Hücre içi işlem

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 İngilizce -
Excel 2010 Türkçe -
Excel 2013 Türkçe -
Merhaba bzace,

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim bu formül ile bir çoğunu bulabiliyorum.
Formülün mantığını ve neden bu şekilde kurduğunuzu anlatabilir misiniz
Merhaba,
=METNEÇEVİR(-ARA(;-PARÇAAL(" "&A1;MBUL(" ?????? ";
YERİNEKOY(" "&A1&" ";"";" ");SATIR($1:$38));7));"000000")

**-PARÇAAL(" "&A1 ilgili hücredeki metni alıyor. Hücrenin başına bir boşluk eklememizin nedeni hücre başında 6 basamaklı sayı olma ihtimalidir. Bu boşluk (" ") eklenmemiş olsaydı metin "666666 aaaa" şeklinde başlasaydı altı basamaklı sayıyı bulamayacaktı.

**MBUL(" ?????? " burdaki soru işaretleri joker karakter olarak kullanılmıştır. Hücre içerisinde yer alan altı basamaklı sayıyı bulmamıza yardım edecektir.

**YERİNEKOY(" "&A1&" ";"";" ");SATIR($1:$38));7)) A1 hücresinin başına ve sonuna birer adet boşluk ekledik. Birinci açıklamada açıkladım.

** SATIR($1:$38));7 kısmı MBUL(" ?????? ";YERİNEKOY(" "&A1&" ";"";" ") mavi dolgulu işlem sonucunda bulunan altı basamaklı sayıların kaçıncı karakter olduğunu bulacaktır.

**işlemler tamamlandığında eğer hücre içerisinde altı basamaklı sayı varsa
-ARA(;-{"666666"|"777777" olarak değerleri döndürecektir. ARA formülü ile hücre içerisinde birden fazla altı basamaklı sayı varsa son geçen sayıyı alacaktır.

**METNEÇEVİR kullanılmasının nedeni hücre içerisinde altı basamaklı sayıların 066666 şeklinde olma ihtimali varsayıldığından dolayı kullanılmıştır. Kullanmasaydık 066666 sayısını 66666 olarak alacaktı.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Yardımcı sütun kullanarak hazırladığım örnek dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 Türkçe
Sayın Bzace ve Korhan Ayhan,

Yardımlarınız için teşekkür ederim.