazıyor mesela : ANKARA bölgesinde ve o bölgenin rengi neyse o renge haritadan çorum ilini boyayıp üzerine ÇORUM ve müşteri sayısını yazacak. ÇORUM - 30 gibi.

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
K1 ve K5 de hiçbir şey yazmıyor.
K sütunu ve 5. satırın hiçbir yerinde de Çorum yazmıyor.

Çorum iki yerde yazıyor ikisinde de müşteri sayısı 30 değil.

Sorunuzu örnek dosyanıza uygun ve hücre adreslerini doğru şekilde sorunuz.

AhmetFevzi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
18-07-2025
K sütunlu örneği ikinci bir örnek olarak sözlü olarak vermiştim dosyayı indiremeyenler için.

dosyadaki şekline uygun örnek ise:
Şehirler listesindeki AW2 ile AW27 aralığındaki bütün iller için geçerli olamakla beraber;

AW7 satırındaki ÇANKIRI ili hangi bölgedeyse zaten AW2 satırında yazıyor mesela : ANKARA bölgesinde ve o bölgenin rengi neyse(renklerde BB stünunda bölgelere göre yazıyor.) o renge haritadan ÇANKIRI ilini boyayıp üzerine ÇANKIRI ve müşteri sayısını yazacak. ÇANKIRI - 3 gibi.

teşekkürler.

220295

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Dosyanız ekte.
Renk ismi yazan hücrelerin hücre renklerine göre harita renklendiriliyor.
Şehir isimleri şehir şeklinin tam merkezine gelecek şekilde kod yazdım.
Bazı şehirlerin isimleri tam görünmeyebilir. Bunun sebebi şehir şeklinden kaynaklanıyor.

Ekli dosyalar

AhmetFevzi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
18-07-2025
hocam elinize sağlık çok teşekkür ederim . sizden ricam Tek renk olup (kırmızı) Bölge seçince otomatik olarak(butona basmadan) nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz. dosya tamamlanmış oluyor öyle yapılabilirse. mesela ankara bölgesini seçince alttaki iller otomatik boyansın. İzmir bölge seçince bukez sadece izmir bölge boyansın.(yani liste güncellenince listedeki iller otomatik boyansın. ) ben zaten düşeyara ile o listeleri güncellenir hale getireceğim. kusura bakmayın ikilettim ama

Son düzenleme:

AhmetFevzi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
18-07-2025
Üstadım emeğine sağlık. Teşekkür ederim. Sayende dosyayı tamamladım.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Rica ederim. Kolay gelsin.