KAYDIR FONKSİYONU HAKKINDA

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2026
Değeri Hocalarım; Excel Kaydır Fonksiyonu ile Listbox1 üzerine Formül ad Denetleyicisi üzerinden Tanımlamış olduğum "mahalle" isimli değişkene "=VeriTabanı!$A$2:$A$19" formül üzerinden mahalle isimlerini aldım.ikinci bir Listbox2 üzerine kaydır fonksiyonu ile Mahallede bulunan kişinin ismini, Telefon numarasını
almak istiyorum, ancak ismi hep bir sonraki kişinin ismi geliyor. Yani İlk seçtiğim Mahalle "ALTAYÇEŞME MAH." ne gelecek isim "MURAT ÖZÇAM" olması gerekirken, Bir sonraki mahalledeki kişi olan "YAVUZ KAYA" ismini getiriyor. Aca bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

H1 hücresindeki formülde, KAÇINCI işlevinin kapanan parantezinden sonra -1 ekleyince istediğinizin olması lazım.
AD TANIMLAMASIndaki formülde de aynı değişikliği yapın.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Uygulama belgesi ekte.
.

Ekli dosyalar

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Merhaba Değerli Hocalarım, Excel Sayfasına iki adet "=EKLE("Forms.ListBox.1";"") ve "=EKLE("Forms.ListBox.2";"") isimli List kontrolü ekledim. birinci form üzerine mahalle isimlerini aldım, ikinci form üzerine Ad Yöneticisi üzerinden "Sayfa2" isimli bir ad tanımladım. Bu ad tanımlamasının içerisine "=DOLAYLI("$H$"&KAÇINCI(Sayfa2!$I$5;Sayfa2!$G$2:$G$1776;0)+1&":$H$"&EĞERSAY(Sayfa2!$G$2:$G$1776;Sayfa2!$I$5)+KAÇINCI(Sayfa2!$I$5;Sayfa2!$G$2:$G$1776;0))" şeklinde bir formül ekledim. Ancak, mahalle isimlerinin olduğu ilk forma tıkladığımda ikinci form her tıklamada küçülüyor. Bir türlü bulamadım, Yardımcı olabilir misiniz?
Hocam Dosya Ekleyecektim. Ancak, dosya boyutu büyük olduğu için ekleme yapamıyorum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ekteki belgede, formülden anladığım kadarıyla veri alanlarının yerlerini değiştirdiğinizi düşünerek birşeyler yaptım.
ListBox'ların hücre bağlantılarını değiştirdim, kaynak listeyi Sayfa2'ye aldım, xxx adında yeni bir AD TANIMLAMASI ekledim
(yeni isimli AD TANIMLAMASINA gerek kalmadı sanırım, silebilirsiniz.
Listoxların hücre bağlantısı, sütun genişliği, veri kaynağı gibi özelliklerini, GELİŞTİRİCİ bölümünden TASARIM MODUna geçip, nesne seçiliyken,
TASARIM MODU düğmesinin hemen sağındaki ÖZELLİKLER düğmesi üzerinden erişebilirsiniz.
.

Ekli dosyalar