IBAN Numarası Oluşturma ve Kontrol Etme

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın arkadaşlar,

Bir haftaya yakın üstünde çalıştığım bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu uygulamada göreceğiniz gibi bir çok bankanın IBAN numarası oluşturma algoritmaları bulunmakta. Bunlarla IBAN numaranızı oluşturabilirsiniz. Ancak başta kontrol amacıyla bankaların kendi web sitelerinden kontrol etmenizi de öneririm. Gözden kaçmış bir şey olabilir.

UYARI
Bu uygulama eğitim amaçlıdır.
Banka hesaplarınızın IBAN'larını almak için Bankanıza başvurunuz.
Hesaplarınıza ait IBAN`larınızı yalnızca Bankanızdan alabilirsiniz.
Başka kişi, kurum ve kuruluşların hesabınıza IBAN üretme yetkisi bulunmamaktadır.
Uygulamadan oluşacak hatalardan sorumlu değiliz.

Herkese iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba Sayın modalı,

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Çok faydalı bir çalışma olmuş. Tebrik ederim, elinize sağlık.

.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Sayın modalı, çok faydalı bir uygulama geliştirmişsiniz... Elinize sağlık..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Modalı;

Emek kokan ve hatasız çalışan bu uygulamayı paylaştığınız için çok teşekkürler.

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İŞ: 2021 Win Eng
şahane.
benim kontrollerde de hatasız.
teşekkürler.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Sayın modalı ;
paylaşım için çok teşekkürler

listede vakıf bankı göremedim yokmu? yada gözden kaçmıştır herhalde

Excel Vers. ve Dili
Sayın modalı ;
paylaşım için çok teşekkürler

listede vakıf bankı göremedim yokmu? yada gözden kaçmıştır herhalde
Sayın halit3

Evet haklısınız Vakıfbank yok, çünkü 3 ayrı hesaplama yöntemi var.

Ayrıva Fortis Bank ile Şeker Bank da yok. Onlarla ilgili ne web sayfalarında hesaplama tarzları var ne de hesap numarası ve iban numaralarını bulabildim.

Zaman içierisinde bu bankaların da algoritmalarına ulaşırsam uygulamaya eklerim.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2009 arapça
Sayın modalı, acil olarak yardıma ihtiyacım var.

Elimde listelerce müşteri hesapları var ve bu hesapların iban na excelde en basit şekilde dönüşmesi lazım. Google da iban'a dönüştürme formülleri arasamda bulamadım.

Sizden ricam halkbank'a ait dönüştürme formülünü yazarmısınız. Elimdeki liste sadece halkbank'a ait. Şube ve hesap no ları mevcut olan mudilerin ibanlarını nasıl hesaplarım. Mümkünse makro kullanmadan basit formülasyon şekilde olursa daha iyi olur.

Excel Vers. ve Dili
Sayın chakmakci,

Geç cevap için kusura bakmayın. IBAN numaralarını oluştrurmak için iki fonksiyona ihtiyacınız var.

Kod:
Public Function ibanHalk(banka As String, subeKodu As String, hesapNo As String) As String
Dim kk As Integer
Dim k As Double
Dim iban As String

k = 292700
kk = 0

If Len(subeKodu) < 5 Then
        If Len(subeKodu) = 4 Then
            subeKodu = "0" & subeKodu
            Else
            subeKodu = "09" & subeKodu
        End If
    End If
    If Len(hesapNo) < 11 Then
        For s1 = 1 To 11 - Len(hesapNo)
            hesapNo = "0" & hesapNo
        Next
    End If
iban = banka & kk & subeKodu & hesapNo & k
ibanHalk = "TR" & ibanKontrol(iban) & banka & kk & subeKodu & hesapNo
End Function
ve

Kod:
Public Function ibanKontrol(iban As String) As String
Dim iban1 As Variant
Dim x As Integer

For x = 1 To 27 Step 2
    iban1 = Val(iban1 & Mid(iban, x, 2)) Mod 97
Next x

ibanKontrol = 98 - iban1

If Len(ibanKontrol) < 2 Then ibanKontrol = "0" & ibanKontrol

End Function
Halk bankası için IBAN oluşturmak istediğinizde gerekli olanlar:

Halk bankasının banka kodu: 00012 Banka kodu sabittir bunu kullanabilirsiniz.

Hesaba ait şubenin şube kodu.
IBAN ını oluşturduğunuz hesabın hesap numarası:

Yukarıdaki iki fonksiyonu bir modüle kopyalayın ve IBAN ı oluşturacağınız sütunda ise:

Kod:
= ibanHalk(00012, şubekoduhücresi, hesapNo hücresi)
olarak kullanın. Takıldığınız nokta varsa uygulamanızı ekleyin yardımcı olayım.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2009 arapça
Sayın modalı, cevabınız için çok teşekkürler ancak verdiğniz kodlarla excel'deki hesap numaralarımı nasıl iban'a çevireceğimi bulamadım. Malesef bu konuda zayıfım makro vs. daha önce kullanmadım.

Aslında kendimce birşeyler yapmaya çalıştım, beni en çok zorlayan TRXX***** gbi iban numarasında 2 haneli olan kontrol kodunu oluşturmaktı. Zaten gerisini bir çok hesap numarası için benzer. Biraz araştırmayla bu kodun nasıl oluşturulduğunu ögrendim. Başındaki TR önce sayısallaştırılıyor, ardından XX kontrol koduna 00 verilip iban numarasının sonuna atılıyor, ardından bu numaranın Mod97 ile kalanı bulunup 98'den çıkarılıyor.

ÖR: IBAN = BE62510007547061
Kontrol kodu yerine sıfır konup ilk dört hane sona atılır.
510007547061BE00
Harfler sayısallaştırılır.(B:11 E:14)
510007547061111400
Mod97 alınıp sonuç 98'den çıkarılır
MOD97=36 98-36= 62

Bunu bulduktan sonra excelde zaten banka ve şube kodu belli olan hesap numaralarımın kontrol kodlarını hesaplatmak çokda zor olmazdı diye düşünürken ta ki exceldeki 15 hane sınırlamasına takılana kadar. Durum böyle olunca bende parça parça MOD almak zorunda kaldım. Hesap numarasına kadar olan yerin(banka ve şube kodları hepsi aynı oldugundan) önceden MOD97 aldım sonra bunu formülde hesap numarasını ekleyip tekrar MOD97 aldım ve son numaralarda aynı oldugundan onunda son kez MOD97 aldım. Nihayetinde Kontrol kodunu buldurmayı başardım. Ancak şube farklı olunca formülü azıcık değiştirmek gerecek. Sonrada birleştir konutuyla TR kontrol kodu ve hesap numaralarından iban'ı buldum. Kısaca kulağı tutmak için kolu bacaklardan doladım desem yeridir. İlgili dosyam ektedir. Ancak bir iki sorun var onu çözemedim. Örnegin kontol kodu tek haneli olarak hesaplanınca haliyle iban eksik çıkıyor. Başına sıfır koydurmayı becerdim ama birleştir komutunda bunu hala tek hane olarak alıyor.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Sayın chakmakci,

Hiç dediklerinize bulaşmadan örneğinize ikinci sayfa ekledim ve bir modüle fonksiyonları ekledim.

Modül eklemek için Alt+ F11 basıyorsunuz ekle menüsünden modülü seçiyorsunuz, yeni modül oluşunca fonksiyonları içine kopyalıyorsunuz.

Sayfada fonksiyon ekleye bastığınızda açılan penceredeki açılan kutudan kullanıcı tanımlıyı tıklarsanız iki fonksiyonu göreceksiniz.

Ancak dikkat ettiğim şube kodları değişebilir. sizin örnekte şube kodlarınız aynı 9719.

Daha önce dediğim gibi banka kodu: 000012

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2009 arapça
Çok teşekkür ederim. İnanılmaz işime yaradı, yüzlerce hesap numarasını stajerlere kopyala yapıştır yaptırmaktanda kurtulmuş oldum. Evet benim ki dediğim gibi kulağı tersten tutmaktanda öte birşey ancak aklıma bu geldi. Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Mikdad

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
Dostlar,
Elimde ziraat bankası İban Noları var Kurumda Kullandığım, Fakat bu İbanları benim şube kodu , hesap no ve uzantı diye 3 farklı sekmeye bölmem lazım bunun bir yolu var mıdır. yani ben örnek veriyorum.
a1 hücresine iban noyu yapıştıracağım, b1(şube kodu),c1(Hesap No),d1(uzantı) diye çevirmesi lazım bana yardımcı olurmusunzu lütfen.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Bu konuya mesajı Sayın modalı'ya mail gitsin diye yazıyorum.