İki hücrenin karşılaştırılması

Excel Vers. ve Dili
2003 - Türkçe
Daha önce buradan yardım istemiş ve hazırlamış olduğunuz formül ile çözüme kavuşmuştum.

Ancak bugün bir sorun farkettim, biraz inceleyince formüldeki "uzunluk" parametresiyle ilgili bir durumdan kaynaklandığını farkettim. Ancak bilgim yetersiz olduğundan düzeltemedim.

=EĞER(VE(A7="";B7="");"";EĞER(VE(UZUNLUK(A7)=1;A7=0;YADA(A7<>""));"HATA";EĞER(YADA(VE(A7="";B7<>"");VE(B7="";A7<>""));"HATA";EĞER(VE(UZUNLUK(B7)=1;B7<>0;A7<>B7);"HATA";""))))

bu formülde karşılaştırılan hücrelerin ikisi de tek yada çift rakamsa istediğim gibi hatayı tespit edebiliyor. Ancak uzunluk = 1 parametresinde ikinci rakam çift hane olursa hata vermiyor. Uzunluk = 2 yaparsam bu seferde birinci rakam çift, ikinci rakam tek hane ise haat vermiyor.

Örnek dosya üzerinden yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorudaki şartları tek tek açıklarsanız daha doğru olacaktır. formülü uzunluk fonskiyonunu kaldırarak yazdım. Bu şekilde istediğiniz oluyor sanırım. Olmuyorsa şartları detaylı yazarmısınız..

Kod:
=EĞER(VE(A7="";B7="");"";EĞER(VE(A7=0;YADA(A7<>""));"HATA";EĞER(YADA(VE(A7="";B7<>"");VE(B7="";A7<>""));"HATA";EĞER(VE(B7<>0;A7<>B7);"HATA";""))))
.

Excel Vers. ve Dili
2003 - Türkçe
Sayın espiyonajl,

Yazdığınız formül istediğim sonuçları veriyor, gecenin bir yarısı benim için uğraşmışsınız, teşekkür ederim, ellerinize sağlık:bravo:.

Merhaba,

Sorudaki şartları tek tek açıklarsanız daha doğru olacaktır. formülü uzunluk fonskiyonunu kaldırarak yazdım. Bu şekilde istediğiniz oluyor sanırım. Olmuyorsa şartları detaylı yazarmısınız..

Kod:
=EĞER(VE(A7="";B7="");"";EĞER(VE(A7=0;YADA(A7<>""));"HATA";EĞER(YADA(VE(A7="";B7<>"");VE(B7="";A7<>""));"HATA";EĞER(VE(B7<>0;A7<>B7);"HATA";""))))
.