İki farklı kriteri denetleme

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - 2013 İngilizce
Her 2 farklı kriterinin doğruluğunu test ettikten sonra istediğim şeyi yazması gerekiyor
Formülün 1 kısmını yazdım ama kalan kısmı için hatalı sonuç alıyorum

Excel Vers. ve Dili
mükerrer

Eğer sadece kişilerdeki mükerrer olanları bulmak isteseydim formül işe yaramıştı ama benim durumum da daha farklı:

iki veya 3 (belki daha da fazla) mükerrer kişi olması durumunda bunlardan birinin solunda (C sütununda) mükerrer yazıyorsa; diğerlerinde de aynı şeyi ("mükerrer") yazmasını istiyorum

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuz için bence TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu daha ideal bir çözüm. Örneğin dosyanızdaki B2 hücresine aşağıdaki fonksiyonu yazın ve bu fonksiyonu aşağı doğru kopyalayın.

=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(($D$2:$D$10000=D2)*($E$2:$E$10000=E2))>1;"mükerrer";"")

Not:bu fonksiyon C sütununada ihtiyaç duymaz.

Excel Vers. ve Dili
belki de ben sorumu yanlış ifade ettim

Aynı kişiden 3 tane varsa (böyle varsayalım) bunlardan iki tanesi mükerrer evet ama bu kişilerden birincisine mükerrer yazısını elle yazıyoruz. (kafa karıştırmaması açısından oraya işlemde yazalım bundan sonra)

O yüzden amacım mükerrer olanları bulmak değil de, yanına işlemde yazılmış olan 1. kişiden birden fazla olması durumunda kalan kişiler için C sütununda işlemde yazmasını istiyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sorunuz için bence TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu daha ideal bir çözüm. Örneğin dosyanızdaki B2 hücresine aşağıdaki fonksiyonu yazın ve bu fonksiyonu aşağı doğru kopyalayın.

=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(($D$2:$D$10000=D2)*($E$2:$E$10000=E2))>1;"mükerrer";"")

Not:bu fonksiyon C sütununada ihtiyaç duymaz.
Sn. levent beyin önerdiği formül işinize yaramadımı. Eğer işinize yaramadıysa örnek bir dosya üzerinde net bir şekilde örneklermisiniz. Yani 3 adet aynı kayıttan varsa ne gibi bir işlem olacak sonucu uygulayarak belirtirseniz ona göre yardımcı olmaya çalışırız.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn demirtas
İstediğiniz şeyi tam anladığımı söyleyemem ama, şöyle (sarı alan) bir şeymi?

Excel Vers. ve Dili
sanırım ekteki dosyam daha açıklayıcı oldu..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Son eklediğiniz dosyadaki C3 hücresine aşağıdaki formülü yazın ve aşağı doğru kopyalayın. Formülün doğru çalışması için mükerrer kayıtların peşpeşe olması zorunludur yani sıralı olmalıdır.

=EĞER(VE(C2="işlemde";TOPLA.ÇARPIM(($D$2:$D$10000=D3)*($E$2:$E$10000=E3))>1);"işlemde";"")

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
sn.demirtaş

Ben uğraşırken Sn. leventm sorunuzu yanıtlamış ama alternatif olsun diye yazıyorum.
Yalnız aynen Sn. leventm'in dediği gibi mükerrerlerin altalta olması gerekir.
C3 hücresine aşağıdaki formülü yazın.

=EĞER(VE(C2="işlemde";EĞERSAY($D$2:$D$11;D3)>1);"işlemde";"")

Excel Vers. ve Dili
Evet, formülün ne yaptığını anlıyorum fakat c3'e formülü yazıp da aşağı doğru çektiğinizde alttaki mükerrer kişilerden biri için elle (kişi kenan'dır) yazılmış olan "işlemde" yazısı silinmiş oluyor Böylece formül hiç bir zaman C sütunda kendimizin elle yazıdığı "işlemde" hücrelerini test etmiyor

Acaba benim anlamadığım bir nokta mı var?

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn. demirtaş

İstediğiniz bu şekil değilmi?

Sn leventm'in veya benim yazdığım formülü izah ettiğimiz gibi kopyalayıp,
1.kenan veya 1. hüseyin'in olduğu satıra elle işlemde yazın.

Excel Vers. ve Dili
Evet, son söylediğiniz daha anlaşılır oldu. Ekteki doyada formülü dediğiniz gibi ekledim.

Fakat çok şey istiyormuşum gibi gelmesin ama mükerrer olan kişilerden sadece birincisine işlemde yazınca altındakilere işlemde yazıyor İkincisine yazınca da 3.'ye yazıyor Hep alttakiler için işlem yapıyor, üsttekiler için değil Ortadakine (ya da herhang birine) işlemde yazsam kalanlara da işlemde yazsa?

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn. demirtaş
Göndermiş olduğunuz dosyada Sn. leventm in formülü boşlukları da saydığı için hatalı sonuç veriyor. Eğersaylı formülü yazarsanız daha iyi olacağı kanaatindeyim. Yazmış olduğumuz fonksiyonlar hep bir üst satırı kontrol ettiği için üsteki veriyi baz alıyor. Sizin istediğiniz şekilde döngüsel başvuruya neden oluyor . (Hem alt hemde üst satırın kontrolu.)
Ama forumdaki arkadaşlar belki sorunuza farklı bir çözüm getirebilirler.
Sağlıcakla kalın.

Excel Vers. ve Dili
Sizi gereksiz yere çok uğraştırdım gibi hissettim.. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn. demirtas

Dosyanızda eğer bir sütun ekleme olanağı varsa istediğiniz işlem şu şekilde oluyor.

Excel Vers. ve Dili
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık Sn. Kombo

Tam da istediğim şekilde olmuş aslında...