İndis ve Düşeyara arasındaki fark

xternet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2028
Merhaba arkadaşlar,

Ben genelde çalışmalarımda ihtiyacım olduğu zaman düşeyara foksiyonunu kullanırım. Geçen gün farkettim, indis fonksiyonuda aynı işe yarıyormuş.

=İNDİS(B3:B9;D4)

=DÜŞEYARA(D4;A3:B9;2;0)

Bu iki foksiyonda aynı sonucu veriyor.

1- Aralarında nası bir fark var?
2- Çalışmamda yüzlerce kez kullanacağım için, hangisi daha az yer tutar? Yada daha hızlı çalışır?

Beni aydınlatırsanız çok memnun olucam.
İyi çalışmalar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

İNDİS fonksiyonu ile tablo dizisindeki satır ve sütun numaralarının (Satır-Sütun olarak iki değişken kriteri siz belirlemelisiniz.) kesişim noktasındaki veriyi elde edersiniz. Bu fonksiyon ile tablo dizinizin solundaki verilere ulaşabilirsiniz. Satır ve sütun noları bilinmediği durumlarda KAÇINCI fonksiyonu ile beraber kullanılarak formül esnek olarak kullanılabilir.

DÜŞEYARA fonksiyonu ile bir veriyi tablo dizisinde aratıp, bulunan ilk satırdaki verinin sağa doğru belirtilen sütun indis sayısındaki (Sütun İndis Sayısı kriterini siz belirlemelisiniz.) veriyi elde edersiniz. Dikkat ederseniz DÜŞEYARA satır sayısını kendisi bulmaktadır. İNDİS fonksiyonunda ise bu sayıyıda sizin belirtmeniz gerekir. Bu fonksiyon ile tablonuzun solundaki verilere ulaşamazsınız.

Her iki formülde hızlı sonuç vermektedir. Formülleri kullanmayı tercih ederken tablolarınızın yapısı çok önemlidir. Eğer DÜŞEYARA fonksiyonu ile sadece sütun indis sayısını vererek sonuca ulaşabiliyorsanız onu tercih etmelisiniz. Eğer satır ve sütun sayısını belirterek sonuca ulaşmak istiyorsanız bu durumda İNDİS fonksiyonunu tercih etmelisiniz.

xternet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2028
Sayın Korhan Ayhan,

Tatmin edici açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.