İstenilen kâr oranına göre fiyat belirleme

Excel Vers. ve Dili
Dil: TR Versiyon Sürüm 2002 (Derleme 12527,20720)
Merhaba,
Bir maliyet tablosu yapmak istedim yalnız son kısımda hata aldım. Excel bilgin yok denecek kadar az, yardımcı olursanız memnun olurum.
Yapmak istediğim işlemler sırasıyla:
Maliyet fiyatını hesaplamak. (Malın maliyeti[Sabit değer] + Hizmet Bedeli[Sabit değer] + Ambalaj[Sabit değer] + Fatura[Sabit değer] + Kargo [eğer ürünün satış fiyatı > 30 TL ise 8 TL, değilse 4 TL])
Kar: 20%
KDV: 18%
Komisyon 28%
Satış Fiyatı: ???
Son kısımda satış fiyatını istediğim kar oranına göre hesaplatamadım çünkü "Kargo" fiyatı Satış fiyatına bağlı olduğu için Excel satış fiyatı tablosuna formül yazdırmıyor.
Şimdi mantıken benim yazmak istediğim formül, satış fiyatına öyle bir değer yazmalıyım ki bütün giderler sonunda (KDV+ Maliyet+ Komisyon) karım %20 olsun ama bir türlü yapamadım.
NOT: Kargo ücreti yaptığım satış fiyatına göre değişkenlik gösterdiği için onu sabit yapamıyorum ve karar verebilmesini sağlamak için satış fiyatına göre ayarlardım.
Tablomun Resmi: https://ibb.co/25GvJsT

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Foruma hoş geldiniz.

Bu tür sorularda örnek resim yerine excel dosyası paylaşmanız soruyla ilgilenen kullanıcıların aynı dosyayı hazırlamak için vakit harcamaması ve dsoya yapınızı anlaması açısından önemlidir.

İkinci husus da sorunuzu çözebilmek için tablodaki kalemlerin her birine etki eden faktörleri belirtmeniz gerekir. Yani maliyet sütunu nerelerden veri alıyor, KDV hangi kalemlere uygulanıyor, komisyon oranı hangi kalemlerden etkileniyor vs.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07.05.2019
Merhaba,
Sanırım renaxi200' in anlatmaya çalıştığı durum linkini eklediğim dosyada netleşebilir.
(Sütun I) Paket Maliyeti : Malın alış fiyatını
(Sütun J) Kargo Maliyeti
(Sütun K) D sütununa girilmiş olan KDV oranına göre ödenecek KDV tutarını
(Sütun L) Satış yapılan sitenin kestiği komisyon oranını - (örnek dosyada %20 olacak şekilde girilmiştir).
(Sütun N) Elde edilmek istenen net kar oranını veriyor.

C sütununda öyle bir fiyat formule edilmeli ki(satış tutarına göre belirlenen vergi ve komisyon oranları ile döngüye girmeden) bu fiyat M sütununda oluşan toplam maliyet sonrasında N sütununda belirtilen kar oranını versin.
Uğraşmama rağmen döngüye sokmadan böyle bir formulü oluşturamadım.
İlgilenmek isteyenler için örnek dosyayı alta ekliyorum.

https://www.dosya.tc/server29/0uyjg4/Fiyat_Belirleme.xlsx.html

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
(Sütun I) Paket Maliyeti : Malın alış fiyatını
(Sütun J) Kargo Maliyeti
(Sütun K) D sütununa girilmiş olan KDV oranına göre ödenecek KDV tutarını
(Sütun L) Satış yapılan sitenin kestiği komisyon oranını - (örnek dosyada %20 olacak şekilde girilmiştir).
(Sütun N) Elde edilmek istenen net kar oranını veriyor.

C sütununda öyle bir fiyat formule edilmeli ki(satış tutarına göre belirlenen vergi ve komisyon oranları ile döngüye girmeden) bu fiyat M sütununda oluşan toplam maliyet sonrasında N sütununda belirtilen kar oranını versin.
Uğraşmama rağmen döngüye sokmadan böyle bir formulü oluşturamadım.
Satış fiyatının formülü ne? Yani hangileri toplanacak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
07.05.2019
Satış fiyatının formülü ne? Yani hangileri toplanacak.
İdris bey merhaba,
Satış fiyatının hesaplanarak belirlenmesi isteniyor. Ancak vergi oranı(%8) ve komisyon oranı(%20) satış fiyatı üzerinden belirleneceği için bu sütunlara formulde yer verdiğimde döngü hatası veriyor. Yani satış fiyatı öyle bir fiyat olmalı ki tabloda hedeflenen kar oranı elde edilmeli, ancak döngüye girmeden bunu formule etmeyi başaramadım.

Kısaca mantığı şu;
Satış fiyatı = x diyelim;
Toplam Maliyet= Malın Maliyeti(I sütunu) + Kargo (J sütunu) + Vergi (D sütunu ve Satış fiyatına(x) göre belirlenen tutar) + Komisyon (satış fiyatının(x) %20'si)
Kar oranı da = N sütununda belirtilen oran kadar olacak şekilde dikkate alınıp X hesaplanmalı.

Ancak x değerinden etkilenen maliyet unsurları(vergi ve komisyon) olduğu için döngüye giriyor. Bunun çözümünü bulamadım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
07.05.2019
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Excel Vers. ve Dili
Türkçe