Koşullu biçimlendirme koşullu biçimlendirmiyor..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 (11.5612.5606)
Öncelikle açtığınız bu konu ile ilgili fikrimi söyleyeyim.
Başlangıç verileri ile nihai hedef netleşince gerisi kolay,
basit birkaç formül ve koşullu biçimlendirme'den ibaret bir konu idi.

Ms.Excel öğrenme ile ilgili sorduklarınızla ilgili olarak da şunları söyleyeyim.
Şahsen, ben herhangi bir eğitim almış değilim,
kendi durumumu sadece "tecrübe" (yıllar) ve "öğrenme merakı" olarak özetleyebilirim ve Ms.Excel'i BİLMEK deyimini hiç kullanmam.

Tavsiyem, Ms.Excel ile daha çok vakit geçirmeniz olacak. Forumu takip etmekle başlayabilirsiniz.
Dosya indirmek/yüklemek için ALTIN ÜYELİK (eğitim CD'si hediye ediliyor sanırım) gerekiyor.
Forum sayfalarının üst orta kısmındaki ARAMA kısmı çok işe yarar.
Eğitim/CD vs. yapılabilecekler konusundaki hayal gücünüzün gelişmesini sağlayıp, konulara aşinalık kazandıracaktır.
En iyi eğitim, emek/zaman harcayarak, BİR ŞEYLERİ YAPMAYA ÇALIŞMAK bence.

Bilgi artırmak için;
-- öncelikle Ms.Excel formüllerinde kullanılan işlevlere hakimiyetin biraz artması gerekiyor,
-- Ms.Excel'in üst taraftaki MENÜ'lerini didik didik etmenizi öneririm,
-- makrolar ise sonraki aşama derim ben.

Kolay gelsin.
.
Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim, bir eğitim almadan yaptıklarınız takdire şayan sözlerinizi mütevaziliğinize bağlıyorum.Genel olarak hiçbir zaman kolayına kaçmadan kendim birşeyler yapmak için uğraştım, hatta buraya konu bile açmadan baya bir uğraştım, youtube'da istediğime uygun konuların videolarını seyrettim bende aynı şekilde öğrenmeye ve uğraşarak yapmaya çalışan birisiyim ve heleki yapabildeğimde bu zevk veriyor bana.Fakat temel olarak bazı bilgiler olmayınca zaman kaybına dönüşüyor bu olay, sonuç alamıyorum bu yüzden yapmak istediğim şey çok uzuyor.Fakat sizden aldıklarım dosyaları bile inceliyorum değiştirip birşeyler yapmaya çalışıyorum sonuç yine hüsran olmuyor çünkü temel yok esasında belki bu da bir kolaya kaçmak çünkü önce konuları okumak,izlemek ve pratik yapmak yerine hazırı değiştirip öğrenmekte yanlış olabilir...

Fakat sunduğunuz öneriler tekrar teşekkür ederim, uygun zamanlarda konuları okuyup pratik yaparak üstüne koymayı deneyeceğim.

Bilgiler ve yardımlarınız için teşekkürler, kolay gelsin.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Açtığınız bu konu ile ilgili ilave açıklama:

Bir önceki dosya ile son dosya arasındaki asıl fark;
kaynak internet sayfasındaki verilerin gizlenmiş sayfaya alınış biçimiyle ilgili.
Her iki dosyayı karşılaştırırsanız fark görülebilir.

Excel'in internetten getirilen verileri otomatik TARİH, SAAT vs olarak dönüştürmesini önlemek için
BAĞLANTI AYARLARINDAKİ SEÇENEKLER'i kurcalamam gerekti (aslında bu tür konular pek ilgilendiğim konulardan değil).

Her iki belgedeki BAĞLANTI ÖZELLİKLERİ/SEÇENEKLERİne bakınız.

İhtiyaç karşılandığına göre mesele yok.
İyi günler dilerim.

.

Excel Vers. ve Dili

kaynak internet sayfasındaki verilerin gizlenmiş sayfaya alınış biçimiyle ilgili.

Excel'in internetten getirilen verileri otomatik TARİH, SAAT vs olarak dönüştürmesini önlemek için
BAĞLANTI AYARLARINDAKİ SEÇENEKLER'i kurcalamam gerekti (aslında bu tür konular pek ilgilendiğim konulardan değil).

İyi günler dilerim.

.

Evet onu görmüştüm zaten ilk dosyada gizlenmiş sayfada bazı sütunlara baktığımda tarih vb hücreler vardı onu çektiğinde değiştirdiğinde tahmin ettim ama o zaman o verileri kullanmadığımız için sıkıntı yoktu, şimdi bende verileri çektiğimiz sayfada üstteki menüde under/over yazıyor sayfada bir değişiklik yok sadece içindeki veriler değişiyor, sizin gizlenmiş sheet'in yanına yeni bir sheet oluşturup sizinkini kopyaladım daha sonra yeni sayfayı kopyalayıp sizinkinin içine yerleştiriyorum daha sonra ana sayfadaki butona tıklayınca yeni koyduğum verileri çektirmek için uğraşıyorum..İnternette biraz veri çekme videosu seyrediyorum..

Teşekkür ederim, hayırlı günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili

İyi günler dilerim.

.

Hocam tekrar merhaba, zannedersem bir yerde bir hata var yeni farkettim %80 e %getiriyorum ayar çubuğunu tam sayı ile biten yüzde sonuçlarını boyamıyor örnek %90, %89, %88 gibi illa %89,5 %90,4 gibi sonuçlar olması gerekiyor öyle olanları boyuyor, linkte ki rar dosyasının içinde ki rar'a bakın anlarsanız hocam..

Link

Teşekkürler..

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

#14 numaralı cevap ekindeki belge yenilendi.
Sayfayı yenileyerek tekrar indiriniz.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Yeni belgede, verilerin internet sayfasından çekilmesinden ve formüllerle BRN sayfasına alınarak düzenlenmesinden sonra;
BRN sayfasındaki formülleri yok edip DEĞER'e dönüştürmeyi isterseniz, sayfaya yeni bir düğme ekleyip,
bu düğme ile MODÜL1'de yer alan DEG adlı makroyu ilişkilendirip, güncelleme işleminden sonra bu yeni düğmeyi kullanarak formülleri yok edebilirsiniz.
.

Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Yeni belgede, verilerin internet sayfasından çekilmesinden ve formüllerle BRN sayfasına alınarak düzenlenmesinden sonra;
BRN sayfasındaki formülleri yok edip DEĞER'e dönüştürmeyi isterseniz, sayfaya yeni bir düğme ekleyip,
bu düğme ile MODÜL1'de yer alan DEG adlı makroyu ilişkilendirip, güncelleme işleminden sonra bu yeni düğmeyi kullanarak formülleri yok edebilirsiniz.
.

Dediğiniz gibi ekledim hocam bir buton oldu galiba,
birde kendim birşeyler yapmaya çalıştım sizin sunmuş olduğunuz bilgiler ışığında, verileri ilk çektiğimiz sayfada üst menü altında underover altındaki verileri aynı mantık ile çektim fakat tek takıldığım yer para birimi ve yüzde ifadelerini yeni oluşturduğum sayfaya alırken hücre biçimlendirmesi yapamıyorum..Bulamadım sizin nasıl yaptığınızı formüller vardı ama onları çözemedim nasıl yapabilirim hocam ?

Kendim hem öğrenmek hemde meraklı olduğum için uğraşmak için bişeyler yapmaya çalışıyorum ama takılıyorum böyle olunca, dosyayı ekliyorum sadece o biçimlendirme olayını hem % hemde para birimi için nasıl yapabilirim hocam zor değilse söylerseniz öğrenmek maksadı ile sevinirim.

Link

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sanırım en başa dönmek durumundayım.

İsteğinizi gerçek belgenizin bir örneği üzerinden açıklayarak örnek belge ile destekleyiniz.
.

Excel Vers. ve Dili
Sanırım en başa dönmek durumundayım.

İsteğinizi gerçek belgenizin bir örneği üzerinden açıklayarak örnek belge ile destekleyiniz.
.
Bir önceki mesajda ekli hocam zaten belge.

Link

Hocam zaten birşeyler yaptım ama dediğim sadece görüceksiniz zaten % ve Euro ile biçimlendiremedim hücreleri o kadar, kalanı için uğraşırım ben yine..Zahmet olacak size sağolun.

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İhtiyaç görüldüyse mesele yok.
İyi günler dilerim.
.

Excel Vers. ve Dili
İhtiyaç görüldüyse mesele yok.
İyi günler dilerim.
.

Hocam böyle hep sonradan dönüyorum ama kullandıkça çıkıyor birşey,

Para miktarı yüksek olunca yanına M işareti gelmiş Milyonu ifade etmek için bu bu sefer değeri tanımıyor.

Eğer çok zor birşeyse böyle de kullanabilirim hocam.

LİNK

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Hocam merhaba geçen sene yapmış olduğunuz dosya ile alakalı rahatsız ettim, uzun bir süredir kullanmıyorum tekrar kullanmak istedim fakat kaynak site alakalı bir düzen değişikliği var galiba makro yu çalıştırınca bir tuhaf çıkıyor eğer bakma şansınız varsa sizin için basit bir şey olabilir zor ise zahmet etmeyin fakat müsait iseniz bir bakabilirmisiniz rica etsem.

Teşekkür ederim şimdiden.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Dosyayı ve yapıyı pek hatırladığım söylenemez.
-- ALT+F11 tuşlarına basarak VBA ekranının görüntülenmesini sağlayın,
-- Sol taraftan MODULE1'e fareyle çift tıklayın,
-- Sağ tarafta Sub FORMULLER() başlığının hemen altına aşağıdaki satırı ekleyin,
.
Kod:
[COLOR="Blue"]    ilk = WorksheetFunction.Match("x", Sheets("SAYFA").Range("A:A"), 0)[/COLOR]
-- Ardından da aynı kod blokundaki Range("B3:M4").Copy satırına kadarki kısımda yer alan
75 sayılarının tümünü aşağıdakiyle değiştirin,
.
Kod:
[B][COLOR="Red"][SIZE="4"]" & ilk & "[/SIZE][/COLOR][/B]

Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Dosyayı ve yapıyı pek hatırladığım söylenemez.
-- ALT+F11 tuşlarına basarak VBA ekranının görüntülenmesini sağlayın,
-- Sol taraftan MODULE1'e fareyle çift tıklayın,
-- Sağ tarafta Sub FORMULLER() başlığının hemen altına aşağıdaki satırı ekleyin,
.
Kod:
[COLOR="Blue"]    ilk = WorksheetFunction.Match("x", Sheets("SAYFA").Range("A:A"), 0)[/COLOR]
-- Ardından da aynı kod blokundaki Range("B3:M4").Copy satırına kadarki kısımda yer alan
75 sayılarının tümünü aşağıdakiyle değiştirin,
.
Kod:
[B][COLOR="Red"][SIZE="4"]" & ilk & "[/SIZE][/COLOR][/B]

Aynen dediklerinizi yaptım çalıştırdım, pencere açıldı

'Run-time error 13'
Type mismatch

yazdı,

Debug'a basınca Sub Formullerin altına eklemiş olduğumuz satırın altında ki ilk Range satırı komple sarı boyalı idi.

End'e basınca da sorgu çalıştı ama bu sefer hiç bir şey gelmedi bitince..

Tam olarak bu şekilde gelişti, ama yine de teşekkürler ilginize heralde belkide kaynak veri sayfası bozulmuştur bir yerden çekiyorduk verileri bir siteden.Oranın kolon yapısı değişti ise belki ondandır bilmiyorum anlamıyorum pek fazla zaten..

Olmayacak bir şeyse yada uğraştıracak zahmet etmeyin teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol eder misiniz?
Siz sayfayı görüntülerken ben "ilk=......" şeklindeki satırı değiştiriyordum çünkü.

Ayrıca; Sub YENİLE() isimli makroda bir bekleme satırı var (ilgili siteye bağlanıp bilgileri alınması için gerekli süre)
kod'daki bu süreyi internet hızınıza ve ilgili sayfanın cevap verme hızına göre değiştirmeniz gerekebilir.
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:15")
.

Excel Vers. ve Dili
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol eder misiniz?
Siz sayfayı görüntülerken ben "ilk=......" şeklindeki satırı değiştiriyordum çünkü.
Bu sefer yine pencere açıldı;

Run-time error'1004'
Worksheetfunction sınıfının Match özelliği alınamıyor.

yazdı.

Debug'a basınca,
Yeni kopyaladığımız ilk= satırını sarıya boyadı..

End'e basınca da,
Sorgu yaptı ve bitince yine bir şey gelmedi..

İnternet hızım iyi durumda zaten sorguyu da max 4-5 saniye de yapıyor bitiriyor..İlk mesaj attığımda geliyordu zaten dosyaya bakıp denediyseniz sadece Date sütununa bazı veriler geliyordu ve 1 x 2 tarafında ki sağ sütunlara geliyordu, o kadar hiç gelmiyor değil di yani

Teşekkürler.