Köprü Bağlantısı Bir Süre Sonra Çalışmaz Hale Geliyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 -Türkçe
Arkadaşlar, ofisimizde 5 adet bilgisayar var. Bunların bir kısmında Office 2003, bir kısmında ise Office 2007 kurulu.

Office 2003 kurulu olan ana bilgisayarımızda bir excel dosyası oluşturdum ve bunun içerine bir liste yaptım. Her bir liste için de ayrı ayrı köprü yaparak, yine aynı bilgisayarda başka bir excel dökümanını açmasını sağladım.

Liste yaptığım ve köprü oluşturduğum her iki excel dosyasını da paylaşıma açtım.

Diğer tüm bilgisayarlardan listeyi açıp, köprüye tıkladığımızda diğer excel dosyasını açabiliyoruz.

Ancak bir süre sonra, nedense, ana bilgisayar dışındaki diğer bilgisayarlar köprüyü açamaz hale geliyor ve "Bu sitenin adresi geçerli değil. Adresi denetleyin ve yeniden deneyin" şeklinde bir uyarı veriyor. Köprü adresine baktığımda normalde " \\Atike\WinXP (C)\İcra Takip Föyleri\2010-22676.xls " yazması gerekirken bir süre sonra " ..\..\..\WinXP%20(C)\İcra%20Takip%20Föyleri\2010-22676.xls " yazıyor ve dosyayı açmıyor. Eğer bu adresteki %20 yazan yerleri silip, ..\..\ olan yere de anabilgisayarın adını yazarsam köprü çalışır hale geliyor, ama nedense bir şekilde aynı gün içinde, ya da ertesi gün bu yine eski hale gelip açmamaya başlıyor. Neden adresi değiştirdiğini çözemedim. Sanırım bunu genellikle başka bir bilgisayardan ya da ana bilgisayardan listeye yeni bir satır ekleyip, yeni bir köprü oluşturduktan sonra bunu yapıyor ama açıkçası emin de değilim.

Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Saygılar.

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

klasör ve dosya adlarında arada boşluk olmamasına ve Türkçe karakter kullanmamaya çalışın.
mesela "benim çalışmalarım" adında bir klasör varsa "benim_calismalarim" şeklinde kullanabilirsiniz. Türkçe ofis olmayan makinelerde sorun yaşamazsınız.

köprü bağlantılarında araya satır eklerseniz köprü bozulur bunun yerine tanımlı adlara başvurun.
mesela toplam satırı a25 hücresindeyse araya satır eklendiğinde köprü burayı bulamaz. bunun yerine toplam yazan hücreyi ad tanımlayıp köprünüzü tanımlı ada bağlarsanız sorun yaşamazsınız.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 -Türkçe
merhaba

klasör ve dosya adlarında arada boşluk olmamasına ve Türkçe karakter kullanmamaya çalışın.
mesela "benim çalışmalarım" adında bir klasör varsa "benim_calismalarim" şeklinde kullanabilirsiniz. Türkçe ofis olmayan makinelerde sorun yaşamazsınız.
Dediğiniz şekilde, Türkçe karakter kullanmadan ve aralarda boşluk bırakmadan yeniden düzenleme yapacağım. Ancak şöyle bir durum var. Liste oluşturduğum excel dosyası toplam 190 satırdan oluşuyor. Ben şimdi dosyanın adını değiştirdiğimde haliyle köprüler bozulacak. Her bir satır için köprüyü yeniden mi düzenlemem gerekecek. Bunun bir kısa yolu yok mudur acaba?

köprü bağlantılarında araya satır eklerseniz köprü bozulur bunun yerine tanımlı adlara başvurun.
mesela toplam satırı a25 hücresindeyse araya satır eklendiğinde köprü burayı bulamaz. bunun yerine toplam yazan hücreyi ad tanımlayıp köprünüzü tanımlı ada bağlarsanız sorun yaşamazsınız.
Listeye sonradan eklemeler yapıyoruz ancak araya satır koymayıp, en son satırın altından devam ediyoruz. Ancak ilerde araya satır koyma durumumuz söz konusu olabilir bu nedenle sizin söylediğiniz ad tanımlama yöntemini kullanmak istiyorum, ancak bunu nasıl yapabileceğim konusunda hiç bir fikrim yok, bu konuda bana yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla.

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İŞ: 2021 Win Eng
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 -Türkçe
merhaba

Araya satır koymadığımızı ve dolayısıyla köprü bozulmadığını düşünürsek, yukarda bahsettiğim problemin kaynağı kelimeler arasında boşluk bırakmak ve türkçe karakter kullanmak mıdır? Açıkçası öncelikle problemin kaynağını netleştirmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Plus 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27.05.2022
merhaba

Ne yani sırf köprüler bozulmasın diye bilgisayarda tuttuğumuz kayıtları bu şekilde mi adlandıracağız? Dosyalar veya klasörlerin excel dışında başka kullanım amaçları yok mu?

Excel Vers. ve Dili
Plus 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27.05.2022
Benim de benzer bir sorunum var. Yerel bilgisayarımda F: sürücüsünde bulunan excel tablosundan yine yereldeki klasöre (klasörler>altklasörler) verdiğim linkler klasörlerin sunucudaki W: sürücüsüne taşınmasından sonra erişilemez oldu. Excel kitabında sürücü yolunu topluca nasıl değiştirebilirim. Yani path değişti.

Eski köprü: file:///F:\BEN\xyz
Yeni köprü: W:\ÖNEMLİ YEDEKLER

olsun! Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Merhaba Otomarik köprü tanımlama

Sub Kopru_Olustur()
For i = 4 To Sheets.Count
Sayfa_Adı = Sheets(i).Name
Link_Adresi = Sheets(i).Name & "!C2"
Cells(i, 1).Select
ActiveSheet.Hyperlinks.Add Anchor:=Selection, Address:="", SubAddress:=Link_Adresi, TextToDisplay:=Sayfa_Adı

Next i

End Sub