Koşula göre formül dışı bırakma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021
Merhabalar. Belki bileniniz vardır, geçtiğimiz dönemde okullarda yeni bir sınav sistemine geçildi ve ortaokulda dil derslerinde 4 beceriden 3 sınav (Okuma/Yazma, Dinleme ve Konuşma) yapılması kararı alındı. Bu sınavlardan okuma/yazmanın %50si diğer ikisinin ise %25i alınıp tek bir not halinde yazılı notu olarak sisteme giriliyor. Excel tablosunda bu sınavlardan herhangi birine ya da hiç birine girmeyen öğrenciye "G", kopya çekene ise kopya çektiği sınav alanına "K" yazılıyor.

ben yaptığım tabloda =EĞERHATA(((D7*1/2)+(E7*1/4)+(F7*1/4));"G") formülü ile G yazıldığında formülün düzgün çalışmasını sağlamaya çalışmıştım ama bazı şeyleri gözardı etmişim. Kopyayı hiç göz önünde bulundurmamıştım ve öğrenci bu 3 sınavdan birine/ikisine girmez ya da kopya çekerse ve girdiği diğer sınavdan/sınavlardan puanı hesaplanırsa benim formül çöküyor.

Yapmak istediğim şu: Not alanından bir ya da ikisine G ya da K yazılırsa ve diğer alanda/alanlarda puan girilirse sadece puanı girilen alanın gereken yüzdesini alıp sonuç hesaplasın. Eğer 3 not alanının hepsine K yazılırsa sonuçta K, hepsine G yazılırsa sonuçta G yazsın.

Mümkün müdür acaba?

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2028
Merhaba,

Aşağıdaki formülü dener misiniz?
=eğer(eğersay(D7:F7;"K")=3;"K";eğer(eğersay(D7:F7;"G")=3;"G";eğer(esayıysa(D7);D7*0,5;0)+eğer(esayıysa(E7);E7*0,25;0)+eğer(esayıysa(F7);F7*0,25;0)))

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021
Merhaba,

Aşağıdaki formülü dener misiniz?
=eğer(eğersay(D7:F7;"K")=3;"K";eğer(eğersay(D7:F7;"G")=3;"G";eğer(esayıysa(D7);D7*0,5;0)+eğer(esayıysa(E7);E7*0,25;0)+eğer(esayıysa(F7);F7*0,25;0)))
Elinize sağlık. Her ne kadar Kopya (K) ve Girmedi (G) 3 sınavda karışık yer aldığında sonucu 0 verse de bu çok nadir karşılaşılacak bir problem. Formülünüz problemimi büyük ölçüde çözdü. Teşekkür ederim.