Çözüldü kendinden küçük ve eşit değerlerin adet sayısı

Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Değerli hocalarım elimde bir sayı dizisi var aranan değerleri G2:G10 aralığına yazıyorum istediğim kendisine eşit ve küçük olan bütün değerlerin
toplam sayı adeti olarak nasıl bir işlem yapmalıyım yardımlarınız için teşekür ederim
saygılarımla

örnek dosya linki : https://dosya.co/z1rth72lgdee/Kitap1.xlsx.html

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Sorunuz bence biraz net değil.
Örneğin 1 sayısından küçük veya eşit, 2 sayısından küçük veya eşit gibi sayıldığında bulunacak sonuçtan 1 eksik sonuç istiyorsunuz gibi görünüyor.

-- A : D sütunundaki sayılar gerçek verileriniz ise (1'den başlayarak ve 1'er artan şeklinde) basitçe =4*G2-1 formülü kullanılabilir.
-- G sütunundaki sayılar A1 : D1'den kaç satır aşağı inileceğini gösteriyorsa =EĞERSAY(KAYDIR($A$1;1;0;G2;4);"<="&G2)-1 gibi olabilir.
-- Yok eğer tüm tabloda sayım isteniyorsa da =EĞERSAY($A$2:$D$101;"<="&G2)-1 formülü kullanılabilir.

Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Merhaba.
Sorunuz bence biraz net değil.
Örneğin 1 sayısından küçük veya eşit, 2 sayısından küçük veya eşit gibi sayıldığında bulunacak sonuçtan 1 eksik sonuç istiyorsunuz gibi görünüyor.

-- A : D sütunundaki sayılar gerçek verileriniz ise (1'den başlayarak ve 1'er artan şeklinde) basitçe =4*G2-1 formülü kullanılabilir.
-- G sütunundaki sayılar A1 : D1'den kaç satır aşağı inileceğini gösteriyorsa =EĞERSAY(KAYDIR($A$1;1;0;G2;4);"<="&G2)-1 gibi olabilir.
-- Yok eğer tüm tabloda sayım isteniyorsa da =EĞERSAY($A$2:$D$101;"<="&G2)-1 formülü kullanılabilir.
Sayın @Ömer BARAN her zamanki gibi iyilik meleği misali yardıma muhtaç bizleri engin bilginiz ve sabrınızla doyuruyorsunuz,çok özür dilerim ben yanlış dosya eklemişim güncelleyip yeniden ekledim sanırım ilk dosya üzerinde çalışma yapmışsınız minettarım :)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Alternatif olsun
Kod:
=SIKLIK(A:D;G2)
Sayın @excel41 hocam :eek::eek: böyle bir formül varmıydı çok şaşkınım bu gidişle ben bu işi öğrenemeyeceğim meğer ne kadar çok öğreneceğim varmış :);) saygılarımla cevaplarınız işimi her zamanki gibi tam gördü sağolun varolun