Soru Hücreye yapıştırılan formülde hata oluyor.

Excel Vers. ve Dili
Office365(türkçe)
Dim ws As Worksheet
Set wb2 = ThisWorkbook
Set ws = wb2.Sheets(2)

Application.ScreenUpdating = False 'Ekranı güncellemeyi kapat
Application.Calculation = xlCalculationManual 'Hesaplama modunu manuel yap

'H2 hücresindeki veriyi sakla
Dim saklananVeri As Variant
saklananVeri = ws.Range("H2").formula

'Sayfa içindeki tüm verileri sil
ws.Cells.ClearContents

'H2 hücresine saklanan veriyi geri yükle
ws.Range("H2").formula = saklananVeri

Çok Basit şekilde bir formülü h2 hücresinde bırakıp tüm verileri silip sonra o formülü oraya geri koymak istiyorum. Ancak işlem sırasında formülümdeki A:A gibi aralıkların başına @ işareti geliyor bunun olmamasını nasıl sağlarım lütfen yardımcı olun.

=EĞER(E2>1;BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;A:A;G:G));3);1)+TOPLA(BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;A:A;G:G*F:F));3);SIRALI(E2-1;;2)));G2)
=EĞER(E2>1;BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;@A:A;G:G));3);1)+TOPLA(BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;@A:A;@G:G*@F:F));3);SIRALI(E2-1;;2)));G2)

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-02-2027
1-İLKEŞLEŞEN(SWITCH) formülünün uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir belki, ÇAPRAZARA(XLOOKUP) / FİLTRE ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
2-Formüldeki işlemleri neden makro ile yapmayı denemiyorsunuz?
3-veriyi sakla kısmı neden ihtiyaç oluyor anlamadım, makro ile hücreye şu formülü gir demek daha iyi olmaz mıydı?
4-Yİne bu şekilde yapacaksanız, formül metnini formül olmayacak bir formatta saklarsanız, bu şekilde düzeltme yapmaya çalışmayabilir.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Denedim fakat formülde @ gibi yada herhangi bir değişiklik olmadı.

acaba başka bir kod mu tetikleniyor.
Kodun başına
application.enableevents=false
sonuna
application.enableevents=true

yazarak dener misiniz.

Yada aşağıdaki kısa kod sanırım işinizi görecektir.
Kod:
Sub test()
    ThisWorkbook.Sheets(2).Cells.ClearContents
    Range("H2").FormulaLocal = "=EĞER(E2>1;BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;A:A;G:G));3);1)+TOPLA(BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;A:A;G:G*F:F));3);SIRALI(E2-1;;2)));G2)"
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office365(türkçe)
1-İLKEŞLEŞEN(SWITCH) formülünün uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir belki, ÇAPRAZARA(XLOOKUP) / FİLTRE ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
2-Formüldeki işlemleri neden makro ile yapmayı denemiyorsunuz?
3-veriyi sakla kısmı neden ihtiyaç oluyor anlamadım, makro ile hücreye şu formülü gir demek daha iyi olmaz mıydı?
4-Yİne bu şekilde yapacaksanız, formül metnini formül olmayacak bir formatta saklarsanız, bu şekilde düzeltme yapmaya çalışmayabilir.
Merhaba.
Denedim fakat formülde @ gibi yada herhangi bir değişiklik olmadı.

acaba başka bir kod mu tetikleniyor.
Kodun başına
application.enableevents=false
sonuna
application.enableevents=true

yazarak dener misiniz.

Yada aşağıdaki kısa kod sanırım işinizi görecektir.
Kod:
Sub test()
    ThisWorkbook.Sheets(2).Cells.ClearContents
    Range("H2").FormulaLocal = "=EĞER(E2>1;BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;A:A;G:G));3);1)+TOPLA(BÜYÜK(SÜTUNA((İLKEŞLEŞEN(A2;A:A;G:G*F:F));3);SIRALI(E2-1;;2)));G2)"
End Sub
office 365'te Örtük kesişim işleci: @ özelliği aktive edilmiş. Bu sebeple artık yeni formüller formülün cinsine göre (https://support.microsoft.com/tr-tr/office/örtük-kesişim-işleci-ce3be07b-0101-4450-a24e-c1c999be2b34) direk olarak @ ile başlıyor. Formül zaten makro içine gömülü fakat bu sorunu geçmekiçin copy paste yapmaya çalıştım ama olmadı. Bende direk .formule ile kendim girdim ingilizce olarak(
For i = 2 To lastRow
ws.Cells(i, "H").Formula2 = "=IF(E" & i & ">1,LARGE(TOCOL((SWITCH(A" & i & "," & "A:A" & "," & "G:G" & ")),3),1)+SUM(LARGE(TOCOL((SWITCH(A" & i & "," & "A:A" & "," & "G:G" & "*" & "F:F" & ")),3),SEQUENCE(E" & i & "-1,,2))),G" & i & ")") . Doğru yazım bu şekilde olacak dün çözdüm. Burda kritik kısım local alınmasını sağlamak için. ".formula2" şeklinde yazmamız lazım. Çok zorladı en az 6 saatim gitmiştir ama bu problemi yaşayanlar buradan yararlanır umarım.
Düzeltme!:{""} işaretleri fazla gelebilir tam düzenleme yapmadım anlayanlar fazlalıkları silebilir, ama gerekli değil sadece kaba görünüyor o kadar.

Excel Vers. ve Dili
Office365(türkçe)
Çözüldü.