İki excel kitabını farklı pencerelerde açınca gelen hata messajı

Excel Vers. ve Dili
2010 pro plus türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-06-2024
Excel kitapları farklı pencerelerde açılması için microsoft fix düzenlemesini uguladım. Ancak bundan mıdır bilmiyorum birincisinden sonra açtığım excell kitaplarında hata mesajı veriyor. Bu mesajın gelmesini nasıl engelleyebilirim? Hata mesaı;
"PERSONAL.xlsb, düzenlemeye karşı kilitlenmiş.
'Salt Okunur' açın veya salt okunur açmak ve belge artık kullanımda olmadığında bildirim almak için 'Bildir'i tıklatın."

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Yaptığınız fix sanki farklı pencerelerde açmak yerine. Her açtığınız dosya için yeni bir excel açıyor gibi.
İlk açtığınız excel tarafından, personal.xlsb dosyası kullanımda olduğu için; açılan her diğer excel de
bu dosya yeniden açılmaya çalışılıyor ve onay istiyor.

Bence geri alabiliyorsanız o fixi geri alın ve farklı bir fix yöntemi varsa onları uygulayın.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Excel 2013 zaten her dosyayı ayrı pencerede açıyor.

Penceleri ayırmak için windows 10 da görev çubuğu ayarlarından görev çubuğunda düğmeleri birleştir ayarını hiçbir zaman yapabilirsiniz.
(Farklı windows sürümleri içn ayarlar başka yerden yapılıyor olabilir.)

Eğer 2010 ve altı sürüm için ayar yapacaksanız; Excel'in kendi ayarlarında bu seçenek mevcut.

Örn. Excel 2010 da Dosya / Seçenekler / Gelişmiş / Görüntü / Görev çubuğundaki pencereler..

Excel Vers. ve Dili
2010 pro plus türkçe
02-06-2024
Yaptığınız fix sanki farklı pencerelerde açmak yerine. Her açtığınız dosya için yeni bir excel açıyor gibi.
İlk açtığınız excel tarafından, personal.xlsb dosyası kullanımda olduğu için; açılan her diğer excel de
bu dosya yeniden açılmaya çalışılıyor ve onay istiyor.

Bence geri alabiliyorsanız o fixi geri alın ve farklı bir fix yöntemi varsa onları uygulayın.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Excel 2013 zaten her dosyayı ayrı pencerede açıyor.

Penceleri ayırmak için windows 10 da görev çubuğu ayarlarından görev çubuğunda düğmeleri birleştir ayarını hiçbir zaman yapabilirsiniz.
(Farklı windows sürümleri içn ayarlar başka yerden yapılıyor olabilir.)

Eğer 2010 ve altı sürüm için ayar yapacaksanız; Excel'in kendi ayarlarında bu seçenek mevcut.

Örn. Excel 2010 da Dosya / Seçenekler / Gelişmiş / Görüntü / Görev çubuğundaki pencereler..
Teşekkürler fix işlemini geri aldım ancak, isteiğim görev çubuğunda iki ayrı şekilde görünmesi değil. İstediğim iki excell çalışma kitabını aynı anda masaüstnde görüntüleyip birini sola diğerini sağa yaslayıp aynı anda ikisiyle birden çalışabilmek.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

İki belgeyi açtıktan sonra GÖRÜNÜM menüsünde,
TÜMÜNÜ YERLEŞTİR => DİKEY YERLEŞTİR seçeneğini kullanarak denediniz mi?
.

Excel Vers. ve Dili
2010 pro plus türkçe
02-06-2024
Merhaba.

İki belgeyi açtıktan sonra GÖRÜNÜM menüsünde,
TÜMÜNÜ YERLEŞTİR => DİKEY YERLEŞTİR seçeneğini kullanarak denediniz mi?
.
Evet dikey yerleştir çalışıyor ama ben o şekilde alışamıyorum. İki ayrı çalışma kitabı şeklinde açılmasını sağlayabilir miyiz?

Excel Vers. ve Dili
2010 pro plus türkçe
02-06-2024
Microsoft fix yeniden uyguladım. Şu anda istediğim gibi iki ayrı pencerede görüntülüyebiliyorum. Ancak PERSONAL.XLB yi silmek zorunda kaldım çünkü sürekli hata mesajı veriyor.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Personal.xlb ; tüm excel dosyalarında ortak olarak kullanabileceğiniz makroların kaydedildiği kitaptır. Eğer böyle bir ihtiyacınız yoksa sorun olmaz.. :)