iaşe programı hazırlamak istiyorum . ama beceremiyorum

iyi günler
iş yerimde giriş çıkışlarımı düzenliyeceğim bir mini yazılım yapmak istedim ama beceremedim. biz personele yemek çıkaran bir kuruluşuz. bunun için yemek hesabı yapmam gerekiyor. öncelikle bir yemeğin adını yazmalıyım bir sütuna . sonra karşısına yemeği oluşturan malzemelerin dökümlerini yapmalıyım. bu sabit bir kere yapacağım bir tanımlama olacak. zamanı geldikçe bu bilgiye başvuracağım. mesela haftada bir veya iki kere . mesela a sütunu 1 hücrede kuru fasülye yazdım. b sütunu 1. hücrede 60 gr fasülye, b sütunu 2. hücrede 90 gr koyun eti, b sütunu 3. hücrede 10 gr çiçekyağı gibi. daha sonra başka bir çalışma sayfasında matbuu şekilde hazırladığım yemek tabelamda, yemeğin adı yerine kuru fasülye yazdığımda tabelada diğer kısımdaki malzeme listeleri bölümüne kuru fasülyenin içine konulan malzemeleri tanımladığımız yerden gramajlarla personel sayısını çarparak hesaplasın ve sonucu versin. böylece ben ne kadar malzeme ile yemek yapacağımı bileyim. ama benim iş yerimde farklı yaş gruplarından yemek yiyen kişiler var. ve hepsini yemek lerini oluşturan malzemelirinin gramajları farklı. mesela kuru fasülye için a kişisine 60 gr fasülye b kişisine 50 gram fasülye c kişisine 75 gram fasülye oluyor. ve normal hafta içi bir günde sabah öğle akşam yemekleri var. yani o kadar çok parametre varki ben işin içinden çıkamadım.
a- yemeği oluşturan malzemelerin gramajları
b-farklı yaş gruplarına göre gramaj çıkılması
c-her yaş grubunun sayısının yazılıp malzemelerin gramlarıyla çarpılarak çıkılması gereken malzeme miktarının bulunması
d-günde üç öğün için bu hesabın yapılması ve bir kerede sonuca varılması. yani yarının yemek listesi elimde iken ben yemek isimlerini girip ertesi gün mutfağa pişirmesi için vermem gereken malzemelerin dökümünü alabilmeliyim.
çok karışık geliyor bana onun için yardımınıza ihtiyacım var. belki sizin için kolay bir hesaptır. yardımcı olursanız sevinirim.
İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler.
ali erdem can 0 232 369 46 63

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba

Ã?ncelikle hoşgeldiniz. Yazdıklarınızdan her ne kadar sorunuz anlaşılır olsada bir örnek dosya eklebilirmisiniz. Bu durumda sorunuz çok daha iyi anlaşılacaktır. Ã?rneğin farklı yaş gruplarının listesi ve bu gruplara göre bir yemeğin malzemelerinin neler olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu tip bilgileri içeren bir örnek eklemenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Ã?rneğinizde en az iki çeşit yemeği örnek verirseniz, tasarım yapmak kolaylaşacaktır.

Aşağıdaki linkte dosya ekleme işleminin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2489

X

xxrt

Misafir
Size başlangıç olarak bir doys..
Bundan sonra artık sorularınızı bekliyoruz.
1 soru benden olsun.
*ComboBox'ta seçilen verinin Listboxta Görünmesi

İstediğiniz gibi bir örnek oluşturdum. umarım istediğiniz bilgileri gönderebilmişimdir.
iyi çalışmalar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn babarazi

Dosyanızı inceledim. İstediğiniz çok kolay değil,üzerinde ciddi olarak düşünülmesi ve tasarım yapılması gerekiyor. Bu nedenle cevap biraz gecikebilir,biraz sabırlı olmanızı rica ediyorum.

tamam. Umarım fazla Israrcılığımla rahatsız etmemişimdir. size kolay gelsin. tekrar binlerce teşekkürler. iyi çalışmalar.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Sayın babarazi,
Access bilginiz varmı?
Gönderdiğiniz dosyayı inceledim ve mesajda belirttiğiniz detayları da okudum.
Bana göre bu çalışmayı Access üzerinde yapmak hem daha kolay hem daha etkili olacaktır.

Ancak eğer Access bilginiz yoksa bizim size dosyayı hazırlayıp sunmamız pek işinize yaramaz, zira tasarımda ve yapıda değişiklik yapamazsanız belli bir zaman sonra programın kullanımı size sorun olabilir.

Hüseyin'in bahsettiği gibi bencede tam access'lik proje.
Böyle bir problemde excel yerine access kullanmak veri giriş çıkış kolaylığı, veri güvenliği, raporlama, grid üzerinde combo kullanabilmek, master detail form avantajı vs. gibi bir çok bakımdan çözümü çok daha anlaşılır ve kolay yapar.

*Gıda birimlerinin tanımlanacağı bir tablo.
*Yaş gruplarının tanımlanacağı bir tablo.
*Yemek+yaş grubunun tanımlanacağı Yaş grubu ve Gıda birimleri tablosu ile ilişkili bir tablo.

Sn jale access'i buraya getir!

(bkz. Büyük kaptan takımı buraya getir!)

İlginize tekrar teşekkürler. Eğer access bu işi çözer diyorsanız ben öğreneyim ve öyle deneyeyim. Çünkü hiç access le işim olmadı ve hiç başvurmamız gerektiği konunsunda bir tavsiye almadım. Ben hızlı bir şekilde access ile çalışmaya başlayıp bir şeyler yapmaya çalışacağım. Umarım access yolcuğumdada beni yalnız bırakmazsınız. :)
tekrar ilgi ve alakalarınıza binlerce taşekkürler.
iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Access başlığı altındaki sorularıma cevap alamayınca ben tahmi bir dosya hazırladım makrolar ile.
Aslında daha pek çok özellik vs eklenebilir, bu şekli işinize yararsa bu dosyayı baz alarak forumdaki arkadaşların desteğiyle daha geliştirilebilir.

Bir deneyin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn danersin

Tebrik ederim, çok emek harcamışsınız, Sn babarazi, Þimdi bu çalışmayı yönlendirmek size düşüyor gerekli tabloları oluşturup,ne istediğinizi netleştirirseniz çalışmayı hep beraber geliştirebiliriz.

teşekkürler

öncelikle çok teşekkür ediyorum . çok emek harcamışsınız. çok güzel olmuş. Þu an sadece yüzeysel inceledim. yarın iş yerinde, elimizde bulunan ve diyetisyenler tarafından hazırlanmış olan yemeklere göre yaş grupları için gerçek gramajları girip test edeceğim. sorunsuz çalışacağını ümit ediyorum. ellerinize sağlık. ilginize, alakanıza ve çabalarınıza binlerce teşekkürler. iyi günler.

mükemmel,mükemmel,mükemmel,

tek kelime ile mükemmel. bir iki tane küçük ayrıntı var. eğer onların çözümlerinide verebilirseniz tam anlamıyla üzerinde çalışmaya ve raporları almaya başlayabilirim.
1- gyt nin içindeki başlık; günlük çıktı alacağımız için yukarıdaki başlıkta yg1 - 0-12 aylık, yg2 - 1-2 yaş, yg3 - 3-5 yaş, yg4 - 6-12 yaş ve yg4 - personel olarak adlandırılırsa iyi olur. çünkü biz ne olduklarını biliyoruz fakat, amirler net olarak tanımları görmek istiyor.
2- gyt de üstte sağda yemek yiyenler kişi sayılarını toplayarak alıyor. orada sadece günlük mevcut bilgisi açısından (öğlen yemeği esastır) kişi sayısı olmalı.öğünlerin ayrı ayrı yemek yiyenlerinin toplamı olmamalı.
3- gyt de en sağdaki yaş gruplarının yemek isimleri listesinde , personelde ikindi kahvaltısı bölümü var. Personel için ikindi kahvaltısı çıkılmıyor. bu kısıma gerek yok. İkindi kahvaltısı sadece personel harici yaş gruplarına çıkıyor.
4- diğer access bölümünde sormuştunuz; bir yemeğe 10 dan fazla malzeme girmiyor. siz yirmi satırlı yapmışsınız. O konuda bir sorun yok.

ben bir rapor hazırlayıp çıktı aldım. daha üzerine bilgiler giriyoruz. biz mevcut haliyle çalışmaya başladık. yukarıda anlattığım düzeltmelerle tamamen hazır olacak. ama bu hali bile çok büyük bir nimet bizim için.
tekrar çabanız, desteğiniz ve yardımlarınız için binlerce teşekkür.
iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
1 . SORUNUZ : BAÞLIKLARI YR SAYFASINDAN ALIYOR DİÐER SAYFALAR.
YR SAYFASINDA DEÐİÞİKLİK YAPMANIZ YETERLİ.

2. SORUNUZ : O SAYFADAKİ TOPLAMLARI BEN PROGRAMDA KULLANMADIM, İSTEDİÐİNİZ GİBİ DEÐİÞİKLİK YAPABİLİRSİNİZ O SAYFADAKİ TÜM FORMÜLLERDE.

3. SORUNUZ : 2. SORU İLE AYNI, O HÜCREDEKİ FORMÜLÜ SİLMENİZ YETERLİ. VERİ GİRİÃžİ YAPAR İKEN VE FORMÜLLER İLE OYNARKEN
DOSYANIZIN ARASIRA YEDEÐİNİ ALMAYI İHMAL ETMEYİN.

4. SORUNUZ : BELKİ BİR GÜN ÇİN USÜLÜ İNGİLİZ SOSLU İTALYAN PİZZASI EKLERSİNİZ MENÜYE:))

NOT :
BU SÃ?YLEDİKLERİNİZİ DÜZELTİP EKLİYORUM DOSYAYI.
NETİCEDE 1-2 SAAT BAKTIM PROGRAMA, EKSİKLERİ ÇIKACAKTIR. BURADAYIZ.

Ã?RNEÐİN İLK GÃ?NDERDİÐİM DOSYADADA YAZDIÐIM GİBİ YEMEK İSİMLERİNİ
VEYA MALZEME İSİMLERİNİ GİRERKEN BİR HARF HATASI BİR SÜRÜ
HATAYA YOL AÇABİLİR. BUNUN İÇİN YEMEK VE MALZEME LİSTESİNİN TAM BİR
LİSTESİNİ ÇIKARTARAK VERİ DOÐRULAMA UYGULAMAKTA FAYDA VAR.
2. BİR KISITTA REÇETELERİ GİRER İKEN BAZISI TAM SAYI BAZISI KÜSURATLI SAYI
OLACAKTIR, ÞU ANDA GYT'DE TAMAMI TAMSAYI GİBİ GÃ?STERİLİYOR, KÜSURATLARI
HÜCRE BİÇİMLENDİRME İLE AYARLAYABİLİRSİNİZ.

büyük harfler için özür.

TEÞEKKÜR.

şimdilik bir sorun yok gibi gözüküyor. değerleri giriyoruz ve raporları almaya başladık. eğer ileride bir sorun olursa tekrar yardımlarınıza müracat edeceğim. çabalarınız ve yardımlarınız için size ve nezdinizde tüm excel.web çalışanlarına teşekkürler. iyi çalışmalar.

not: Çin usulü pizzanın tarifini yollarsanız seviniriz :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sevindim. Kolay gelsin. :)

nezdinizde tüm excel.web çalışanlarına teşekkürler. iyi çalışmalar.
Bu ifadeyi daha öncede bir iki arkaddaşın kullandığını gördüm. Çalışan değil arkadaş, grup vs deyin. Kendimi tuhaf hissediyorum çalışan deyince. Yoksa bu forumun da ticari amaçları varda benimmi haberim yok. Bende sörf yaparken denk geldim girdim de..

Çin usulü pizza için önceitalyanca bilen çinli bir aşçı bulmak gerekiyor. :D

özür

aslında sitenin tam içeriğini bilmediğim için öyle yazdım . umarım kimseyi kırmamışımdır. maksadını aşan cümleler kurmamaya çalışırım genelde ama bu sefer galiba düşünmeden yazmışım. ve galiba bu heyecandan oldu. emeği geçen herkese binlerce teşekürler.
iyi günler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
umarım kimseyi kırmamışımdır.
Sn babarazi

Yukarıdaki cümleniz nedeniyle üzüntü duydum,böyle cümlelere hiç gerek yok,kırılmamız için hiç bir sebep yok,bu vesile ile yeni üye olan arkadaşlarada bilgi vermek maksadıyla kısa bir açıklama yapayım. Forumumuzdaki tüm çalışmalar tamamen gönüllülük esasına göre yapılmaktadır. Hiç bir ticari amacımız olmadığı gibi,tek amaç;karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde bilgi alışverişi ve yardımlaşmadır. Bu yardımlaşma; temelde excel,makro,vba,access üzerine olsada yeri geldiğinde mizah bölümümüzde hep beraber gülüp eğlendiğimiz gibi,güncel ve diğer bölümlerimizde her çeşit konuyuda tartışabiliyoruz. Siz değerli üyelerimizinde bizlere gerek soru,gerek cevaplarıyla katkıda bulunması tek dileğimizdir.