hücre içindeki bir kelimeyi bulup yan sütuna yazdırmak

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Merhaba,
Excelde
PE Hat Münf, Servis Hattı Münf şeklinde sütunda verilerim var. Yan hücreye eğer hücrede "münf" ifadesi varsa "Münferit" yazdırmak istiyorum.
Biraz sitede aradım ancak çözümü bulamadım.. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Merhaba,
Excelde
PE Hat Münf, Servis Hattı Münf şeklinde sütunda verilerim var. Yan hücreye eğer hücrede "münf" ifadesi varsa "Münferit" yazdırmak istiyorum.
Biraz sitede aradım ancak çözümü bulamadım.. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Eksik söyledim, "Mün"f ifadesi geçmeyenler için de "Tarife" yazdıracağım.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010,2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2021
Merhaba,

Verilerinizin "A1" hücresinden başladığını varsayarsak, "B1" hücresine aşağıdaki formülü yazın ve aşağıya çekerek diğer hücrelere uygulayın.

Kod:
=EĞER(EĞERSAY(A1;"*münf*");"Münferit";"Tarife")

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Merhaba,

Verilerinizin "A1" hücresinden başladığını varsayarsak, "B1" hücresine aşağıdaki formülü yazın ve aşağıya çekerek diğer hücrelere uygulayın.

Kod:
Eğersayı hep sayı olarak düşünüyordum vallahi ne kolaymış Allah razı olsun

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Merhaba,

Kod:
Tebrikler cicosz üstad, güzel bir çözüm olmuş

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Tırnak içine * koymamızın sebebi hücrede direkt olmadığı için içinde araması mı ?

Excel Vers. ve Dili
2007,2010,2013
29-05-2021
Merhaba,

Kelimenin başına ve sonuna * karakteri koyma sebebimiz; öncesinde ve sonrasında ne olursa olsun, * lar arasındaki kelimeyi araması yönündedir.

Örneğin; "münf*" şeklinde arama yaptırsaydık hücrenin öncesinde karakter olmaması ve ilk kelimenin münf ile başlaması şartıyla sonuç verecekti. Haliyle cümlede başta olmayan münf içerek sözcükleri bulmayacaktı. Bu yüzden arama teriminin başına ve sonuna * koyarak işlemimizi yaptık ki; hücre içeriğinde "münf" içeriğini görünce sonuç verebilsin.

Eğersay yerine bul ve ara fonksiyonlarıyla da alternatif çözümler üretilebilir.