Koşullu düşeyara veya eğer veya iç içe formüller

srknclk55

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 2019 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-06-2027
Ara formülü ile aranan değeri ( sizin dosyanızda D3 hücresi) ni sayfa 2 deki A:A sütununda buluyor ve son yaptığınız kaydın D:D sütunundaki karşılığını getiriyor.
Eğer hata formülü ise D3 hücresindeki fiş no sayfa 2 de kayıtlı değilse "-" şeklinde fark etmenizi sağlıyor - yerine kayıt yokta yazılabilir.
Eğer formülü ise D3 hücresi boş ise J3 hücresini boş bırakması için
AÇIKLAMA İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

=EĞER(D9="";"";EĞERHATA(ARA(4;1/(sayfa2!A:A=D9);sayfa2!D:D);"-"))
FORMÜLDE KOYU PUNTO İLE YAZAN YERİNMANTIĞINI ANLAYAMADIM. İLK KEZ 4;1/... İBARESİ GÖRÜYORUM. BUNUN İLE İLGİLİ BİR KAYNAK TA BULAMADIM.

Excel Vers. ve Dili
2003 xls
27.12.2022
Buradaki 4 değeri 1 den büyük herhangi bir değer olabilirdi,

(sayfa2!A:A=D9) burada ise , (sayfa2!A:A=D9) D9 hücrelerine eşit olan hücreler diziye girer. Şöyle ki D9 hücresine eşit olanlar Doğru (Doğru olanlar 1), eşit olmayanlar Yanlış (yanlış olanlar 0 ) olarak diziye girer.

1/ ise diziyi bölme işlemine alır. 0(yanlış) olarak diziye giren veriler hatalı değer olacaktır. "1/0" hatalı işlemdir. Doğru değerler ise "1" olarak devam edecektir.

sayfa2! D : D ise sonuç vektörüdür. Doğru olarak (yani 1 sonucunu veren ) hücrenin sayfa2! D : D sütunundaki en son değerini getirir. (4 e en yakın olan en son değer. 4 yerine 2 de yazsanız 3 de yazsanız aynı sonucu alırsınız.)

Kolay gelsin.

srknclk55

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 2019 türkçe
22-06-2027
Bu formülü google e tablolarda uygulamaya çalışıyorum ama başaramadım. Yardımcı olabilecek var mı acaba.