İŞ Takİp Panosu OluŞturma

OLUŞTURMAK İSTEDİĞİM DOSYA "PROGRAM" DOSYASIDIR.

1- pano dosyasında yer alan işlere ait sipariş numaralarının her birinden yanlızca biri program dosyamdaki sipariş numarası kısmına otomatik yazılması gerekiyor. yani s-259-i ve s-259-k sipariş numaralarından yanlızca s-259 ibaresi sadece bir kere program dosyasındaki sipariş numarasına yazılmalı.

2-günlük takip dosyasındaki makina adı kısmında yazan sakurai, steinemann ve gofre & yaldız makinalarında, program dosyasına geçen sipariş numaralarına ait bir işlem yapıldığında program dosyasında ilgili makina adı altında işin bittiğine yani iş bu makinadan geçti gibi "bitti" ibaresinin yazılması gerekiyor. her makina için ayrı bir bitti ibaresi yer almalı.

(makinada bir iş birkaç defa işlendikten sonra bitebiliyor. yani "günlük takip" dosyasında aynı iş için aynı makina adıyla birden fazla kayıt girilmiş olabiliyor. bu durumda da sadece bir kere "program" dosyasına ilgili yere bitti ibaresi yazılması bizim için yeterli olacaktır.)

İLGİLİ DOSYALARI EKLEDİM ARKADAŞLAR. İNCELERSENİZ ÇOK ÇABUK ANLAYACAĞINIZA EMİNİM.

YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Sanirim Bu Çİzelgeyİ Hazirlasak Bİle ÇaliŞmasi Baya Bİr Zor Olacaktir :(

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Örnek dosyayı inceleyiniz..

merhaba espiyonajl yardımın için teşekkür ederim. program.xls dosyasında bir makro olduğunu gördüm ama vb de kodları göremedim acaba macro mu hazırladınız yoksa mak adında bi formülü destekleyen xla bir eklentiylemi desteklediniz ? Eğer makro hazırladıysanız kodları buraya yazabilirmisiniz

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Program.xls dosyasında makro yoktur. Sizin eklediğiniz dosyalar arasındaki Pano.xls dosyasında makro vardı, ordaki kodlarla ilgili bir işlem yapmadım.

Benim hazırladığım çalışma fonksiyonlarla yapılmıştır..

merhaba formül var demiştiniz ama program.xls açıldığında eğerli cümlenin içinde mak( ile başlayan bir formül var bu formülün kullanım amacı nedir ?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Program.xls dosyasında;

A ve B sütunlarının gizlenmiş olduğunu belirtmiştim. MAK fonsksiyonu excelin içinde olan bir fonksiyondur. MAK Fonskiyonu bir değerler kümesindeki en büyük değeri verir.

Kod:
=EĞER([COLOR="Red"]MAK[/COLOR]([COLOR="red"]siparişno[/COLOR])<SATIR(1:1);"";DÜŞEYARA(SATIR(1:1);[COLOR="red"]siparişlistesi[/COLOR];2))
Ekle / Ad / Tanımla'dan Yukardaki formülde bulunan "siparişno" ve "siparişlistesi" adında tanıtılan formülleri inceleyebilirsiniz.

teşekkür ederim bir sorum olursa sizi tekrar rahatsız ederim, yarın ilk işim sistemi oluşturmak olucak :)

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim.

&#304;yi &#231;al&#305;&#351;malar..