Kıdem Sayısı Belirleme

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-07-2026
Sayın Arkadaşlar Merhaba

Ekli izin dosyasında İzin Takip Listesi sayfasında Yıllık izin kıdem yılı için bir Kod yazılımına ihtiyacım var. Açıklama ve Örnekleme Dosya içinde İzin takip Listesi sayfasında yapılmıştır.

Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba

Örnek veriler çelişkili.. Formül ile kıdem yılını hesaplatabildim...

Ekli dosyalar

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
10-07-2026
Sayın relaxim iyi Akşamlar

Öncelikle ilginiz ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Örnek veri çelişkileri dosyayı hazırlama esnasında Başka bir Giriş Tarihi ve Doğum tarihleri girmiş olmamdan kaynaklanıyor. Ekli dosyada onu düzelttim.

Ancak asıl konu kıdem yılları formülü soruma ve olmasını istediğim sonuca ulaşmamı sağlamadı. Şöyle ki ilk satır (4) 'te kıdem yılını sildiğinizde veya 0 yaptığınızda ardından formülü tekrar yerine koyduğunuzda 0 değerini veriyor. İzin Takip listesinde aynı isme sonraki izin yılı ilave ettiğinizde de kıdem yılı 4 olması gerekirken 0 veriyor.

O bakımdan sorumun çözümünün formül ile olacağından tam emin değilim. Onun için kod yazılımı talep etmiştim.

Dosyayı tekrar yolluyorum. sizde yıllık izin kıdemi sütununda kıdem sayılarında değişiklik yaparak denemeniz ve sonuca nasıl gideceğimizi tekrar düşünmeliyiz diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba

Örneğinizde yıllık izin hak ediş tarihleri yine tutarsız. Yıllık izin hakediş tarihi giriş tarihinden itibaren 365 gün sonra ertesi yıl aynı gün olur. (Arada uzun süreli rapor vb. yoksa)... Önerdiğim formülde Yıllık izin hak ediş tarihinden işe giriş tarihini çıkarıp / 360 tam sayısını alırsanız kıdem yılını bulursunuz. Kod da yazılsa böyle olmak zorunda.... Saygılar...

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
10-07-2026
Günaydın

Yıllık izin hak ediş tarihleri K sütunundaki eksik günlerden kaynaklanıyor. Onları silmem halinde yine hata veriyor.

Fakat formül şunu yapıyor Kıdem yılını manuel olarak yazılıp üzerine formül uygulandığında doğru sonuç veriyor. bunu her kıdem yılı için yapıyor.

Örneğin: Formülü yukardan aşağı kopyalama sonrası ikinci satırdan itibaren girilen manuel kıdem yılları formülü birinci satırdan itibaren kopyalandığında manuel yazılan kıdem yıllarında değişiklik yapmayarak doğru sonuç veriyor. Formül sanki şöyle işliyor. Önce manuel kıdem gir sonra formül uygula gibi oluyor. Kıdem yılını 0 yaptığımızda formül işe yaramıyor.

Ayrıca K sütununa yazılan eksik günler Yıllık izin Hak ediş tarihini eksik günler kadar öteliyor. L sütununda Formül olmamasına rağmen Bunu da Kod yazılımından dolayı yapıyor (Doğru sonuç)

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
10-07-2026
Anlattıklarımla doğru orantılı olarak dosyayı görmeniz için dosya ekte sunulmuştur.

Ekli dosyalar

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba
İzin hakediş tarihini formülle hesaplattım.

Ekli dosyalar

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
10-07-2026
Sayın relaxim merhaba

K sütununda izin gün sayısını değiştirdiğimizde formüller siliniyor ve farklı bir sonuç çıkıyor. sebebi ise İzin takip listesi sayfasındaki Kod yazılımından kaynaklanıyor.

Dolayısıyla Çalışmamızı kod yazılım üzerinden devam ettirmemiz lazım. Kaldı ki bu hesaplama bir kişi üzerinden olmayacağından formül farklı kişiler için uyumlu olmayacaktır.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba

Ben k sütunu değiştirdim bir şey silinmedi. Ayrıca girişleri nereden yapıyorsunuz?
Hangi butonla hesaplattırıyorsunuz anlamadım.
Sonuçta kod ile hesaplattırdığınız yerde ilgili sütun için tamsayı formulünü uygulamanız lazım.
Benim kod bilgim fazla yok. Benden bu kadar....

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
10-07-2026
Teşekkür ederim Sayın relaxim