Soru LISTBOX İÇİNDE VERİ SÜZME

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
Saygıdeğer üstadlarım.

Ekteki dosyamda userform içine girdiğinizde "arananı yazınız" textbox'u var. Bu textbox içine örneğin ELMA yazıp yanında "BUL" butonuna bastığınızda. Stoklar excel sayfasındaki stoklar içinde ELMA ile başlayan stokları Listbox içinde alfabetik olarak sıralıyor. Benim istediğim textbox'a yazdığım ELMA ile başlayanları değilde içeriğinde ELMA geçenleri sıralamasını istiyorum.

Örneğin stoklar içinde ELMA YEŞİL veya ELMA KIRMIZI ŞEKLİNDE ürünler varsa ve ben elmaları listelemek için textbox içine elma yazmam yeterli olur. Çünkü stok isminin ilk kelimesi elma olduğunu için okey fakat KIRMIZI ELMA veya YEŞİL ELMA diye açılan stokları listbox içine getirebilmem için kırmızı veya yeşil olduğunu bilmem ve textbox o şekilde yazmam gerekiyor. Ama ELMA ile başlayanları değil ELMA içerenleri Listbox içinde listeyebilirsem işime çok yarayacak. Bu konuda textbox'un change'inde bulunan kod ile ilgili yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Değerli yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
If Left(LCase(myrange), Len(ara)) = LCase(ara) Then ListBox1.AddItem (myrange)

Kodlarınız içinde yer alan yukarıdaki satırı aşağıdaki satırla değiştirip deneyiniz.

If InStr(1, myrange, ara, vbTextCompare) > 0 Then ListBox1.AddItem (myrange)

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
Çok teşekkür ederim üstad çok makbule geçti. Emeğine sağlık

If Left(LCase(myrange), Len(ara)) = LCase(ara) Then ListBox1.AddItem (myrange)

Kodlarınız içinde yer alan yukarıdaki satırı aşağıdaki satırla değiştirip deneyiniz.

If InStr(1, myrange, ara, vbTextCompare) > 0 Then ListBox1.AddItem (myrange)