Soru Kar Yüzdesini Siz Yazın Satış Fiyatını Önersin ?

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-12-2025
Başlıkta çok net belirttiğim gibi ben sadece maliyet + kar yüzdesini + ürünün kdvsi + kargo ücretini yazacağım bana pazaryerlerinde o karlılığa ulaşmam için satmam gereken fiyatı söyleyecek ?

Piyasadaki tüm excel tabloları ise tam tersi satış fiyatını benden isteyip sen bu kadar kar yapmışsın diyor.

Örnek Excel:

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Şöyle bir dosya hazırladım umarım işinizi görür.

sarı renkli hücrelerde değişiklik yapmamalısınız. Onun için sayfa koruma yaptım. Diğer hücreleri değiştirebilirsiniz.
Koruma şifresi: 123

Ekli dosyalar

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
açıkcası en doğru teyit olarak reel bir satıştan kontrol edeceğim. konu altında eklemeler yapacağım. teşekkürler

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
masraf kdvlerini düşmüyor sanırım örnek ben 50 TL kargo yazdım (kdv dahil) bu kargonun 8,33 TL'si (%20 kdv) firmamın kdv alacağını oluşturuyor. Ödeyeceğim kdvden düşüyorum oysa bu excel kdvyide dahil ediyor düşmüyor.

Aynı şekilde komisyonlardan gelen kdvler düşülmeli yoksa gereksiz fiyat şişer.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Benim dosyamdan mı bahsediyorsunuz anlamadım ama.
O farkı ben dikkate almıyorum çünkü iadeler olduğu için normal kargo ücretinden fazla yazıyorum zaten.

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
Benim dosyamdan mı bahsediyorsunuz anlamadım ama.
O farkı ben dikkate almıyorum çünkü iadeler olduğu için normal kargo ücretinden fazla yazıyorum zaten.
Hocam, açıkçası sizinki biraz karışık geldi. Hazırladığım bir format var. Formülü tutturabilirsem, olduğu gibi ekleyeceğim için formatın değişmesini istemiyorum

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021ProPlus TR 64 Bit
18-01-2027
masraf kdvlerini düşmüyor sanırım örnek ben 50 TL kargo yazdım (kdv dahil) bu kargonun 8,33 TL'si (%20 kdv) firmamın kdv alacağını oluşturuyor. Ödeyeceğim kdvden düşüyorum oysa bu excel kdvyide dahil ediyor düşmüyor.

Aynı şekilde komisyonlardan gelen kdvler düşülmeli yoksa gereksiz fiyat şişer.
Hazırladığınız tablo da masraf ile ilgili bir kısım göremedim. Hazırlamış olduğumuz tablo üzerinden gitmek daha doğru sonuca ulaştırır.
Kargo ücretinden belirtilen kdv düşürülmüştür.

Ekli dosyalar

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
Hazırladığınız tablo da masraf ile ilgili bir kısım göremedim. Hazırlamış olduğumuz tablo üzerinden gitmek daha doğru sonuca ulaştırır.
Kargo ücretinden belirtilen kdv düşürülmüştür.
2. sayfadaki komisyonları almıyor sanırım ?
248353

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-01-2027
2. sayfadaki komisyonları almıyor sanırım ?
Ekli dosyayı görüntüle 248353
Evet komisyon ile ilgili bir işlem yapmadım.
1.Komisyonu ekleyerek mi satış rakamını ulaşağız yoksa komisyon rakamlarını düşecek miyiz?
2.Komisyon rakamını kargoları vs diğer yüzleri ekleyince mi ekliyoruz?
3.örneğin n11 de ek komisyona %1 girilmiş bu komisyon nerede eklenmesi gerekiyor..
Kusura bakmayın pazaryerlerinde hiç satış yapmadığım için teknik bilgiye hakim değilim.. Soruları cevaplayabilirseniz işleminizi yaparız

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
  1. komisyonu ekleyerek satış rakamına ulaşacak ancak bunu yaparken net karımızdan taviz vermeyeceğiz örnek %40 karlılık yazıldıysa hesaplama sonunda kalan tutar %40 karlı olmalı. (ayrıca masraflardan doğan kdvyi düşmeliyiz ki fiyat gereksiz şişmesin) Masraflardan doğan kdvler: komisyon kdvleri + kargo kdvleri)
  2. Komisyon rakamına kargoda ekleniyor çünkü oda benim için bir gider
  3. n11 satış tutarı üzerinden 3 defa ayrı ayrı komisyon kesiyor. >> 1. komisyon %15,26 > 2. komisyon %1 > 3. komisyon %0,48
Aklınıza takılan bir soru varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Son düzenleme:

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
çözemediniz galiba

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-01-2027
çözemediniz galiba
Cumartesiden beri hastayım. toparlayınca bakacam..

Siz kârım azalmasın istemişsiniz. Kâr oranını masraflar ekledikten sonra mı yoksa satış miktarına mı eklemek istiyorsunuz. örnek olarak yazayım 500 e maliyeti olan ürüne yüzde 30 kar ekleyip masraflarımı düşmek istiyorsunuz yoksa masrafları düştükten sonra yüzde 30 kar mı etmek istiyorsunuz.
Sizden ricam tablo üzerinde normal yaptığınız bir satışı örneklendirerek eklerseniz sorunu çözebiliriz

Son düzenleme:

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
Cumartesiden beri hastayım. toparlayınca bakacam..

Siz kârım azalmasın istemişsiniz. Kâr oranını masraflar ekledikten sonra mı yoksa satış miktarına mı eklemek istiyorsunuz. örnek olarak yazayım 500 e maliyeti olan ürüne yüzde 30 kar ekleyip masraflarımı düşmek istiyorsunuz yoksa masrafları düştükten sonra yüzde 30 kar mı etmek istiyorsunuz.
Sizden ricam tablo üzerinde normal yaptığınız bir satışı örneklendirerek eklerseniz sorunu çözebiliriz
Hocam açıkcası düz ticaret mantığı ile bakarsanız anlarsınız diye düşünüyorum.

Ben 1 ürün satıyorum ve karımı bir pazar yeri için nasıl belirlerim en son rakama bakarım xxx TL kazanmışım giderlerimi düştüğümde cebime ne kalıyorsa % olarak ne kalıyorsa oda benim kar yüzdemdir. Gider yüzdeleri belli iken karımı netleştirmek istiyorum bu işlemi sonda değil ilk başta çözmek istiyorum.

Valla artık yaz yaz usandım olmazsa parası neyse verip birine yaptıracağım zaten

hasankardas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-01-2027
Yaz yaz usandım ne demek. Bu nasıl uslup nasıl bir cevap. Paranla yaptır veya başka. Bundan bize ne. Bu forumda olan herkes yardımcı olmak maksadıyla bir şeyler yazıp yardım ediyor. Bu yapılanlara ve buradaki insanlara karşı saygısız bir tutum.

alemburda

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - v16 - TR
07-12-2025
Yaz yaz usandım ne demek. Bu nasıl uslup nasıl bir cevap. Paranla yaptır veya başka. Bundan bize ne. Bu forumda olan herkes yardımcı olmak maksadıyla bir şeyler yazıp yardım ediyor. Bu yapılanlara ve buradaki insanlara karşı saygısız bir tutum.
hocam derdimi anlattım çok basit anlattım ancak siz 2. sayfadaki komisyonları görmezden gelmişsiniz ben oraya onu süs diye eklemedim ki.
Dümdüz satıcı mantığı ile bakarsanız zaten istediğim şey çok net belli.
Ben sizin istediğini anlamadım bir başka arkadaş ilgilenirse ilgilenir dersiniz olur biter. Sizin ilgilendiğinizi görünce bir başkası yapacağı varsa da yapmıyor..

500 TL lik üründe %30 kar yapmak istiyorum giderlerim belli karımdan veragat etmemek için bunu nasıl hesaplayabilirim. Sorunun asıl özü bu giderler belli.

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
hocam derdimi anlattım çok basit anlattım ancak siz 2. sayfadaki komisyonları görmezden gelmişsiniz ben oraya onu süs diye eklemedim ki.
Dümdüz satıcı mantığı ile bakarsanız zaten istediğim şey çok net belli.
Ben sizin istediğini anlamadım bir başka arkadaş ilgilenirse ilgilenir dersiniz olur biter. Sizin ilgilendiğinizi görünce bir başkası yapacağı varsa da yapmıyor..

500 TL lik üründe %30 kar yapmak istiyorum giderlerim belli karımdan veragat etmemek için bunu nasıl hesaplayabilirim. Sorunun asıl özü bu giderler belli.
Kargo Ücreti ne kadar?
Bazı Pazaryerleri KDV Dahil Satış Fiyatından, bazıları KDV Hariç Satış Fiyatı üzerinden komisyon hesaplıyorlar.
%30 Kâr neyin üzerinden hesaplanıyor? Satış kârının %30'u mu.
Örneğin böyle mi

Satış Fiyatı

1375

Kargo %20

275

Trendyol %20.3

279.125

Trendyol Sabit

3.49

Mal Bedeli

500

Toplam Maliyet

1057.615

Kâr

317.385

Kâr Oranı

30%

Verdiğiniz bilgiler eksik.
Eksik bilgileri tamamlarsanız, yardımcı olurum.

TY KARGO ÜCRETİ
(%20 KDV DAHİL)

N11 KARGO ÜCRETİ
(%20 KDV DAHİL)

HB KARGO ÜCRETİ -
(%20 KDV DAHİL)

ÇİÇEKSEPETİ KARGO ÜCRETİ
(%20 KDV DAHİL)

Son düzenleme:

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
Merhaba dosyanız ektedir.
Komisyon Oranlarını Yüzde ve Sabit Oran olarak ayrıştırdım.
Bir önceki gönderide bahsettiğim komisyon oranı hesabında KDV dahil-hariç bilgisini ayrı bir sütun olarak ekledim. Siz kendi uygulamalarınıza göre bu bilgileri kontrol edin. Kargo tutarını elle girmeniz gerekiyor, verilerinizde bu bilgi yok.
%30 Kâr oranının satış fiyatı üzerinden hesaplanacağı varsayılmıştır.
Bir kontrol edin, farklı bir durum varsa tekrar bakalım.

Döngüsel başvuru halinde;
Options - Formulas - Enable Iterative Calculation tıkı işaretlenmiş olmalıdır.

Ekli dosyalar