Indirect - Sumproduct / Dolaylı - Toplaçarp bir arada.

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
Merhaba ekteki tablomdaki örnekte Indirect - Sumproduct formüllerini beraber kullanmak istiyorum ama bir yere kadar getirebildim.
Dosyadaki AAB ve XXY sayfalarındaki yatay başlıktaki bilgileri, rapor sayfasına dikey gelecek. Amacım bu iki farklı şirketin, her satırda farklı ürünlerinin verilerini yanyana getirip karşılaştırmak. Ürünleri rapor sayfasındaki B' hücresinden seçiyorum.
Ben basit olarak dolaylı formülüyle istediğim satırın bilgilerini getirttim ama ben bunları şirket ismine ve ürün ismine bağlı değişken olarak gelmesini istiyorum.
Seçili veri alanlarında nümerik olmayan değerlerde olduğu için, iş karmaşık hale geldi.
Şu an iki sayfadan veri okuyor, sayfa eklenebilir.
Kullanılan formülleri öğretici şekilde açıklarsanız, benzer işleri sormadan yapmayı öğrenirim.
Detaylı açıklama tabloda.
Bilvesile tüm forumun bayramı mübarek olsun.
Teşekkür ederim.
Selam, sevgi, saygı.

Ekli dosyalar

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
Deneme yanılmayla formülü oluşturdum ama sadece nümerik alanlarda C:I arasında çalışıyor. Halbuki benim aralığım C:AZ arası buralarda text alanlarda var. ISNUMBER'la çözüldüğünü biliyorum ama formülü oluşturamadım.

Ekli dosyalar

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
Araştırarak çözümünü buldum.

=SUMPRODUCT(INDIRECT("'"&C$2&"'!"&"$C$4:$AY$40");((INDIRECT("'"&C$2&"'!"&"$A$4:$A$40")=$B$2)*((INDIRECT("'"&C$2&"'!"&"$C$2:$AY$2")=$B5)*ISNUMBER(INDIRECT("'"&C$2&"'!"&"$C$4:$AY$40")))))

Son düzenleme: