Hücrede bulunan IP adresine çift tıklayınca cmd çalışıp ping komutu çalışması

Excel Vers. ve Dili
2016 İngilizce
Merhabalar

Ekteki Örnek excel dosyamda G sütununda IP adresleri var.
ben bu ip adreslerine ping atmak için klasik olan ip adresini kopyalayıp windows da başlat butonundaki run satırına "ping ipadress -t" komutunu yazıp o ip adresine ping sonucuna bakıyorum.
ama ben bunu her seferinde bu şekilde yapmak yerine G sütununda tıkladığım hücredeki ip adresi ne ise o ip adresini alıp kendisi command prompt içerisinde ping komutunu karşıma çıkarsın istiyorum. bunu .bat halinede getirebiliriz hiç farketmez. biraz araştırdım ama basit bir şey bulamadım.

bilgi ve yardımınızı rica ederim

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2025
Webden cmd ile komut çalıştırabilecek bir makro bulup isteğinize göre ayarladım.
İp adresi yazan hücreye çift tıklayarak ping atmasını sağlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Alternatif;

pingle.bat dosyası içeriği
ping %1 -t

C#:
'Sayfa kodu
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
  If Intersect(Target, Range("G:G")) Is Nothing Then Exit Sub
       ip = Target.Value
       Call pingle
End Sub

'Modul1 kodu
Public ip As String
' bat dosyasının yolu. d:\temp\pingle.bat"
Sub pingle()
   CommandString = "d:\temp\pingle.bat" + " " + ip + " "
   Call Shell("cmd.exe /c" & CommandString, vbNormalFocus)
End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 İngilizce
@Cengiz Demir üstadım teşekkür ederim. emeğinize bilginize sağlık

@Asri üstadım sizin kodu denediğimde ise hata aldım. "ip = Target.Value" kısmında ip yi bloklu hale getirerek Compile Error hatası veriyor.
Function call on left hand of assignment must return Variant or Object yazıyor hata içeriğinde
Bu hatayı nasıl düzeltebilirim.

bir de 2. bir soru sormak isterim.
Bu sayfa1 de "Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)" altında birden fazla makro kodu görevide var farklı hücrelere çift tıklayarak yaptırdığım çok başka şeyler var. yani anlaycağınız Sayfa1 içerisinde bu ping kodu dışında çok daha fazla kod var

şimdi sorum şu. ben bazen bu sayfa1 de bulunan verilerimin bir kopyasını yrı bir makro kodu ile hem mail yolluyorum hemde belirlediğim bir path var o dizin altına bu dosyanın kopyasını sadece syfa1 olarak kopyalatıp o dizine ayrı bir excel dosyası olarak sadece bu sayfa1 i gönderiyorum.

Ben bu syfa1 dosysını ayrı bir excel gönderirken sadece bu bu ip ping kod içeriğinide o dosyanın içeriğine gömerek gönderebilir miyim.

yani ben o maille yolladığım dosya veya o dzine attığım dosya içeriğinde sadece sayfa1 deki verilerim değil bir de bu ip ping koduda bu kopya halideki excel dosyasında olsun istiyorum. bu mümkün müdür bilgilerinizi rica ederiö

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Rica ederim :)

İsterseniz kodları sağ klik içine de alabilirsiniz.
C++:
Private Sub Worksheet_BeforeRightClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)

End Sub
Yanlış anlamadıysam. Sayfa1 başka bir excel dosyasına kopyalansın, sadece ping ile ilgili kodlar kalsın ve diğerleri silinsin isitiyorsunuz.
Ben o şekilde kodlama yapamam. Ama belki başka bir üstad ayarlayabilir. :)

@Cengiz Demir üstadım teşekkür ederim. emeğinize bilginize sağlık

@Asri üstadım sizin kodu denediğimde ise hata aldım. "ip = Target.Value" kısmında ip yi bloklu hale getirerek Compile Error hatası veriyor.
Function call on left hand of assignment must return Variant or Object yazıyor hata içeriğinde
Bu hatayı nasıl düzeltebilirim.

bir de 2. bir soru sormak isterim.
Bu sayfa1 de "Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)" altında birden fazla makro kodu görevide var farklı hücrelere çift tıklayarak yaptırdığım çok başka şeyler var. yani anlaycağınız Sayfa1 içerisinde bu ping kodu dışında çok daha fazla kod var

şimdi sorum şu. ben bazen bu sayfa1 de bulunan verilerimin bir kopyasını yrı bir makro kodu ile hem mail yolluyorum hemde belirlediğim bir path var o dizin altına bu dosyanın kopyasını sadece syfa1 olarak kopyalatıp o dizine ayrı bir excel dosyası olarak sadece bu sayfa1 i gönderiyorum.

Ben bu syfa1 dosysını ayrı bir excel gönderirken sadece bu bu ip ping kod içeriğinide o dosyanın içeriğine gömerek gönderebilir miyim.

yani ben o maille yolladığım dosya veya o dzine attığım dosya içeriğinde sadece sayfa1 deki verilerim değil bir de bu ip ping koduda bu kopya halideki excel dosyasında olsun istiyorum. bu mümkün müdür bilgilerinizi rica ederiö