Çözüldü KDV Hesaplama için alternatif bir formül?

Sefa.N

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 ProPlus Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-10-2026
Ürün satın alımı için eklediğim dosyadaki gibi bir şablon kullanıyoruz. Aslında KDV dahil birim fiyatı hesaplamak için K sütununda kullanılan formül işimizi görüyor ancak biraz da olsa Excel konusunda kendimi geliştirebilmek açısından alternatif bir formül olup olamayacağını merak ediyorum.

J sütununa yazılması muhtemel 3 farklı KDV oranı (%1 %8 %18) değişkenini karşılaştıran bir EĞER formülü ile KDV dahil fiyatı hesaplamak mümkün mü yoksa biraz hayal mi kuruyorum?

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Hayalinizi anlayamadım.
Yazılması muhtemel KDV oranını karşılaştırmaktan kastınız nedir? Birbiriyle mi karşılaştıracaksınız?Karşılaştırıp nasıl bir hükme varacaksınız?
İnanın gece yarısıyla alakası yok ama beynim hiç bir şey algılayamadı.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Şöyle bir fantezi yapılabilir.:)
Aşağıdaki formülü K3'e kopyalayın

Kod:
=I3*(1+J3)

Sefa.N

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 ProPlus Türkçe
20-10-2026
Sayın ÖmerFaruk bey;
Anlamamanız konusunda hak veriyorum, yeterli olmayan excel bilgim ile meramımı doğru düzgün bir şekilde ifade edememişim.
Şöyle izah etmeye çalışayım;

K10 hücresine yazılacak bir iç içe eğer formülü, J10 hücresine yazılacak KDV oranına göre işlem yapabilir mi?

Ya da;
- Ürünün birim fiyatı (I10)
- Ürünün KDV oranı (J10)
- Ürünün KDV'li fiyatı (K10)

K10'daki formül, J10'a bakacak. Eğer orada %8 görüyorsa, %1 ve %18 ihtimalini pas geçecek ve birim fiyata %8'lik bir ekleme yaparak toplamı verecek. Aynı formül K11 hücresindeyken, J11 hücresinde %18 KDV oranını görüyorsa bu sefer de %1 ve %8 oranlarını pas geçip %18'e göre işlem yapacak. Bunun gibi bir şeyin olup olamayacağını merak ediyorum aslında.

Sefa.N

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 ProPlus Türkçe
20-10-2026
Merhaba.
Şöyle bir fantezi yapılabilir.:)
Aşağıdaki formülü K3'e kopyalayın

Kod:
=I3*(1+J3)
Muzaffer Bey,
Bu formül yapısının mantığı nedir? Ezbere iş yapmak yerine bir şeyleri öğrenebilmek açısından soruyorum yanlış anlamayın.

Bu arada öneriniz için de teşekkür ederim.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Muzaffer Bey,
Bu formül yapısının mantığı nedir? Ezbere iş yapmak yerine bir şeyleri öğrenebilmek açısından soruyorum yanlış anlamayın.

Bu arada öneriniz için de teşekkür ederim.
Bu matematik ile ilgili bir şey Excel ile ilgili değil, açıklamaya çaılışayım.

J3 hücresinde %1 yazıyor, Exceldeki rakamsal karşılığı 0,01 dir. hücre formatını sayı yaparsanız bunu görebilirsiniz.
Yani formül açılımı şöyle oluyor =48*(1+0,01) o da eşittir =48*1,01

Daha açık bir ifade ile 48'i 1 tam yüzde bir ile çarpınca yüzde ekleme gerçekleşmiş oluyor.

Excel Vers. ve Dili
office 2019 Türkçe
28/12/2022
Sayın Bonzi, bu konu daha önce de konuşulmuştu. iki kdv oranı ile çözülebiliyor. 3 kdv oranında birden fazla çözüm kümesi olduğu için yapılması imkansız. ancak şu şekilde çözülebilir. bir takım ipuçları ile ikiye indirilebilir. veya bir kdv oranının matrahını biliyorsak diğer ikisi çözülebilir ancak 3 kdv oranında çözüm imkansızdır. konu linkini aşağıda veriyorum. burada işinizi görecek çalışmalar var. sağlıklı günler dilerim.

Sefa.N

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 ProPlus Türkçe
20-10-2026
İdris bey, çalışmanız için teşekkür ederim. Bu beklediğimden farklı bir çalışma olmuş ama varyasyonları görmek açısından benim için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Dipnot: Konu başlığındaki "Soru" önekini değiştirmeye çalıştım ancak başaramadım. Site yönetimi konu başlığındaki kısmı "Çözüldü" olarak güncelleyebilirse memnun olurum.